Zaczytane Ławki w CH Focus
Od 5 czerwca w CH Focus w Bydgoszczy zapraszamy na wystawę pt. „Zaczytane Ławki”. Ekspozycja składa się z trzech ławek zatytułowanych „Mózg”, „W pustyni i w puszczy” oraz „Wśród Planet”, stworzonych przez polskie artystki. Ta niezwykła wystawa miejskich mebli w kształcie otwartych książek ma skłonić klientów do zatrzymania się w codziennym pędzie i chwili odpoczynku na ławkach z bezpłatnym dostępem do utworów literackich. Wystawa wspiera działania społeczne Fundacji Zaczytani.org, która jest pomysłodawcą Zaczytanych Ławek.
Czytanie daje nam dużo radości i przynosi wiele korzyści. Wciągająca lektura rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację, relaksuje, pogłębia wiedzę, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, ćwiczy myślenie analityczne oraz podnosi empatię. Dzieci, którym czyta się książki, dużo szybciej się uczą i mają lepsze wyniki w szkole. Wspólne czytanie umacnia także więź z rodzicem. Do ogólnopolskiej akcji „Zaczytana Wystawa” aktywnie włączyło się również CH Focus, by wspólnie z jej organizatorem, Fundacją Zaczytani.org, zachęcać klientów galerii handlowej oraz mieszkańców Bydgoszczy do częstszego spędzania czasu z książką.
W ramach zaplanowanej wystawy przed CH Focus pojawią się trzy Zaczytane Ławki – „Mózg”, „W pustyni i w puszczy” oraz „Wśród Planet”. Każda ławka w kształcie otwartej książki to niepowtarzalny projekt, skierowany do dzieci i dorosłych. Ich autorkami są znane osoby ze świata kultury i zasłużone dla polskiej literatury dziecięcej: Kinga Kulawiecka, Alicja Kocurek i Katarzyna Głowa.
Za pomocą Zaczytanych Ławek można wsłuchać się w książkę. Przy każdej z ławeczek znajduje się kod QR umożliwiający pobranie bezpłatnego audiobooka. Artystyczne instalacje o niezwykłym designie z pewnością skłonią przechodniów do zatrzymania się na chwilę, a być może dla części zwiedzających staną się też źródłem inspiracji i zachęcą do sięgnięcia po tę lub dodatkową lekturę.
Wystawa Zaczytanych Ławek będzie dostępna w bydgoskim Focusie od 5 czerwca do 5 września w godzinach funkcjonowania galerii. Koszt eskpozycji zasili budżet na utrzymanie bibliotek i czytelni tworzonych przez Fundację Zaczytani.org w placówkach pomocowych i przyszpitalnych.
– Zaczytane Ławki to wspaniała, ogólnopolska inicjatywa promująca czytelnictwo i edukująca na temat wartości, jakie przynosi regularne sięganie po ciekawą literaturę. Książka i zawarta w niej historia pomagają oderwać się na chwilę od codzienności i pomóc się zrelaksować. Mamy nadzieję, że unikalne ławki, które staną w naszej galerii handlowej, skłonią bydgoszczan do częstszego sięgania po książkę. Ta nietypowa, innowacyjna forma promocji czytelnictwa może być również doskonałą okazją dla wielu rodziców do tego, aby zarazić czytaniem swoje pociechy. Dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców do aktywnego korzystania z wystawy - mówi Gregory Pertus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy.
Ławeczki zlokalizowane są na placu przed wejściami do centrum handlowego od strony ul. Jagiellońskiej.
W projekt „Zaczytane Ławki” włączyły się także centra handlowe z Grupy Atrium w innych miastach. W ubiegłym roku wystawa odwiedziła warszawskie centrum Atrium Targówek, a już niebawem zagości w Atrium Promenada.
Zaangażowanie CH Focus w ogólnopolską społeczną akcję „Zaczytane Ławki” jest częścią działań prowadzonych przez bydgoskie centrum handlowe jako element programu Atrium Razem, którego celem jest wsparcie i integracja lokalnej społeczności oraz wspólne budowanie przyjaznego środowiska rozwoju.
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia oraz oferty CH Focus można znaleźć na stronie www.focusbydgoszcz.pl.
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.