Z MIŁOŚCI. PORTRETY POLSKICH DOMÓW
2Creo Magdalena Niemirowska-Kaczyńska
Fałata 3
43-300 Bielsko-Biała
dwacreo|dwacreo.pl| |dwacreo|dwacreo.pl
600206009
www.dwacreo.pl
„Szczur czy mysz, co za różnica? Myślałam, że jest pan redaktorem, a nie geologiem – mówi z uniesionymi brwiami, składa całą wystawę i już idzie w kierunku pokoju, ale zatrzymuje się jeszcze z miną, której pozazdrościłaby niejedna serialowa aktorka, i rzuca obrażona: – Jakby pan nie marudził, to narysowałabym panu delfinka.”
O geologicznych umiejętnościach Kacpra Sulowskiego nie wiemy niestety wiele, ale o jego dziennikarskim talencie możemy powiedzieć dużo ciepłych słów. Podobnie zresztą jak o zbiorze reportaży „Z miłości. Portrety polskich domów”, który ukaże się nakładem Wydawnictwa Harde 26 października 2020. Czternastu zwykłych w swej niezwykłości opowieściach z Polski, zza „ściany”, z naszych bloków, domów i podwórek. Historiach, które mogą nie tylko nauczyć nas wiele o miłości, ale również o nas samych... Więcej na pewno niż jakiekolwiek badanie GUS i niejeden psychoterapeuta.
Cytując autora „Z miłości. Portrety polskich domów” to opowieści, które wydarzyły się w aneksach
z dębowym blatem, kucheneczkach i dziecięcych sypialniach z gwiazdkami. Jest w nich dużo goryczy, cierpienia i krzywdy. Ale najwięcej jest miłości. Siostrzanej, romantycznej, boskiej i rodzicielskiej. Miłości do Boga, do zła i do siebie nawzajem.
Bohaterowie poruszających reportaży Kacpra Sulowskiego zwykle nie trafiają na czołówki gazet. Prędzej mijamy ich na ulicy. Nie umniejsza to w żaden sposób piękna i cierpienia, jakie ich w życiu spotyka. Kacper Sulowski daje im jeden z najcenniejszych prezentów: miejsce, by opowiedzieć swoją historię, i reporterski obiektywizm, by słuchać, nie sądzić.
W „Z miłości. Portrety polskich domów” nie znajdziemy czerni i bieli, jedynie wszystkie odcienie szarości. Podróż po życiach naszych współobywateli nie jest zawsze ładna i komfortowa. Zawsze za to wartościowa. W końcu to tam, między samotnymi ojcami walczącymi o swe dzieci, przemocą domową i marzycielami przegrywającymi ze złem leży prawda o nas. Książka została wzbogacona ilustracjami Matyldy Damięckiej.
Kacper Sulowski – dziennikarz prasowy, reporter, dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press. Współpracuje z magazynem reporterów "Duży Format". Więcej informacji o Autorze na profilu FB: @KacperSulowskiAutor
„Z miłości. Portrety polskich domów” ukaże się nakładem Wydawnictwa Harde 26 października 2020. Książka dostępna będzie w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na wiemiwybieram.pl/harde, jak też w wersji e-book m.in. na legimi.pl, publio.pl. Zapraszamy na stronę wydawnictwa harde.se.pl oraz na Facebook i Instagram: @hardewydawnictwo.
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.