Reanimacja” dr n. med. Danuty Mikołajewskiej – obowiązkowa lektura, która obnaż
Przez recenzentów porównywana do kryminału, liryki i reportażu, zawartym w jednej książce. Jak przekonuje autorka dr n. med. Danuta Mikołajewska, wiele fragmentów „Reanimacji” napisało samo życie. Historia o ambitnej kobiecie, jej rozdarciu między rolą biologiczną a społeczną to doskonała pozycja dla tych, którzy szukają ambitnej i wciągającej lektury. Oprócz losów bohaterki Ewy czytelnicy poznają bardzo realnie przedstawiony los ciężkiej profesji środowiska lekarskiego. Zakończenie książki zaskakuje każdego czytelnika. Jak podkreśla dr n. med. Danuta Mikołajewska, „Reanimacja” pozwala na chwile refleksji nad własnym życiem i daje szansę na jego dosłowne przeredagowanie.
Lekarskie brzemię na kartach historii
Losy bohaterów „Reanimacji” przedstawione przez autorkę uświadamiają czytelnika jak pasjonująca, ale i brutalna może być historia naszej ojczyzny w kontekście odkrywania blasków i cieni środowiska lekarskiego. „Reanimacja” to epopeja o współczesnej Polsce oraz powieść o sile kobiecej determinacji i dramacie codziennej miłości w czasach przełomu ustrojowego. Fabuła książki została podzielona na dwie części, rozgrywające się w dwóch różnych okresach dziejowych. Akcja części pierwszej toczy się w Miasteczku w latach 80., w scenerii powiatowego szpitala. Natomiast druga rozgrywa się w XXI wieku, w Metropolii w środowisku klinicznym. Zderzenie tych dwóch jakże odmiennych światów uosabia wszystkie dramaty transformacji. Powtarzający się motyw „A Remont trwał i trwał, choć szpital stał w samym centrum, przy głównej ulicy” przywołuje symbol błędnego koła nieznających końca reform w naszym kraju.
- „Rzecz oparta na faktach – autentyzm wręcz kipi”. Takie opinie otrzymuje od moich czytelników. Przez środowisko medyczne „Reanimacja” została przyjęta jako „Prawda o nas – bardzo potrzebna”. Przedstawiłam obraz dyżurki lekarskiej przez dziurkę od klucza i zdemaskowałam wymagający silnego charakteru zawód, który pacjenci tratują jako źródło nadziei i siły podczas choroby – mówi dr n. med. Danuta Mikołajewska, autorka „Reanimacji”.
Osobiste przemyślenia
„Reanimacja” posiada alegoryczne przesłanie niepozbawione przestrzeni dla indywidualnej interpretacji. Wartka akcja, zaskakująca fabuła i zakończenie, jak również stopniowe ujawnianie lekarskich tajemnic są na tyle intrygujące, że każdy czytelnik może odczytać tę powieść indywidualnie.
- Przedstawiona przeze mnie historia ukazuje wspólne cechy środowiska lekarskiego ujęte w rzeczywistym, emocjonującym przekazie, skłaniającym do refleksji nad własnym losem. Identyfikują się z nim niemal wszyscy lekarze. Jest mi bardzo miło, że zarówno nestorzy medycyny, jak i stażyści przyjęli „Reanimację” jako „książkę o nas wszystkich – książkę o mnie samym” – dodaje dr n. med. Danuta Mikołajewska.
Autorka i baczna obserwatorka
Dr n. med. Danuta Mikołajewska jest klinicystką z wieloletnim stażem. Nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. O medycynie wie wszystko – pracowała w Polsce i za granicą, w klinikach uniwersyteckich i wiejskiej przychodni, w pogotowiu i poradni specjalistycznej. Swoje doświadczenia zawarła w powieści po raz kolejny wznawianej, pierwotnie będącej scenariuszem filmowym. „Reanimacja” według Juliusza Machulskiego to doskonały materiał na film, jakiego dotąd nie było. Agata Młynarska poleca ją „wszystkim, którzy chcą odbyć podróż wspomnień do niedawnej historii naszego kraju, widzianej oczyma kobiety dzielnej, gotowej walczyć o swoje życie.” Według literaturoznawców – prawdziwa intelektualna satysfakcja.
Drugie wydanie książki, która jest debiutem literackim Danuty Mikołajewskiej, autorka dedykuje wszystkim uczciwym lekarzom.
Książkę „Reanimacja” można kupić za pośrednictwem Hurtowni Motyle, Hurtowni Ateneum, w popularnych księgarniach internetowych oraz poprzez stronę internetową:
![„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_1198643224,w_169,wo_300,ho_169,_small.jpg)
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
![O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?](/files/_uploaded/glownekonf_1019332985,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
![Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe](/files/_uploaded/glownekonf_884434667,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.