Komunikaty PR

Reanimacja” dr n. med. Danuty Mikołajewskiej – obowiązkowa lektura, która obnaż

2023-06-01  |  12:00
Biuro prasowe

Przez recenzentów porównywana do kryminału, liryki i reportażu, zawartym w jednej książce. Jak przekonuje autorka dr n. med. Danuta Mikołajewska, wiele fragmentów „Reanimacji” napisało samo życie. Historia o ambitnej kobiecie, jej rozdarciu między rolą biologiczną a społeczną to doskonała pozycja dla tych, którzy szukają ambitnej i wciągającej lektury. Oprócz losów bohaterki Ewy czytelnicy poznają bardzo realnie przedstawiony los ciężkiej profesji środowiska lekarskiego. Zakończenie książki zaskakuje każdego czytelnika. Jak podkreśla dr n. med. Danuta Mikołajewska, „Reanimacja” pozwala na chwile refleksji nad własnym życiem i daje szansę na jego dosłowne przeredagowanie.

Lekarskie brzemię na kartach historii

Losy bohaterów „Reanimacji” przedstawione przez autorkę uświadamiają czytelnika jak pasjonująca, ale i brutalna może być historia naszej ojczyzny w kontekście odkrywania blasków i cieni środowiska lekarskiego. „Reanimacja” to epopeja o współczesnej Polsce oraz powieść o sile kobiecej determinacji i dramacie codziennej miłości w czasach przełomu ustrojowego. Fabuła książki została podzielona na dwie części, rozgrywające się w dwóch różnych okresach dziejowych. Akcja części pierwszej toczy się w Miasteczku w latach 80., w scenerii powiatowego szpitala. Natomiast druga rozgrywa się w XXI wieku, w Metropolii w środowisku klinicznym. Zderzenie tych dwóch jakże odmiennych światów uosabia wszystkie dramaty transformacji. Powtarzający się motyw „A Remont trwał i trwał, choć szpital stał w samym centrum, przy głównej ulicy” przywołuje symbol błędnego koła nieznających końca reform w naszym kraju.

- „Rzecz oparta na faktach –  autentyzm wręcz kipi”. Takie opinie otrzymuje od moich czytelników. Przez środowisko medyczne „Reanimacja” została przyjęta jako „Prawda o nas – bardzo potrzebna”. Przedstawiłam obraz dyżurki lekarskiej przez dziurkę od klucza i zdemaskowałam wymagający silnego charakteru zawód, który pacjenci tratują jako źródło nadziei i siły podczas choroby – mówi dr n. med. Danuta Mikołajewska, autorka „Reanimacji”.

Osobiste przemyślenia

„Reanimacja” posiada alegoryczne przesłanie niepozbawione przestrzeni dla indywidualnej interpretacji. Wartka akcja, zaskakująca fabuła i zakończenie, jak również stopniowe ujawnianie lekarskich tajemnic są na tyle intrygujące, że każdy czytelnik może odczytać tę powieść indywidualnie.

- Przedstawiona przeze mnie historia ukazuje wspólne cechy środowiska lekarskiego ujęte w rzeczywistym, emocjonującym przekazie, skłaniającym do refleksji nad własnym losem. Identyfikują się z nim niemal wszyscy lekarze. Jest mi bardzo miło, że zarówno nestorzy medycyny, jak i stażyści przyjęli „Reanimację” jako „książkę o nas wszystkich – książkę o mnie samym” – dodaje dr n. med. Danuta Mikołajewska.

Autorka i baczna obserwatorka

Dr n. med. Danuta Mikołajewska jest klinicystką z wieloletnim stażem. Nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. O medycynie wie wszystko – pracowała w Polsce i za granicą, w klinikach uniwersyteckich i wiejskiej przychodni, w pogotowiu i poradni specjalistycznej. Swoje doświadczenia zawarła w powieści po raz kolejny wznawianej, pierwotnie będącej scenariuszem filmowym.  „Reanimacja” według Juliusza Machulskiego to doskonały materiał na film, jakiego dotąd nie było. Agata Młynarska poleca ją „wszystkim, którzy chcą odbyć podróż wspomnień do niedawnej historii naszego kraju, widzianej oczyma kobiety dzielnej, gotowej walczyć o swoje życie.” Według literaturoznawców – prawdziwa intelektualna satysfakcja.

Drugie wydanie książki, która jest debiutem literackim Danuty Mikołajewskiej, autorka dedykuje wszystkim uczciwym lekarzom.

Książkę „Reanimacja” można kupić za pośrednictwem Hurtowni Motyle, Hurtowni Ateneum, w popularnych księgarniach internetowych oraz poprzez stronę internetową: 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-19 | 14:00

Polskie korzenie są najważniejsze – wywiad z Joanną Colangelo, autorką książkI

Jednak „Burza” to również historia o naszych wyborach i o tym jak znajdujemy sens w śmierci. Historia przedstawiona na stronach powieści jest filozoficzną wędrówka, która w równym stopniu skłania do
Książka Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City
2024-04-12 | 11:05

Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City

Od czwartku 11 kwietnia aż do soboty 13 kwietnia, w centrum handlowym Blue City można będzie poczuć się przez chwilę jak na brzegu Sekwany, gdzie rezydują paryscy bukiniści. Przez trzy dni
Książka Polska gra polityczna na tle trawionego konfliktami Półwyspu Arabskiego
2024-02-22 | 01:00

Polska gra polityczna na tle trawionego konfliktami Półwyspu Arabskiego

Ogarnięty od dziesięcioleci licznymi konfliktami Półwysep Arabski nieprzerwanie od zakończenia II Wojny Światowej pozostaje w stanie napięcia, trawiony ogniem z różnych stron.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.