W dolinie Narwi: Zadziorna baronówna
„Zadziorna baronówna” pióra Urszuli Gajdowskiej to pierwszy tom cyklu obyczajowo-historycznego „W dolinie Narwi”, którego fabuła rozgrywa się na Podlasiu w pierwszej połowie XIX wieku. Powieść ukaże się nakładem Wydawnictwa Szara godzina 10 czerwca.
Nie zadzieraj z baronówną!
Nastał styczeń roku Pańskiego tysiąc osiemset piętnastego, a 25-letnia baronówna Sabina Ostrowska (o zgrozo!) wciąż nie znalazła męża. Co gorsza, na żadnego z zalecających się kawalerów patrzeć nawet nie zamierza. Szydełkowanie i inne, przystające prawdziwej damie, czynności nudzą ją śmiertelnie. Dodatkowo Bóg pokarał ją inteligencją, kąśliwym językiem i żywym temperamentem. I nagle smutny los ekscentrycznej baronówny, uchodzącej za czarną owcę w poważanej rodzinie, się odwraca. Ojciec Sabiny, baron Edgar Ostrowski, który prowadzi śledztwa w środowisku najbogatszej arystokracji, zaprasza ją do współpracy. A wszystko to za sprawą zdesperowanej ciotki. Szlacheckie intrygi nie są co prawda wymarzonym zajęciem dla szanującej się damy, ale mogą okazać się szansą na znalezienie męża. Wyznaczony do opieki nad Sabiną baron Wiktor Godlewski wydaję się wręcz idealnym kandydatem.
„Zadziorna baronówna” to debiut literacki Urszuli Gajdowskiej. Autorka pochodzi z malutkiej wsi Rusaki niedaleko miasteczka Mońki, ale od 15 roku życia mieszka w Białymstoku. Tereny, które opisuje w cyklu „W dolinie Narwi” to kraj jej dzieciństwa. Niektóre wydarzenia zostały zainspirowane opowieściami dziadków i starszych mieszkańców regionu.
Urszula Gajdowska i Wydawnictwo Szara Godzina zapraszają do czytania pierwszego tomu cyklu „W dolinie Narwi” – „Zadziorna baronówna”, pióra Urszuli Gajdowskiej. Powieść będzie miała premierę w księgarniach stacjonarnych i internetowych 10 czerwca 2021 r.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.