Wielka wojna, niewidomy żołnierz i historia pierwszej na świecie placówki szkolą
Agencja Face It
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/
Na porządku dziennym w XXI wieku są już specjalne szkoły, programy społeczne, różnego rodzaje instytucje oraz fundacje i cała sieć pomocy dla osób niepełnosprawnych, w tym dla niewidomych. To jednak znak rozpoznawczy DOPIERO czasów współczesnych. Nie zawsze bowiem społeczeństwo dbało systemowo o najsłabszych… Alan Hlad, autor bestsellerów USA Today, w swojej najnowszej powieści zabiera nas do trudnych czasów I Wojny Światowej i opisuje historię pierwszej na świecie placówki szkolącej psich przewodników dla niewidomych. Światło nad ciemnościami to książka o niezwykłej odwadze ludzi postawionych w obliczu brutalnej wojny oraz nieustraszonych czworonogów, które do końca pozostają wierne swoim właścicielom. Już teraz miłośnicy psów mogą zaangażować się w specjalną akcję wydawnictwa – Skarpa Warszawska podaje pomocną łapę – mającą na celu wsparcie schroniska Na Paluchu.
„Światło nad ciemnościami” to poruszająca powieść obyczajowa inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. To również historia wyjątkowej miłości i ceny, jaką przyszło zapłacić ludziom za wojnę oraz chwytająca za serce opowieść o więzi łączącej psa przewodnika i niewidomego weterana. Premiera książki już 22 lutego!
Płomyk nadziei
W kwietniu 1916 roku zapał, który towarzyszył wybuchowi wojny, odchodzi w niepamięć. W jego miejsce pojawia się ponura rzeczywistość, a nadzieja na zakończenie konfliktu wygasa. Anna Zeller, której narzeczony, Bruno, walczy na froncie zachodnim, pracuje jako pielęgniarka w przepełnionym szpitalu w Oldenburgu, starając się pocieszyć ludzi złamanych na ciele i duchu. Podczas wizyty doktora Stallinga, dyrektora stowarzyszenia hodowli psów ratowniczych Czerwonego Krzyża, personel szpitala staje się świadkiem rzadkiej wówczas iskry optymizmu. Widok owczarka niemieckiego prowadzącego ociemniałego na wojnie żołnierza inspiruje doktora do założenia ośrodka szkoleniowego dla psów jako przewodników osób niewidomych, które straciły wzrok na wojnie.
Na przekór wojnie
W obliczu nowych możliwości i z chęci zrobienia czegoś znaczącego dla innych, Anna przekonuje doktora Stallinga, aby pozwolił jej dołożyć własną cegiełkę do ośrodka szkoleniowego dla psów i wkrótce zaczyna pracę. Wśród przyszłych przewodników pojawiają się także psi weterani. Jednym z nich jest Nia, owczarek niemiecki z uszkodzonymi w okopach łapami. Anna przywozi chore zwierzę do domu, potajemnie pielęgnuje i uczy przyszłego fachu, w przekonaniu, że pies stanie się idealnym przewodnikiem dla odpowiedniego byłego żołnierza. W Maxie Beneschu, żydowskim żołnierzu oślepionym na froncie przez gaz chlorowy, Nia odnajduje w końcu swojego właściciela i przyjaciela.
Wojna odebrała Maxowi nie tylko wzrok, ale również narzeczoną i marzenia o karierze muzycznej. W tym czasie nastroje antysemickie wzrastają, a Max, mimo swojego poświęcenia dla ojczyzny, odczuwa je coraz mocniej na własnej skórze. Mimo przeciwieństw, dzięki pomocy Anny i Nii, Max uczy się miłości do muzyki i życia na nowo. Wojna jednak wciąż zbiera swoje żniwo…
W pewnym momencie Anna jak nigdy wcześniej uświadamia sobie, że wyjście z Wielkiej Wojny bez szwanku będzie niemożliwe dla któregokolwiek z nich…
Ta pełna życia opowieść o bohaterstwie i odporności na przeciwieństwa losu pozostanie z Tobą na długo po odwróceniu ostatniej strony.
Więcej na temat książki „Światło nad ciemnościami” znajdziesz tutaj -> https://bit.ly/3YJxN25
Wydawnictwo Skarpa Warszawska zaprasza do wzięcia udziału w akcji wspierającej schronisko Na Paluchu. Przekazane zostały już najpotrzebniejsze przedmioty dla czworonogów oraz książki, które będzie można zakupić podczas kiermaszów organizowanych przez wolontariuszy. Zachęcamy wszystkich czytelników do włączenia się do akcji i pomagania czworonogom, czekającym na nowy dom.
Alan Hlad – wielokrotnie nagradzany bestsellerowy autor USA Today. „Światło nad ciemnościami” to zaledwie druga książka autora wydana w Polsce. Jest członkiem Towarzystwa Powieści Historycznych, Literary Cleveland i Akron Writers' Group. Niegdyś dyrektor w korporacji, dziś ceniony pisarz. Prywatnie mąż i ojciec, mieszkający z rodziną w Ohio. Nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska w 2023 roku ukażą się jeszcze dwie znakomite powieści autora!

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.