Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City
Od czwartku 11 kwietnia aż do soboty 13 kwietnia, w centrum handlowym Blue City można będzie poczuć się przez chwilę jak na brzegu Sekwany, gdzie rezydują paryscy bukiniści. Przez trzy dni przy fontannie na poziomie -1 swoje stanowiska będą mieli warszawscy antykwariusze, osoby prowadzące sklepy z płytami winylowymi, ale też prywatni kolekcjonerzy.
Mimo popularności wszelkiego typu czytników czy “muzyki z telefonu” wciąż nie brakuje ludzi odkrywających przyjemność płynącą z kontaktu z muzyką gramofonową czy kartkami książki. O modzie na vintage - czyli po prostu niepowtarzalnymi, nieprodukowanymi jeszcze masowo przedmiotami z historią nie wspominając.
Właśnie dla takich osób Blue City razem z jednym z czołowych warszawskich antykwariatów – Unikatem – organizuje co kilka miesięcy Wielki Antykwariat. Twórcy Unikatu połączyli siły z kolegami i koleżankami po fachu, by odpowiedzieć na potrzeby współczesnych nabywców. Osób, które kochają stare książki, albumy i szukanie okazji, ale niekoniecznie mają czas, by przemierzać miasto w poszukiwaniu białych kruków.
Wielki Antykwariat to “wszystko w jednym miejscu” - najciekawsze i najrzadsze pozycje wydawnicze i muzyczne w jednym miejscu - i to aż przez trzy dni.
Niebagatelny wyróżnik tego typu eventów stanowią też sami antykwariusze, kolekcjonerzy i melomani. Takiego zawodu nie wybiera się wszak z przypadku, ale z pasji. Wystawcy Wielkiego Antykwariatu są więc w stanie nie tylko doradzić na podstawie preferencji co do lektur i muzyki, ale też opowiedzieć wiele ciekawych historii.
Dodatkowo kupując książkę z drugiej ręki, dajemy jej nowe życie w duchu zero-waste. Oprócz aspektu ekologicznego rolę odgrywa i ten ekonomiczny. Zapaleni czytelnicy z pewnością nie od dziś orientują się, że ceny książek prosto z drukarni stale idą w górę. Kupując książki czy płyty z drugiej ręki, możemy liczyć, że dostęp do kultury nie nadszarpnie szczególnie naszego budżetu. Oczywiście, o ile nie poszukujemy egzemplarzy kolekcjonerskich.
Kolejnym - i być może największym - plusem Wielkiego Antykwariatu jest fakt, że nie ma tu ograniczeń. Może tu znaleźć coś dla siebie tak nastolatek, jak osoba na emeryturze - zarówno tematycznie, jak i cenowo.
Wydarzenie odbywa się w dniach 11-13 kwietnia, w godzinach funkcjonowania centrum handlowego (10-22).
![„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_1198643224,w_169,wo_300,ho_169,_small.jpg)
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
![O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?](/files/_uploaded/glownekonf_1019332985,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
![Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe](/files/_uploaded/glownekonf_884434667,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.