Komunikaty PR

Tajniki współczesnej folklorystyki, czyli naczelna polska ducholożka powraca

2020-03-04  |  15:46
Biuro prasowe

Łańcuszkowe listy z nieba, pieseł bezpieczeństwa czy legenda o wkładaniu żarówek do ust. To tylko kilka ze zjawisk z czasów transformacji, które w swoim premierowym podcaście wyjaśnia Olga Drenda, naczelna polska antropolożka. Premiera „Ducholożki na tropie” już 20 lutego w aplikacji Empik Go. 

 

Każdy z nas spotkał się z osobliwymi, czasem śmiesznymi, a czasem przerażającymi historiami, miejskimi legendami, które przytrafiły się „znajomej znajomego”. Docierają do nas w formie anegdot, memów lub tabloidowych skandali. Historie o Czarnej Wołdze, grze w słoneczko, czy studenckiej misji na Marsa do dziś podawane są dalej i mutują składając się na współczesny folklor. Nie ma osoby, która opowiada o nich lepiej niż Olga Drenda– przekonuje Paweł Heba, Dyrektor Kreatywny Empik Go i Virtualo. Ducholożka od lat tropi i analizuje te opowieści – już od 20 lutego będziemy mogli posłuchać, jak z humorem i naukowym zacięciem opowiada o nich w autorskim podcaście. 

Rzeczy i ludzie w latach transformacji

Książka Olgi Drendy „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji” wymieniana jest jako jeden z najczęściej przywoływanych tytułów dziesięciolecia. Autorka od lat zajmuje się antropologią pamięci, z fascynacją podchodząc do zjawisk badziewia, bibelotów oraz obrazów i dźwięków okresu polskiej transformacji. Jej zamiłowania znajdują wyraz w kolejnych projektach – książka „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” została nagrodzona Nagrodą Literacką Gdynia 2019.

Już 20 lutego w aplikacji Empik Go zadebiutuje pierwszy podcast Olgi Drendy – „Ducholożka na tropie”. Posłuchamy o folklorystycznych fenomenach, historiach memów, czyli wirusach umysłu oraz legendach z ubiegłej epoki, które nawet po latach są powielane w mediach. Pisarka z przymrużeniem oka przybliża druki ulotne, porażkę czatu „Śledzik” na Naszej Klasie czy klapy na tradycyjnych polskich weselach.

Pierwszy odcinek podcastu dostępny jest w całości w aplikacji Empik Go, Spotify, Apple Podcasts i innych popularnych platformach z podcastami oraz na YouTubie. Kolejne odcinki będą pojawiać się co tydzień w aplikacji Empik Go.

Premiera:20.02.2020 r. Kolejne odcinki co tydzień w czwartki w aplikacji Empik Go. Pierwszy odcinek dostępny jest także na Spotify i YouTubie. 

Fragment podcastu: 

„Podobno, jak głosi legenda, nie powinno się wkładać sobie żarówki do ust, dlatego że następuje usztywnienie stawu szczękowego i nie można jej potem wyciągnąć. Ktoś powiedzmy w Poznaniu postanowił to przetestować i trafił na pogotowie. Konieczna była interwencja lekarska. Wszystko zakończyło się dobrze, ale kiedy ten szczęśliwie ocalony pacjent opuszczał gabinet, zobaczył, że na korytarzu siedzi ktoś, kto również ma żarówkę w ustach. I był to kierowca taksówki lub karetki, który wiózł go na pogotowie”. 

Olga Drenda – naczelna polska ducholożka, od dekady tropi "duchy" i powidoki minionej epoki oraz współczesne zjawiska folklorystyczne. Autorka "Duchologii polskiej. Rzeczy i ludzie w latach transformacji". Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2019 w kategorii esej za książkę "Wyroby. Pomysłowość wokół nas". Za tę książkę otrzymała również nominację do Paszportów Polityki 2018 w kategorii literatura. Publikuje w Polityce, The Guardian, Dwutygodniku, Tygodniku Powszechnym i Gazecie Magnetofonowej. Mieszka w Mikołowie. Prowadzi popularny na Facebooku fanpage Duchologia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-19 | 14:00

Polskie korzenie są najważniejsze – wywiad z Joanną Colangelo, autorką książkI

Jednak „Burza” to również historia o naszych wyborach i o tym jak znajdujemy sens w śmierci. Historia przedstawiona na stronach powieści jest filozoficzną wędrówka, która w równym stopniu skłania do
Książka Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City
2024-04-12 | 11:05

Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City

Od czwartku 11 kwietnia aż do soboty 13 kwietnia, w centrum handlowym Blue City można będzie poczuć się przez chwilę jak na brzegu Sekwany, gdzie rezydują paryscy bukiniści. Przez trzy dni
Książka Polska gra polityczna na tle trawionego konfliktami Półwyspu Arabskiego
2024-02-22 | 01:00

Polska gra polityczna na tle trawionego konfliktami Półwyspu Arabskiego

Ogarnięty od dziesięcioleci licznymi konfliktami Półwysep Arabski nieprzerwanie od zakończenia II Wojny Światowej pozostaje w stanie napięcia, trawiony ogniem z różnych stron.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Konsument

Tanie dekoracje do domu coraz poważniejszym problemem dla środowiska. Eksperci ostrzegają przed skutkami fast homeware

Sztuczne dekoracje kwiatowe, wiosenne wianki, puchate króliki, kurczaczki wielkanocne czy plastikowe świecidełka bożonarodzeniowe – ostatnie lata to prawdziwy boom na sezonowe dekoracje do domu. Trend ten znacząco zyskał na popularności w czasie pandemii, kiedy w domach pracowaliśmy i spędzaliśmy większość wolnego czasu, a podchwyciły go sklepowe marki, które wprowadziły do oferty taki asortyment i kuszą sezonowymi promocjami na niego. Eksperci podkreślają, że o ile w dekorowaniu domu nie ma nic złego, o tyle wybieranie tanich dekoracji i zmienianie ich co kilka tygodni czy miesięcy to trend szkodliwy i dla naszych portfeli, i dla środowiska. I porównują fast homeware do szkodliwości fast fashion, czyli taniej mody w naszych szafach.

Psychologia

Beata Pawlikowska: To wszystko, czego doświadczyłam w dżungli amazońskiej, wstrząsnęło mną i pokazało mi prawdę o sobie samej. To właśnie był początek zmian w moim życiu

Pisarka preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy na przykład w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie właśnie wiernym odbiciem tych przekonań.