Komunikaty PR

Ukryty potencjał siostry wirtuoza

2023-01-11  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Siostra chowająca się w cieniu brata – wybitnego pianisty, działacza i męża stanu – wreszcie dostaje szansę, aby opowiedzieć historię ze swojej perspektywy. Agnieszka Lis w najnowszej książce „Siostra wirtuoza” udziela głosu Antoninie Wilkońskiej, która ma szansę pokazać, że jest kimś więcej niż tylko kobietą i siostrą legendarnego Ignacego Jana Paderewskiego. Premiera książki wydanej przez Skarpę Warszawską już 11 stycznia!

Mało która współczesna kobieta w pełni zdaje sobie sprawę i docenia fakt, że XXI wiek to właściwie Wiek Kobiet – możliwości, nieograniczonych opcji wyboru i perspektywy rozwoju w każdej branży, jaką tylko kobieta i człowiek są sobie w stanie wymarzyć. A przecież możliwości te to zaledwie ostatnich kilkadziesiąt lat poprzedzonych intensywną walką o wolność – słowa i wyboru drogi życiowej oraz o możliwość bycia słyszaną i wysłuchaną.

A co z kobietami, które miały to nieszczęście, że urodziły się w niewłaściwych czasach lub w niewłaściwej części naszego świata? Kim mogłyby być, gdyby były mężczyznami i ile wybitnych postaci nigdy nie zostało wypuszczonych na światło dziennie z powodu patriarchatu? Nigdy się nie dowiemy… Ale zawsze możemy na ten temat trochę pofantazjować, studiując kobiece postaci kryjące się w cieniu znanych i wpływowych mężczyzn…

Życiowa rola drugoplanowa

Agnieszka Lis w powieści „Siostra wirtuoza”, swojej dwudziestej trzeciej(!) książce i już ósmej wydanej przez Skarpę Warszawską, kreuje postać zdolnej i inteligentnej kobiety, która swoje życie zmuszona jest prowadzić  w cieniu wybitnego brata. Ignacy Jan Paderewski niewątpliwie wiedzie wyjątkowe, pełne wzlotów, upadków, ale przede wszystkim obfitujące w możliwości życie, jednak gdzie w tym całym chaosie swoje miejsce ma Antonina? Czy mimo ograniczeń kulturowych odnajdzie szczęście i spełnienie?

Antonina Wilkońska, siostra jednego z ojców niepodległości, w książce Agnieszki Lis opowiada historię brata, wyjawia rodzinne tajemnice, a także nawiązuje do wydarzeń historycznych decydujących o losach Polski i świata. Będąc członkiem rodziny słynnego artysty i szczególnie ważnego polityka sama nie ma możliwości swobodnego rozwoju. Jakie są szanse na spełnienie planów i marzeń kobiety, żyjącej na początku XX wieku, której starszy brat zostaje światowym gigantem? Jak więzi rodzinne wpływają na jej życie i wybory, których zmuszona jest dokonywać?

 

Trzydziestodwuletni ojciec, który stał się dla nas równocześnie matką, dbał zaś o wychowanie i edukację. Sam pięknie grał na skrzypcach, ale ja nie przejawiałam ku temu talentu. Dopiero później zainteresował mnie fortepian. A skoro mnie został on pokazany, to i mojemu bratu.

Bo mój braciszek…

Ojciec liczył na to, że Ignaś spełni jego oczekiwania. Ignaś, nie ja. Chłopiec, nie dziewczynka…

 

Bycie kobietą w tamtych czasach wiązało się z ograniczoną liczbą możliwości oraz zupełnie innymi oczekiwaniami (wykluczającymi swobodę) ze strony rodziny i społeczeństwa niż w obecnych. Antonina Wilkońska zdaje sobie sprawę z tej bolesnej prawdy i zadaje sobie gorzkie pytanie, które niestety do dziś dręczy niezliczone kobiety w wielu kulturach na świecie: Gdybym była mężczyzną – czy byłabym gdzie indziej?

Agnieszka Lis – ulubiona pisarka kobiet?

Kolejna powieść Agnieszki Lis tylko utwierdza w przekonaniu, że obok jej twórczości nie da się przejść obojętnie i bez emocji, a poruszane przez nią problemy są zagadnieniami ponadczasowymi. Autorka stawia swoich bohaterów przed sytuacjami często beznadziejnymi, pełnymi bólu i rozpaczy, dając przy tym realną nadzieję na przezwyciężenie przeciwności. Nie bez powodu na przestrzeni swojej pisarskiej kariery autorka może pochwalić się sukcesami takimi jak honorowa odznaka MKDNiS „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Poza niepodważalnymi osiągnięciami w postaci nagród również same za siebie mówią reakcje czytelniczek na jej twórczość i entuzjastyczne recenzje kobiet zakochanych w tworzonych przez nią historiach. Nic tylko zaparzyć kubek ulubionej herbaty i usiąść do czytania!

 

Więcej na temat „Siostry wirtuoza” znajdziesz tutaj -> https://bit.ly/3YRrTgd

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka Autorka w walce z systemem o inkluzywny świat Biuro prasowe
2023-03-23 | 01:00

Autorka w walce z systemem o inkluzywny świat

Daleko nam do czasów, w których każdy może czuć się bezpiecznie i być traktowany jednakowo. Robyn Gigl jako kobieta transpłciowa wie o tym najlepiej. Własne bóle,
Książka Biblioteka Multimedialna w Atrium Plejada w nowej odsłonie
2023-03-15 | 13:07

Biblioteka Multimedialna w Atrium Plejada w nowej odsłonie

Stylowe wnętrza o nowoczesnym wystroju, przytulny kącik czytelniczy i nowa lokalizacja – tak prezentuje się w odmienionej odsłonie Biblioteka Multimedialna w Atrium Plejada. Wraz z nią
Książka Mały Koneser ponownie w Centrum Praskim Koneser
2023-03-14 | 14:10

Mały Koneser ponownie w Centrum Praskim Koneser

Ponad dwudziestu wyjątkowych, polskich wydawców, dziesiątki pięknie ilustrowanych książek oraz tysiące uśmiechów maluchów, ich rodziców i… nie tylko! To

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Farmacja

Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia

Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.

Edukacja

Czytanie książek już niemowlakom ułatwia im opanowanie języka. Efekty są jeszcze lepsze, jeśli rodzice czytają regularnie

Regularne czytanie książek nawet niemowlętom w wieku poniżej 12 miesięcy ułatwia im opanowanie umiejętności językowych – dowiedli naukowcy z Marshall University School of Medicine. Dotychczas było to potwierdzone u starszych dzieci. Ważna jest jednak systematyczność – rodzice, którzy zobowiązali się czytać jedną książkę dziennie, notowali lepsze postępy językowe swoich pociech. Tymczasem problem opóźnionego rozwoju mowy może dotyczyć nawet 15 proc. polskich dzieci i nie wszystkim udaje się szybko dogonić rówieśników.