Z okazji 75-lecia działalności państwowy instytut wydawniczy zaprasza do udział
Anna Karczewska
Anna Karczewska
Kochanowskiego 6 m.106
01-864 Warszawa
ann.karczewska|gmail.com| |ann.karczewska|gmail.com
505716882
www.piw.pl
W tym roku Państwowy Instytut Wydawniczy obchodzi jubileusz 75-lecia. Z tej okazji w księgarniach partnerskich w całej Polsce zaplanowano uruchomienie Klubów Czytelniczych. Do wspólnej rozmowy o literaturze dołączyć będzie można w Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Gdańsku.
Misją Państwowego Instytutu Wydawniczego jest, nie tylko wydawanie dobrej literatury, ale też jej promocja i podnoszenie kompetencji czytelniczych. W roku jubileuszowym, wspólnie z partnerskimi księgarniami, wydawnictwo postanowiło uruchomić w kilku miastach w Polsce Kluby Czytelnicze Państwowego Instytutu Wydawniczego. Od września 2021 w dziesięciu księgarniach w kraju, raz w miesiącu będą odbywały się spotkania wokół tytułów z oferty PIW-u. Wybór lektur i moderatorów Klubów Czytelniczych wydawca pozostawia księgarzom. Uczestniczki i uczestnicy otrzymają cyfrowe wersje omawianych tekstów.
Jako jedno z najstarszych wydawnictw w kraju chcemy nie tylko prezentować czytelnikom wartościowe tytuły, ale angażujemy się też w promocję czytelnictwa. Uważamy, że rozmowa o tym, co się przeczytało, jest ważnym elementem kształtowania nawyków czytelniczych. Mamy nadzieję, że nasze Kluby Książkowe staną się miejscami żywych dyskusji i zainspirują literacko bywalców księgarń – mówi Agnieszka Wróblewska, redaktor naczelna wydawnictwa.
Na liście lektur znajdą się m.in. tytuły z serii Proza światowa, popularnej „czarnej serii”, prezentującej literaturę azjatycką czy współczesne tomiki poetyckie. Gospodarzami klubów będą: księgarnia LOKATOR i Księgarnia Pod Globusem z Krakowa, Tarabuk z Warszawy, Do dzieła z Łodzi, Dosłowna z Lublina, Sztuka Wyboru z Gdańska, To nie bajka z Bydgoszczy i Bookowski z Poznania.
Lista księgarń wraz z kontaktami do koordynatorów i szczegóły dotyczące spotkań dostępne są na stronie piw.pl/pl/kluby-czytelnicze-piw-u
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.