Komunikaty PR

Reanimacja” dr n. med. Danuty Mikołajewskiej – obowiązkowa lektura, która obnaż

2023-06-01  |  12:00
Biuro prasowe

Przez recenzentów porównywana do kryminału, liryki i reportażu, zawartym w jednej książce. Jak przekonuje autorka dr n. med. Danuta Mikołajewska, wiele fragmentów „Reanimacji” napisało samo życie. Historia o ambitnej kobiecie, jej rozdarciu między rolą biologiczną a społeczną to doskonała pozycja dla tych, którzy szukają ambitnej i wciągającej lektury. Oprócz losów bohaterki Ewy czytelnicy poznają bardzo realnie przedstawiony los ciężkiej profesji środowiska lekarskiego. Zakończenie książki zaskakuje każdego czytelnika. Jak podkreśla dr n. med. Danuta Mikołajewska, „Reanimacja” pozwala na chwile refleksji nad własnym życiem i daje szansę na jego dosłowne przeredagowanie.

Lekarskie brzemię na kartach historii

Losy bohaterów „Reanimacji” przedstawione przez autorkę uświadamiają czytelnika jak pasjonująca, ale i brutalna może być historia naszej ojczyzny w kontekście odkrywania blasków i cieni środowiska lekarskiego. „Reanimacja” to epopeja o współczesnej Polsce oraz powieść o sile kobiecej determinacji i dramacie codziennej miłości w czasach przełomu ustrojowego. Fabuła książki została podzielona na dwie części, rozgrywające się w dwóch różnych okresach dziejowych. Akcja części pierwszej toczy się w Miasteczku w latach 80., w scenerii powiatowego szpitala. Natomiast druga rozgrywa się w XXI wieku, w Metropolii w środowisku klinicznym. Zderzenie tych dwóch jakże odmiennych światów uosabia wszystkie dramaty transformacji. Powtarzający się motyw „A Remont trwał i trwał, choć szpital stał w samym centrum, przy głównej ulicy” przywołuje symbol błędnego koła nieznających końca reform w naszym kraju.

- „Rzecz oparta na faktach –  autentyzm wręcz kipi”. Takie opinie otrzymuje od moich czytelników. Przez środowisko medyczne „Reanimacja” została przyjęta jako „Prawda o nas – bardzo potrzebna”. Przedstawiłam obraz dyżurki lekarskiej przez dziurkę od klucza i zdemaskowałam wymagający silnego charakteru zawód, który pacjenci tratują jako źródło nadziei i siły podczas choroby – mówi dr n. med. Danuta Mikołajewska, autorka „Reanimacji”.

Osobiste przemyślenia

„Reanimacja” posiada alegoryczne przesłanie niepozbawione przestrzeni dla indywidualnej interpretacji. Wartka akcja, zaskakująca fabuła i zakończenie, jak również stopniowe ujawnianie lekarskich tajemnic są na tyle intrygujące, że każdy czytelnik może odczytać tę powieść indywidualnie.

- Przedstawiona przeze mnie historia ukazuje wspólne cechy środowiska lekarskiego ujęte w rzeczywistym, emocjonującym przekazie, skłaniającym do refleksji nad własnym losem. Identyfikują się z nim niemal wszyscy lekarze. Jest mi bardzo miło, że zarówno nestorzy medycyny, jak i stażyści przyjęli „Reanimację” jako „książkę o nas wszystkich – książkę o mnie samym” – dodaje dr n. med. Danuta Mikołajewska.

Autorka i baczna obserwatorka

Dr n. med. Danuta Mikołajewska jest klinicystką z wieloletnim stażem. Nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. O medycynie wie wszystko – pracowała w Polsce i za granicą, w klinikach uniwersyteckich i wiejskiej przychodni, w pogotowiu i poradni specjalistycznej. Swoje doświadczenia zawarła w powieści po raz kolejny wznawianej, pierwotnie będącej scenariuszem filmowym.  „Reanimacja” według Juliusza Machulskiego to doskonały materiał na film, jakiego dotąd nie było. Agata Młynarska poleca ją „wszystkim, którzy chcą odbyć podróż wspomnień do niedawnej historii naszego kraju, widzianej oczyma kobiety dzielnej, gotowej walczyć o swoje życie.” Według literaturoznawców – prawdziwa intelektualna satysfakcja.

Drugie wydanie książki, która jest debiutem literackim Danuty Mikołajewskiej, autorka dedykuje wszystkim uczciwym lekarzom.

Książkę „Reanimacja” można kupić za pośrednictwem Hurtowni Motyle, Hurtowni Ateneum, w popularnych księgarniach internetowych oraz poprzez stronę internetową: 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka „Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty Biuro prasowe
2024-12-09 | 11:00

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

Młoda wyobraźnia, wielkie marzenia i wsparcie najbliższych – właśnie te trzy elementy stworzyły „Powstanie Bohaterów”, niezwykłą książkę napisaną przez
Książka O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
2024-11-14 | 01:00

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

„Czemu w książkach Young Adult jest tyle agresji?” To temat wspólnej debaty radiowej Czwórki i Big Book Cafe. To kolejna już w cyklu debata pokazująca różne
Książka Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
2024-10-28 | 15:00

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe

Radiowa Czwórka oraz Big Book Cafe zapraszają na drugą wspólną debatę poświęconą czytelnictwu wśród młodzieży. Justyna Dżbik – Kluge, dyrektorka –

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Problemy społeczne

Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.

Gwiazdy

Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.