Wybór Krytyków Live
Wybór Krytyków to wspólny projekt Empiku i Unii Literackiej, który wystartował w czerwcu 2021 roku. Trójka zaproszonych krytyków: Łukasz Grzymisławski, Paulina Małochleb i Olga Wróbel przez cały rok co miesiąc rekomenduje najciekawsze tytuły, które ukazały się w ostatnich tygodniach lub miesiącach. Przez te pogłębione recenzje wskazuje szerokiej publiczności ważnych twórców, nadających ton polskiej literaturze. Projekt stanowi jednocześnie próbę przywrócenia pozycji wartościowej krytyki literackiej, coraz częściej zastępowanej krótkimi notkami promocyjnymi.
Już jutro o godzinie 20:00 przedstawiciel Unii Literackiej Mirek Wlekły oraz przedstawicielka krytyków Paulina Małochleb spotkają się z autorami książek recenzowanych w kwietniu: Jerzym Franczakiem – „Eksplozja” (Państwowy Instytut Wydawniczy), Ishbel Szatrawską – „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” (Wydawnictwo Cyranka) oraz Andrzejem Muszyńskim – „Dom ojców” (Wydawnictwo Czarne).
Interaktywna transmisja odbędzie się na stronie Facebook.com/Empikcom. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
– Niestety nie jest prawdą, że „dobra literatura sama się obroni”. Świetne książki często przepadają bez wieści, a czytelnicy, narzekający, że „nic dobrego się u nas nie pisze”, często po prostu nie mieli okazji, by się o nich dowiedzieć. Nie wystarczy bowiem wydać książkę, żeby trafiła do czytelników – żeby tak się stało, musi ją wesprzeć albo potężna machina marketingowa, albo poważna krytyczna dyskusja, która w Polsce przez lata zamierała. Czas jej pomóc, a przy okazji – pomóc książkom i ich czytelnikom – Jacek Dehnel, prezes Unii Literackiej o projekcie Wybór Krytyków
Nowe recenzje w ramach projektu Wybór Krytyków pojawiają się co miesiąc na stronie: www.empik.com/wybor-krytykow
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.