Komunikaty PR

Spotkaj się z autorami Archiprzewodnika po Polsce podczas Święta Architektury!

2022-08-01  |  14:40
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Po świetnie przyjętym Archiprzewodniku po Europie, ten sam duet ekspertów – praktyk i uznany architekt Robert Konieczny oraz dziennikarz i krytyk architektury Tomasz Malkowski – zabiera nas w podróż po polskiej architekturze współczesnej. Już 7 sierpnia czytelnicy i miłośnicy designu będą mieli okazję spotkać się z autorami podczas Święta Architektury.

Archiprzewodnik po Polsce to pierwszy tak obszerny przegląd współczesnej polskiej architektury w formie przewodnika i albumu, wzbogacony rozmowami przeprowadzonymi przez autorów. Uznany architekt Robert Konieczny, twórca nagradzanych na całym świecie projektów, w tym słynnego domu Arka w Brennej, razem z krytykiem architektury Tomaszem Malkowskim dyskutują w Archiprzewodniku po Polsce o najciekawszych budynkach, które powstały w naszym kraju w ostatnich dekadach. W książce znalazło się aż 112 obiektów – od niedużych pawilonów i domów po wielkie publiczne gmachy i wieżowce.

– Nasz Archiprzewodnik ma ambicję być panoramą całej Polski, nie tylko jakiegoś wybranego regionu, ale i szeroko pojętej współczesności, rozciągniętej na ostatnie czterdzieści lat. Stąd tak pokaźna objętość książki. Jak w poprzednim Archiprzewodniku publikacja ma formę naszych wspólnych rozmów. Dyskutujemy z Robertem o każdym z prezentowanych budynków, jednak pozostawiamy czytelnikowi przestrzeń na wyrobienie sobie własnego zdania. Książka jest również albumem do nieśpiesznego kartkowania, w którym wielkoformatowe, starannie przez nas dobrane zdjęcia, oddają atmosferę omawianych dzieł architektury – wyjaśnia ideę książki Tomasz Malkowski.

Dla autorów kluczowy był wybór obiektów. – To nie miała być zwykła lista przebojów polskiej architektury. Długo dyskutowaliśmy, jakie przyjąć kryterium ich wyboru, żeby nie bazować tylko na własnych upodobaniach. Uznaliśmy, że najważniejszy klucz to budynki ciekawe, przełomowe, przynajmniej na naszym polskim podwórku. A także takie, które mimo upływu lat nie tylko dobrze się zestarzały, ale do dziś rezonują, lub na których wychowały się całe pokolenia architektów – tłumaczy Robert Konieczny.

Już wkrótce, podczas warszawskiego Święta Architektury czytelnicy i miłośnicy dobrego designu będą mieli okazję spotkać się z autorami i wysłuchać specjalnie przygotowanego na tę okazję wykładu. Spotkanie odbędzie się 7 sierpnia o godzinie 18:00 w Pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal 2. Tegoroczna edycja wydarzenia, poświęcona jest roli, jaką projektanci odgrywają w walce z kryzysami.

Święto Architektury, będące jednocześnie czterodniowym finisażem wystawy Plany na przyszłość | LAB, potrwa od 4 do 7 sierpnia.

Pełen harmonogram Święta dostępny jest pod linkiem.

Weź udział w wydarzeniu!

Robert Konieczny – architekt, założyciel pracowni KWK Promes z siedzibą w Katowicach. Autor wielu uznanych budynków zdobywających najważniejsze nagrody na świecie, w tym domu Arki w Brennej (najlepszy dom na świecie w konkursie Wallpaper* Design Awards w 2017 roku), Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (najlepszy budynek na świecie na World Architecture Festival 2016, ex aequo I nagroda w konkursie European Prize for Urban Public Space w 2016 roku). Członek prestiżowej Francuskiej Akademii Architektury. Obecnie realizuje Galerię Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie.

Tomasz Malkowski – krytyk architektury i publicysta, pracował dla „Gazety Wyborczej”, „Architektury-Murator”, współtworzył magazyn „ARCH”. Autor wielu artykułów i scenariuszy związanych z architekturą i historią architektury. Współautor (razem z Robertem Koniecznym) Archiprzewodnika po Europie – pierwszego w Polsce przewodnika po współczesnej architekturze europejskiej.

Archiprzewodnik po Polsce w liczbach:

  • 2 autorów i dwa punkty widzenia,
  • 40 minionych lat polskiej architektury współczesnej,
  • 45 miejscowości na architektonicznej mapie Polski,
  • 81 pracowni polskich i zagranicznych,
  • 112 dzieł architektury,
  • 112 rozmów o najciekawszych obiektach,
  • 295 zdjęć, w tym 76 wielkoformatowych (dwustronicowych),
  • 432 strony.

Święto Architektury 4 - 7 sierpnia 2022

zespół kuratorski: Jan Chwedczuk, Magda Maciąg, Marta Wójcicka

aranżacja architektoniczna: Julia Lasek

koordynacja i produkcja: Katarzyna Adamska, Marta Wójcicka

promocja: OKK! PR Olga Kisiel-Konopka

infografika: Katarzyna Maciąg

identyfikacja graficzna: Studio Temperówka

podziękowania specjalne dla: Małgorzata Dembowska, Julia Lasek, Igor Łysiuk, Jakub Szczęsny, Hubert Trammer, pracowniczki ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury

organizator: OW SARP

partnerzy:
Ambasada Danii, Better Shelter, Echo Investment, FCRBE - Facilitating the circulation of reclaimed building elements in Northwestern Europe, Ikea, Instytut Dizajnu w Kielcach, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów, NIAiU, PLBGC, Profundo, SARP, SAW, UNGC, Egoe, Urząd Miasta st.Warszawa, ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury.

patroni medialni: Architektura&Biznes, Architecture Snob, Architektura Murator, Bryła.pl, Magazyn Dobre Wnętrze, Label Design Magazine, White MAD, Magazif, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, NN6T, nowawarszawa.pl, Rzut oraz Sztuka Architektury.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-19 | 14:00

Polskie korzenie są najważniejsze – wywiad z Joanną Colangelo, autorką książkI

Jednak „Burza” to również historia o naszych wyborach i o tym jak znajdujemy sens w śmierci. Historia przedstawiona na stronach powieści jest filozoficzną wędrówka, która w równym stopniu skłania do
Książka Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City
2024-04-12 | 11:05

Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City

Od czwartku 11 kwietnia aż do soboty 13 kwietnia, w centrum handlowym Blue City można będzie poczuć się przez chwilę jak na brzegu Sekwany, gdzie rezydują paryscy bukiniści. Przez trzy dni
Książka Polska gra polityczna na tle trawionego konfliktami Półwyspu Arabskiego
2024-02-22 | 01:00

Polska gra polityczna na tle trawionego konfliktami Półwyspu Arabskiego

Ogarnięty od dziesięcioleci licznymi konfliktami Półwysep Arabski nieprzerwanie od zakończenia II Wojny Światowej pozostaje w stanie napięcia, trawiony ogniem z różnych stron.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

Media

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

Edukacja

Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.