Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City
Od czwartku 11 kwietnia aż do soboty 13 kwietnia, w centrum handlowym Blue City można będzie poczuć się przez chwilę jak na brzegu Sekwany, gdzie rezydują paryscy bukiniści. Przez trzy dni przy fontannie na poziomie -1 swoje stanowiska będą mieli warszawscy antykwariusze, osoby prowadzące sklepy z płytami winylowymi, ale też prywatni kolekcjonerzy.
Mimo popularności wszelkiego typu czytników czy “muzyki z telefonu” wciąż nie brakuje ludzi odkrywających przyjemność płynącą z kontaktu z muzyką gramofonową czy kartkami książki. O modzie na vintage - czyli po prostu niepowtarzalnymi, nieprodukowanymi jeszcze masowo przedmiotami z historią nie wspominając.
Właśnie dla takich osób Blue City razem z jednym z czołowych warszawskich antykwariatów – Unikatem – organizuje co kilka miesięcy Wielki Antykwariat. Twórcy Unikatu połączyli siły z kolegami i koleżankami po fachu, by odpowiedzieć na potrzeby współczesnych nabywców. Osób, które kochają stare książki, albumy i szukanie okazji, ale niekoniecznie mają czas, by przemierzać miasto w poszukiwaniu białych kruków.
Wielki Antykwariat to “wszystko w jednym miejscu” - najciekawsze i najrzadsze pozycje wydawnicze i muzyczne w jednym miejscu - i to aż przez trzy dni.
Niebagatelny wyróżnik tego typu eventów stanowią też sami antykwariusze, kolekcjonerzy i melomani. Takiego zawodu nie wybiera się wszak z przypadku, ale z pasji. Wystawcy Wielkiego Antykwariatu są więc w stanie nie tylko doradzić na podstawie preferencji co do lektur i muzyki, ale też opowiedzieć wiele ciekawych historii.
Dodatkowo kupując książkę z drugiej ręki, dajemy jej nowe życie w duchu zero-waste. Oprócz aspektu ekologicznego rolę odgrywa i ten ekonomiczny. Zapaleni czytelnicy z pewnością nie od dziś orientują się, że ceny książek prosto z drukarni stale idą w górę. Kupując książki czy płyty z drugiej ręki, możemy liczyć, że dostęp do kultury nie nadszarpnie szczególnie naszego budżetu. Oczywiście, o ile nie poszukujemy egzemplarzy kolekcjonerskich.
Kolejnym - i być może największym - plusem Wielkiego Antykwariatu jest fakt, że nie ma tu ograniczeń. Może tu znaleźć coś dla siebie tak nastolatek, jak osoba na emeryturze - zarówno tematycznie, jak i cenowo.
Wydarzenie odbywa się w dniach 11-13 kwietnia, w godzinach funkcjonowania centrum handlowego (10-22).

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.