Z MIŁOŚCI. PORTRETY POLSKICH DOMÓW
2Creo Magdalena Niemirowska-Kaczyńska
Fałata 3
43-300 Bielsko-Biała
dwacreo|dwacreo.pl| |dwacreo|dwacreo.pl
600206009
www.dwacreo.pl
„Szczur czy mysz, co za różnica? Myślałam, że jest pan redaktorem, a nie geologiem – mówi z uniesionymi brwiami, składa całą wystawę i już idzie w kierunku pokoju, ale zatrzymuje się jeszcze z miną, której pozazdrościłaby niejedna serialowa aktorka, i rzuca obrażona: – Jakby pan nie marudził, to narysowałabym panu delfinka.”
O geologicznych umiejętnościach Kacpra Sulowskiego nie wiemy niestety wiele, ale o jego dziennikarskim talencie możemy powiedzieć dużo ciepłych słów. Podobnie zresztą jak o zbiorze reportaży „Z miłości. Portrety polskich domów”, który ukaże się nakładem Wydawnictwa Harde 26 października 2020. Czternastu zwykłych w swej niezwykłości opowieściach z Polski, zza „ściany”, z naszych bloków, domów i podwórek. Historiach, które mogą nie tylko nauczyć nas wiele o miłości, ale również o nas samych... Więcej na pewno niż jakiekolwiek badanie GUS i niejeden psychoterapeuta.
Cytując autora „Z miłości. Portrety polskich domów” to opowieści, które wydarzyły się w aneksach
z dębowym blatem, kucheneczkach i dziecięcych sypialniach z gwiazdkami. Jest w nich dużo goryczy, cierpienia i krzywdy. Ale najwięcej jest miłości. Siostrzanej, romantycznej, boskiej i rodzicielskiej. Miłości do Boga, do zła i do siebie nawzajem.
Bohaterowie poruszających reportaży Kacpra Sulowskiego zwykle nie trafiają na czołówki gazet. Prędzej mijamy ich na ulicy. Nie umniejsza to w żaden sposób piękna i cierpienia, jakie ich w życiu spotyka. Kacper Sulowski daje im jeden z najcenniejszych prezentów: miejsce, by opowiedzieć swoją historię, i reporterski obiektywizm, by słuchać, nie sądzić.
W „Z miłości. Portrety polskich domów” nie znajdziemy czerni i bieli, jedynie wszystkie odcienie szarości. Podróż po życiach naszych współobywateli nie jest zawsze ładna i komfortowa. Zawsze za to wartościowa. W końcu to tam, między samotnymi ojcami walczącymi o swe dzieci, przemocą domową i marzycielami przegrywającymi ze złem leży prawda o nas. Książka została wzbogacona ilustracjami Matyldy Damięckiej.
Kacper Sulowski – dziennikarz prasowy, reporter, dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press. Współpracuje z magazynem reporterów "Duży Format". Więcej informacji o Autorze na profilu FB: @KacperSulowskiAutor
„Z miłości. Portrety polskich domów” ukaże się nakładem Wydawnictwa Harde 26 października 2020. Książka dostępna będzie w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na wiemiwybieram.pl/harde, jak też w wersji e-book m.in. na legimi.pl, publio.pl. Zapraszamy na stronę wydawnictwa harde.se.pl oraz na Facebook i Instagram: @hardewydawnictwo.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.