Komunikaty PR

Ta historia wydarzyła się naprawdę! Książki o prawdziwych zbrodniach

2022-05-30  |  11:10
Biuro prasowe

Kto zabił? Jak i dlaczego popełniono zbrodnię? Co dzieje się w umyśle mordercy? Często te pytania zadajemy sobie, gdy słyszymy o sprawach kryminalnych, które zdarzyły się naprawdę. Reportaże z gatunku true crime, opisujące prawdziwe przypadki, z jakimi miała do czynienia policja i eksperci od kryminalistyki, pozwalają zaspokoić tę ciekawość. 

Zarówno książki, jak i filmy z kategorii true crime (prawdziwa zbrodnia) od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Lubimy podglądać procesy sądowe morderców, wracać do makabrycznych spraw sprzed lat i poznawać techniki, jakie wykorzystuje policja w swojej pracy.

- Popularność kategorii true crime nie słabnie, zarówno jeśli chodzi o książki, ale także filmy, seriale czy podcasty. Jedne z najpopularniejszych podcastów w Polsce traktują właśnie o zbrodniach, które wydarzyły się naprawdę na naszym podwórku i to w dodatku całkiem niedawno. Miłośnicy książek z dreszczykiem, którzy nie chcą poprzestawać na thrillerach i kryminałach, mogą sięgnąć właśnie po true crime - poziom adrenaliny po lekturze z pewnością się podniesie - mówi Agata Kaczanowska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. 

Przedstawiamy cztery nowości książkowe, które mrożą krew w żyłach i rzucają światło na mroczne historie kryminalne. Przybliżają one sylwetki nie tylko groźnych przestępców, ale także ich ofiar oraz specjalistów, którzy pracowali nad rozwiązaniem spraw i znalezieniem winnych.

Jak powstaje morderca. Zagadki psychopatycznych umysłów 

Reportaż Marka Olshakera i Johna E. Douglasa nie tylko odpowiada na pytanie “kto zabił?”, ale przede wszystkim “dlaczego?”. To pozycja dla tych czytelników, którzy chcą poznać najmroczniejsze zakamarki umysłów psychopatycznych morderców. Douglas przez niemal 25 lat był agentem specjalnym FBI, profilerem behawioralnym i analitykiem śledczym, a w książce dzieli się prawdziwymi historiami, które spotkały go na zawodowej drodze. Opisuje sylwetki czterech mężczyzn skazanych za brutalne morderstwa, którzy pomogli agentom FBI zrozumieć, co dzieje się w umysłach psychopatów. Niektórzy z nich bardzo chętnie dzielili się szczegółami swoich czynów! Książka przenosi czytelników do pokoju przesłuchań i sprawia, że czują się jakby sami rozmawiali z przestępcą. Ciarki na plecach gwarantowane! Lektura jest niezwykle wciągająca, a przy tym bogata w fakty i prawdziwe opisy technik, używanych przez profilerów kryminalnych. Pozycja doskonale sprawdzi się dla fanów serialu Mindhunter, ponieważ powstał on na podstawie innej książki napisanej przez właśnie tych dwóch autorów.

Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime

Autorka “Morderstwo nie jest takie proste”, Carla Valentine jest technikiem kryminologii i na podstawie twórczości Christie ukazuje, że pisarka również była niezwykle biegła w tej dziedzinie. Tworząc kryminały sprawnie wykorzystywała swoją wiedzę oraz czerpała z najnowszych w tamtych czasach technik kryminalistycznych: od balistyki, przez toksykologię po analizę odcisków palców, interpretację odcisków stóp lub śladów opon czy analizę plam krwi. Zdarzało się, że niektóre innowacje wprowadzała do swojej fabuły, zanim zostały one formalnie przyjęte.

- Współcześnie możemy nazwać Agathę Christie geekiem, czyli osobą mocno zafascynowaną swoją pasją, w tym przypadku kryminologią. Pisarka czytała prasowe doniesienia na temat przestępstw, była członkinią Klubu Detektywów zrzeszającego autorów powieści kryminalnych, interesowała się także nowinkami technicznymi wykorzystywanymi przez detektywów. Miała ogromną wiedzę i chętnie dzieliła się nią w swoich książkach. Nowość pt. “Morderstwo nie jest takie proste” to w pewnym sensie hołd dla tej legendarnej pisarki i pozycja obowiązkowa dla fanów jej twórczości - mówi Agata Kaczanowska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Psychopata - jego historia zainspirowała Hitchcocka

