Spotkania autorskie online z Rebeccą F. Kuang i Agnieszką Grzelak
Finał bestsellerowej trylogii fantasy inspirowanej XX-wieczną historią Chin wreszcie w Polsce! Z tej okazji autorka „Trylogii wojen makowych”, Rebecca F. Kuang, weźmie udział w spotkaniu autorskim z cyklu Premiera online. W studiu Empiku zagości również Agnieszka Grzelak, która na starcie sezonu urlopowego proponuje pasjonatom zwiedzania interaktywny dziennik podróży.
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy. Partnerem cyklu Premiera online jest mBank.
Rebecca F. Kuang – wtorek, 6 lipca, godz. 18:00
Fani „Trylogii wojen makowych” wreszcie doczekali się ostatniego tomu serii. Jak zakończy się historia Rin, sieroty wojennej, która pomimo doświadczanych tragedii wciąż pozostaje nieugięta i pełna siły woli? Z okazji premiery książki„Płonący bóg. Trylogia wojen makowych. Tom 3”(Wydawnictwo Fabryka Słów) Rebecca F. Kuang weźmie udział w spotkaniu online z polskimi czytelnikami. To okazja dla fanów trylogii, aby zadać autorce nurtujące ich pytania i podzielić się wrażeniami z lektury z innymi miłośnikami cyklu. Rozmowę z pisarką poprowadzi Katarzyna Borowiecka, a tłumaczenie na język polski zapewni Anna Rosiak.
Żyć z dawnymi występkami można jedynie, jeśli ukryje się je w głębokich zakamarkach umysłu, w czarnych odmętach duszy. Rin wciąż żyje. Mogła przyjąć wyciągniętą dłoń Cesarzowej, zdławić rebelię i poprowadzić wojsko prosto na południe. Tam, gdzie w czerwonym pyle, wśród zapomnianych kapliczek i wykopanych w ziemi grobów czekają cierpliwie jej korzenie, jej Dom. Wolała bawić się w rewolucję, z której wyniosła tylko kolejne blizny i gorycz kolejnej porażki. Została sama. Z okaleczonym ciałem, rozbitą duszą, łaknąca pokuty i rozgrzeszenia niemal tak samo, jak walki i zniszczenia. I oto prawdziwy wróg wkracza na scenę. Tym razem Rin nie będzie walczyć w obronie Cesarstwa, Republiki czy życia swoich przyjaciół. Tym razem stawką jest cały znany Rin świat. Ten ludzki i ten boski.
Opis pochodzący od wydawcy
Agnieszka Grzelak – czwartek, 8 lipca, godz. 18:00
Agnieszka Grzelak, jedna z najpopularniejszych polskich youtuberek, prezentuje interaktywny dziennik podróży, który wzbogaci doświadczenie odkrywania nowych miejsc. O tym, jakie przygody zainspirowały ją do stworzenia książki „Travel Challenge” (Wydawnictwo YA!), autorka opowie podczas spotkania online. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
Agnieszka Grzelak przekonuje, że można podróżować inaczej. „Travel Challenge” to dziennik czekający na zapełnienie niezapomnianymi wspomnieniami i niespodziewanymi wydarzeniami z podróży. Łączy funkcje notatnika, poradnika, który pomaga w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach i activity bookapełnego wyzwań, którymi można dzielić się w mediach społecznościowych.
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.