SZLACHECKIE GNIAZDO. OGIEŃ BUNTU Z tęsknoty za minionymi czasami…
„Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu” pióra Moniki Rzepieli, które ukaże się 21 kwietnia nakładem Wydawnictwa Szara Godzina, to kolejna część cyklu „Saga Polska”, a równocześnie kontynuacja bestsellerowej powieści „Szlacheckie gniazdo”.
W książce „Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu” czytelnicy poznają dalsze dzieje mlecznych sióstr - chłopki Marysi i szlachcianki Leontyny, które los zetknął po narodzinach, a potem rozdzielił. Pierwsza z nich nosi dziecko dziedzica Pawłówki. Zrozpaczona, z obawy przed ludzką pogardą, próbuje odebrać sobie życie. Okazuje się jednak, że śmierć nie jest jej pisana. Czy zazna jeszcze miłości? Tymczasem Leontyna zostaje zmuszona do poślubienia warszawskiego notariusza Aleksandra Sokołowskiego. Czy, nieszczęśliwa, znajdzie odwagę, by opuścić męża?
W radościach, smutkach, rozczarowaniach, dobrych i złych wyborach bohaterów możemy odnaleźć siebie. Fascynujące są jednak nie tylko ludzkie losy, ale również codzienne życie na szlacheckim dworze i w wiejskiej zagrodzie w drugiej połowie XVIII i na początku XIX wieku, w dramatycznych czasach zaborów i powstań. Wir historii nie omija bowiem Pawłowskich, Oryńskich, Robaków, Niezgułów…
Na kartach książki fikcyjni bohaterowie spotykają się z postaciami historycznymi, jak choćby Jan Henryk Dąbrowski i Tadeusz Kościuszko. Biorą udział w bitwie pod Racławicami podczas insurekcji kościuszkowskiej, są świadkami upadku Rzeczypospolitej, walczą o niepodległość u boku Napoleona w Legionach Polskich.
Monika Rzepiela jest z pochodzenia zamościanką, z wykształcenia humanistką, a z zamiłowania pisarką. Ma dwóch dorastających synów. Oprócz czytania i pisania lubi pracować w ogrodzie i zajmować się domem i rodziną. Jest autorką cyklu „Saga Polska”, w którym ukazało się dotychczas sześć tomów. Debiutowała powieścią
„Dwór w Czartorowiczach”.
Monika Rzepiela i Wydawnictwo Szara Godzina zapraszają do czytania. „Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu” będzie dostępne w księgarniach stacjonarnych i internetowych od 21 kwietnia.
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Wiktor Dyduła: Znam osoby w branży muzycznej wypalone z powodu nadmiaru pracy. To, co kiedyś sprawiało im przyjemność, teraz jest zawodowym obowiązkiem
Artysta promuje obecnie swój najnowszy singiel zatytułowany „Szybkie tempo” i właśnie z taką prędkością od trzech lat podbija polski rynek muzyczny. Piosenkarz zdaje sobie jednak sprawę z tego, jakie wyzwania narzuca życie w ciągłym biegu, dlatego on sam, mimo że prężnie rozwija swoją karierę i czerpie ogromną radość ze śpiewania, od czasu do czasu zatrzymuje się i patrzy na to, co robi z innej perspektywy, by złapać tak potrzebny dystans. Wiktor Dyduła przyznaje bowiem, że w branży muzycznej nie brakuje osób, które skarżą się na zbyt duże obciążenie psychiczne i wypalenie zawodowe.