Spotkania z cyklu #premieraonline z Läckberg, Zalewskim i Małeckim
Kolejny tydzień będzie okazją do rozmowy na żywo z pisarzami – Camillą Läckberg (środa 16 września) i Jakubem Małeckim (piątek 18 września). Z kolei w czwartek 17 września z widzami spotka się Krzysztof Zalewski, który w rozmowie z Agnieszką Szydłowską opowie o najnowszej płycie „Zabawa”.
Interaktywne transmisje na żywo odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy.
Spotkanie z cyklu #premieraonline z Camillą Läckberg – środa, 16 września, godz. 18:00
W rozmowie z Katarzyną Borowiecką Camilla Läckberg opowie o najnowszej książce „Srebrne skrzydła” (Wydawnictwo Czarna Owca).
Kobieca zemsta jest piękna i brutalna. Po zakończeniu toksycznego związku Faye zbudowała sobie nowe życie za granicą. Jej były mąż Jack odbywa karę więzienia, a firma Revenge odnosi sukcesy i właśnie ma wejść na rynek amerykański. Kobieta już myślała, że najgorsze ma za sobą, tymczasem jej egzystencja zostaje ponownie zagrożona. Ktoś usiłuje przejąć jej firmę i Faye musi wrócić do Sztokholmu. Z pomocą kilku innych kobiet walczy o uratowanie swego majątku, siebie i swoich najbliższych.
Spotkanie z cyklu #premieraonline z Krzysztofem Zalewskim – czwartek, 17 września, godz. 18:00
Urodził się rockmanem, więc i tym razem nie zrezygnował całkiem z gitary elektrycznej. Rockowym duchem przesycona jest większość utworów na najnowszym albumie „Zabawa”. Na pierwszy plan wypłynęły jednak syntezatory, a najważniejszy jest rytm. Zalewski śmiało urozmaica go zapożyczeniami z odległych światów – raz brzmi jak biały soul, za chwilę pulsuje disco noir, następnie rapuje albo zmiękcza serca i zwilża oczy wzruszającą balladą.
– Płyta jest taneczna i nieco mroczna, acz bardziej taneczna niż mroczna. Nocna. To taniec na koniec świata. Nieco apokaliptyczne przemyślenia 35-letniego mężczyzny – tak „Zabawę” widzi jej twórca.
Ta „Zabawa” nie zrodziła się ze smarkatej beztroski. Wręcz przeciwnie, ona bierze się z niepokoju, ale i przekory. – Trzeba tańczyć za wszelką cenę, nawet wbrew sobie, wbrew nastrojowi – twierdzi Krzysztof Zalewski i po wysłuchaniu tego słodko-gorzkiego albumu trudno nie przyznać mu racji.
Na rozmowę prowadzoną przez Agnieszkę Szydłowską zaprasza Empik wspólnie z Kayax oraz Going.
Spotkanie z cyklu #premieraonline z Jakubem Małeckim – piątek, 18 września, godz. 18:00
Najnowsza książka Jakuba Małeckiego „Saturnin” (Wydawnictwo SQN) to intymna, choć skomponowana na wiele głosów opowieść, w której marzenia potrafią łamać kości, muzyka jest silniejsza niż wojna, a mama daje w nagrodę półtora kilograma słońca. Zmarli otrzymują tu głos, a prawdziwe postaci z życia autora doświadczają rzeczy, których nie dane im było zakosztować poza tą książką.
Przez błąd na bilecie kilkuletni Satek wierzy, że autobus, którym jeździ do szkoły w Radziejowie, zahacza o tajemniczą krainę. To tam, jak podejrzewa chłopiec, zazwyczaj przebywa jego milczący, skryty dziadek. Dwadzieścia lat później Saturnin mieszka w Warszawie, pracuje jako sprzedawca i trzyma się z dala od tajemniczych krain. Pewnego dnia dziadek znika i Saturnin musi wrócić w rodzinne strony. Wspólnie z matką rusza jego śladem i coraz głębiej zapuszcza się w przeszłość. To, co odkryje, zburzy jego świat.
Rozmowę z autorem poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.