Ukryty potencjał siostry wirtuoza
Agencja Face It
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/
Siostra chowająca się w cieniu brata – wybitnego pianisty, działacza i męża stanu – wreszcie dostaje szansę, aby opowiedzieć historię ze swojej perspektywy. Agnieszka Lis w najnowszej książce „Siostra wirtuoza” udziela głosu Antoninie Wilkońskiej, która ma szansę pokazać, że jest kimś więcej niż tylko kobietą i siostrą legendarnego Ignacego Jana Paderewskiego. Premiera książki wydanej przez Skarpę Warszawską już 11 stycznia!
Mało która współczesna kobieta w pełni zdaje sobie sprawę i docenia fakt, że XXI wiek to właściwie Wiek Kobiet – możliwości, nieograniczonych opcji wyboru i perspektywy rozwoju w każdej branży, jaką tylko kobieta i człowiek są sobie w stanie wymarzyć. A przecież możliwości te to zaledwie ostatnich kilkadziesiąt lat poprzedzonych intensywną walką o wolność – słowa i wyboru drogi życiowej oraz o możliwość bycia słyszaną i wysłuchaną.
A co z kobietami, które miały to nieszczęście, że urodziły się w niewłaściwych czasach lub w niewłaściwej części naszego świata? Kim mogłyby być, gdyby były mężczyznami i ile wybitnych postaci nigdy nie zostało wypuszczonych na światło dziennie z powodu patriarchatu? Nigdy się nie dowiemy… Ale zawsze możemy na ten temat trochę pofantazjować, studiując kobiece postaci kryjące się w cieniu znanych i wpływowych mężczyzn…
Życiowa rola drugoplanowa
Agnieszka Lis w powieści „Siostra wirtuoza”, swojej dwudziestej trzeciej(!) książce i już ósmej wydanej przez Skarpę Warszawską, kreuje postać zdolnej i inteligentnej kobiety, która swoje życie zmuszona jest prowadzić w cieniu wybitnego brata. Ignacy Jan Paderewski niewątpliwie wiedzie wyjątkowe, pełne wzlotów, upadków, ale przede wszystkim obfitujące w możliwości życie, jednak gdzie w tym całym chaosie swoje miejsce ma Antonina? Czy mimo ograniczeń kulturowych odnajdzie szczęście i spełnienie?
Antonina Wilkońska, siostra jednego z ojców niepodległości, w książce Agnieszki Lis opowiada historię brata, wyjawia rodzinne tajemnice, a także nawiązuje do wydarzeń historycznych decydujących o losach Polski i świata. Będąc członkiem rodziny słynnego artysty i szczególnie ważnego polityka sama nie ma możliwości swobodnego rozwoju. Jakie są szanse na spełnienie planów i marzeń kobiety, żyjącej na początku XX wieku, której starszy brat zostaje światowym gigantem? Jak więzi rodzinne wpływają na jej życie i wybory, których zmuszona jest dokonywać?
Trzydziestodwuletni ojciec, który stał się dla nas równocześnie matką, dbał zaś o wychowanie i edukację. Sam pięknie grał na skrzypcach, ale ja nie przejawiałam ku temu talentu. Dopiero później zainteresował mnie fortepian. A skoro mnie został on pokazany, to i mojemu bratu.
Bo mój braciszek…
Ojciec liczył na to, że Ignaś spełni jego oczekiwania. Ignaś, nie ja. Chłopiec, nie dziewczynka…
Bycie kobietą w tamtych czasach wiązało się z ograniczoną liczbą możliwości oraz zupełnie innymi oczekiwaniami (wykluczającymi swobodę) ze strony rodziny i społeczeństwa niż w obecnych. Antonina Wilkońska zdaje sobie sprawę z tej bolesnej prawdy i zadaje sobie gorzkie pytanie, które niestety do dziś dręczy niezliczone kobiety w wielu kulturach na świecie: Gdybym była mężczyzną – czy byłabym gdzie indziej?
Agnieszka Lis – ulubiona pisarka kobiet?
Kolejna powieść Agnieszki Lis tylko utwierdza w przekonaniu, że obok jej twórczości nie da się przejść obojętnie i bez emocji, a poruszane przez nią problemy są zagadnieniami ponadczasowymi. Autorka stawia swoich bohaterów przed sytuacjami często beznadziejnymi, pełnymi bólu i rozpaczy, dając przy tym realną nadzieję na przezwyciężenie przeciwności. Nie bez powodu na przestrzeni swojej pisarskiej kariery autorka może pochwalić się sukcesami takimi jak honorowa odznaka MKDNiS „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Poza niepodważalnymi osiągnięciami w postaci nagród również same za siebie mówią reakcje czytelniczek na jej twórczość i entuzjastyczne recenzje kobiet zakochanych w tworzonych przez nią historiach. Nic tylko zaparzyć kubek ulubionej herbaty i usiąść do czytania!
Więcej na temat „Siostry wirtuoza” znajdziesz tutaj -> https://bit.ly/3YRrTgd

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.