Spotkanie autorskie online z Remigiuszem Mrozem
Bohaterem poniedziałkowego spotkania z cyklu Premiera online będzie jeden z najpopularniejszych pisarzy w Polsce, Remigiusz Mróz. Z Katarzyną Borowiecką porozmawia o kulisach powstawania premierowej powieści „Projekt Riese” (Wydawnictwo Filia).
Riese to kryptonim nadany największemu projektowi nazistowskich Niemiec, którego przeznaczenie do tej pory pozostaje nieznane. Według teorii mogło niegdyś być podziemnym miastem, arką przetrwania bądź fabryką, w której trwały prace nad bronią jądrową. Dziś to atrakcja turystyczna w Górach Sowich, którą postanawia odwiedzić grupa pięciu osób, zupełnie nieświadomych tragedii, która ma ich spotkać. Podczas eksploracji tuneli dochodzi do trzęsienia. Stropy ulegają zawaleniu, odcinając turystów od świata i pozbawiając ich szans na ratunek. Ci natomiast starają się zrobić wszystko, by przeżyć.
Książce towarzyszyć będzie produkcja oryginalna w gwiazdorskiej obsadzie, której premiera zaplanowana jest na 26 stycznia w aplikacji Empik Go. W rolach głównych m.in. Michał Żurawski, Kornelia Strzelecka oraz Karolina Gorczyca. Za reżyserię projektu odpowiadają Krzysztof Czeczot oraz Wojciech Pątkiewicz (Studio Osorno).
Na spotkanie zaprasza Empik Go wspólnie z wydawnictwem Filia.
Widzowie, którzy chcieliby zadać pytanie pisarzowi bądź go w oryginalny sposób pozdrowić, proszeni są o nagranie wypowiedzi w formie krótkiego video i przesłanie na adres premiera@empik.com. Wybrane materiały zostaną wyemitowane podczas spotkania, a ich autorzy otrzymają nagrody. Partnerem cyklu Premiera online jest mBank.
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.