Książka Harolda Schechtera to lektura dla osób o mocnych nerwach! Prawdziwa historia Eda Geina, znanego później jako Rzeźnik z Plainfield, zawiera bardzo szczegółowe opisy morderstw. W 1957 roku, policja wkroczyła na teren farmy Geina w związku z zaginięciem właścicielki pobliskiego sklepu. W kuchni funkcjonariusze znaleźli ciało poszukiwanej kobiety pozbawione głowy i zawieszone pod sufitem. Nie jest to jedyna szokująca rzecz, którą opisuje Schechter w “Psychopacie”. W mieszkaniu znaleziono ludzkie czaszki zdobiące łóżko, abażury i obicie fotela wykonane z ludzkiej skóry, a także ludzkie serce, które według policjantów znajdowało się na patelni. Gein posiadał także kostium uszyty z ludzkiej skóry. Autor w przerażających detalach opowiada o zbrodniach Rzeźnika z Plainfield oraz o jego domowej kolekcji ludzkich szczątków. 

- “Psychopata” to nowość w księgarniach, jednak ta mroczna historia jest znana od lat 50-tych. Zbrodnie Eda Geina były inspiracją do filmu “Psychoza” Alfreda Hitchcocka czy niektórych scen “Milczenia Owiec”. W książce znajduje się wiele szczegółów na temat schwytania i procesu sądowego oraz diagnozowania go pod kątem niepoczytalności - mówi Agata Kaczanowska, TaniaKsiazka.pl.

Rodzina z domu obok, czyli dzieci ofiarami swoich rodziców

Reportaż Johna Glatta opowiada historię rodziny Turpinów, która kilka lat temu wstrząsnęła nie tylko Ameryką, ale całym światem. Z pozoru zwyczajny dom okazał się więzieniem dla trzynaściorga dzieci Louise i Davida, którzy dopuścili się okropnych czynów względem własnych dzieci. Wszystko to działo się za zamkniętymi drzwiami, podczas gdy w sąsiedztwie toczyło się normalne życie. Ofiary były przywiązywane do łóżek, głodzone, zastraszane, maltretowane fizycznie i psychicznie. Koszmar wyszedł na jaw, gdy w 2018 roku siedemnastoletnia Jordan Turpin uciekła przez okno i zadzwoniła pod numer alarmowy. Dziewczyna zgłosiła, że wraz z rodzeństwem jest więziona i maltretowana przez rodziców. Nie była w stanie powiedzieć operatorce nawet swojego adresu, ponieważ nigdy w życiu nie wychodziła z domu. Historia na długo pozostaje w pamięci i zmusza do myślenia o tym, do jakich czynów mogą dopuszczać się ludzie, których uważamy za zwykłych sąsiadów, dobrych rodziców i porządnych ludzi. Czytelnicy poszukujący mocnych, poruszających reportaży nie oderwą się od tej lektury nawet na moment.

Książki z gatunku true crime sprawdzą się dla fanów powieści kryminalnych i historii opartych na faktach. Odważni czytelnicy, którzy lubią poczuć dreszcz emocji zdecydowanie odnajdą się w tym gatunku. Warto również poznawać seriale i filmy przedstawiające prawdziwe zbrodnie - często powstają one właśnie na podstawie książek.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-19 | 14:00

Polskie korzenie są najważniejsze – wywiad z Joanną Colangelo, autorką książkI

Jednak „Burza” to również historia o naszych wyborach i o tym jak znajdujemy sens w śmierci. Historia przedstawiona na stronach powieści jest filozoficzną wędrówka, która w równym stopniu skłania do
Książka Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City
2024-04-12 | 11:05

Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City

Od czwartku 11 kwietnia aż do soboty 13 kwietnia, w centrum handlowym Blue City można będzie poczuć się przez chwilę jak na brzegu Sekwany, gdzie rezydują paryscy bukiniści. Przez trzy dni
Książka Polska gra polityczna na tle trawionego konfliktami Półwyspu Arabskiego
2024-02-22 | 01:00

Polska gra polityczna na tle trawionego konfliktami Półwyspu Arabskiego

Ogarnięty od dziesięcioleci licznymi konfliktami Półwysep Arabski nieprzerwanie od zakończenia II Wojny Światowej pozostaje w stanie napięcia, trawiony ogniem z różnych stron.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.