TaniaKsiazka.pl po raz kolejny wspiera Festiwal Zebrane
Pandemia zmieniła wszystko, także Festiwal Literacki Zebrane. W tym roku, w jego ramach, zaplanowane jest tylko jedno spotkanie autorskie dziennie, ale każde ma być transmitowane online. Sponsorem wydarzenia jest TaniaKsiazka.pl, która jako jedna z największych księgarni internetowych w Polsce znakomicie się odnajduje w środowisku cyfrowym.
Tradycyjnie Festiwal odbędzie się w “Zmianie Klimatu” w Białymstoku. Potrwa od 4 do 9 września. Będzie to jego 11 odsłona. Jak mówią organizatorzy, zaczyna się druga dekada, czas więc na zmiany. Są one wprawdzie wymuszone względami bezpieczeństwa, ale niekoniecznie wyjdą imprezie na gorsze. W związku z koronawirusem należy wcześniej drogą elektroniczną (pisząc na adres zebrane.festiwal@gmail.com) zarezerwować bezpłatną wejściówkę na wybrane spotkanie. Zwykle literackie wieczory w “Zmianie klimatu” gromadziły tłumy, teraz część bywalców uczestniczyć będzie w wydarzeniu za pośrednictwem sieci. Łatwiejszy dostęp może natomiast sprawić, że Zebrane obserwować będzie większa grupa czytelników niż dotychczas.
Wokół przełomu
Bez zmian pozostaje natomiast wysoki poziom Festiwalu. W tym roku uświetni go pięciu gości zawodowo zajmujących się literaturą, wśród nich pisarze, reportażyści, krytycy. Po raz pierwszy nie znajdziemy w programie przy nazwiskach tytułu książki, wokół której toczyć się będzie dyskusja ani konkretnego tematu czy zagadnienia.
- Zostawiliśmy tę kwestię otwartą, ponieważ przyszło nam organizować festiwal w bardzo dziwnych czasach i na pewno teraźniejszość, to z czym się teraz codziennie zderzamy, będzie wspólnym mianownikiem rozmów - mówi prof. Marek Kochanowski, dyrektor literacki festiwalu. - Wszyscy autorzy, których zaprosiliśmy dotykają w swojej twórczości tematu przełomu, końca epoki, katastrofy i zmiany. Piotr Śliwiński, literaturoznawca realizuje dla radia TOK FM wnikliwe podcasty o zaraźliwej poezji na czas zarazy. Katarzyna Boni, reportażystka pisząca o Azji ma na swoim koncie książkę o katastrofie elektrowni Jądrowej w Fukushimie. Powieść Tomasza Organka dotyczy oswojenia trwogi dzisiejszych czterdziestolatków. Max Cegielski z kolei napisał książkę pod znamiennym tytułem “Apokalipso”.
TaniaKsiazka.pl mecenasem
Festiwal Zebrane przez minioną dekadę zyskał rangę jednego z najważniejszych wydarzeń literackich w regionie, na dodatek ambitnego, adresowanego do wymagających i wyrobionych czytelników. Nie dziwi więc, że wsparła go TaniaKsiazka.pl., która żyje literaturą i z literatury.
TaniaKsiazka.pl jest mecenasem festiwalu. Podczas imprezy na stoisku księgarni będzie można kupić książki z tytułami autorów zaproszonych na Zebrane oraz najnowszymi pozycjami z literatury faktu i prozy polskiej.
- Dlaczego od lat angażujemy się w festiwal? Bo jest to jeden z najlepszych festiwali literackich w naszym mieście, jedna z ważniejszych imprez kulturalnych. Co roku w “Zmianie Klimatu” pojawiają się zacni goście z naszej branży, dlatego nie może zabraknąć tam również nas. Sam festiwal zaś jeszcze bardziej zanurza się w wirtualny świat i przekaz, w którym my jesteśmy od dawna, możemy więc służyć pomocą - wyjaśnia Łukasz Kierus, współwłaściciel księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.