Zaczytane Ławki w CH Focus
Od 5 czerwca w CH Focus w Bydgoszczy zapraszamy na wystawę pt. „Zaczytane Ławki”. Ekspozycja składa się z trzech ławek zatytułowanych „Mózg”, „W pustyni i w puszczy” oraz „Wśród Planet”, stworzonych przez polskie artystki. Ta niezwykła wystawa miejskich mebli w kształcie otwartych książek ma skłonić klientów do zatrzymania się w codziennym pędzie i chwili odpoczynku na ławkach z bezpłatnym dostępem do utworów literackich. Wystawa wspiera działania społeczne Fundacji Zaczytani.org, która jest pomysłodawcą Zaczytanych Ławek.
Czytanie daje nam dużo radości i przynosi wiele korzyści. Wciągająca lektura rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację, relaksuje, pogłębia wiedzę, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, ćwiczy myślenie analityczne oraz podnosi empatię. Dzieci, którym czyta się książki, dużo szybciej się uczą i mają lepsze wyniki w szkole. Wspólne czytanie umacnia także więź z rodzicem. Do ogólnopolskiej akcji „Zaczytana Wystawa” aktywnie włączyło się również CH Focus, by wspólnie z jej organizatorem, Fundacją Zaczytani.org, zachęcać klientów galerii handlowej oraz mieszkańców Bydgoszczy do częstszego spędzania czasu z książką.
W ramach zaplanowanej wystawy przed CH Focus pojawią się trzy Zaczytane Ławki – „Mózg”, „W pustyni i w puszczy” oraz „Wśród Planet”. Każda ławka w kształcie otwartej książki to niepowtarzalny projekt, skierowany do dzieci i dorosłych. Ich autorkami są znane osoby ze świata kultury i zasłużone dla polskiej literatury dziecięcej: Kinga Kulawiecka, Alicja Kocurek i Katarzyna Głowa.
Za pomocą Zaczytanych Ławek można wsłuchać się w książkę. Przy każdej z ławeczek znajduje się kod QR umożliwiający pobranie bezpłatnego audiobooka. Artystyczne instalacje o niezwykłym designie z pewnością skłonią przechodniów do zatrzymania się na chwilę, a być może dla części zwiedzających staną się też źródłem inspiracji i zachęcą do sięgnięcia po tę lub dodatkową lekturę.
Wystawa Zaczytanych Ławek będzie dostępna w bydgoskim Focusie od 5 czerwca do 5 września w godzinach funkcjonowania galerii. Koszt eskpozycji zasili budżet na utrzymanie bibliotek i czytelni tworzonych przez Fundację Zaczytani.org w placówkach pomocowych i przyszpitalnych.
– Zaczytane Ławki to wspaniała, ogólnopolska inicjatywa promująca czytelnictwo i edukująca na temat wartości, jakie przynosi regularne sięganie po ciekawą literaturę. Książka i zawarta w niej historia pomagają oderwać się na chwilę od codzienności i pomóc się zrelaksować. Mamy nadzieję, że unikalne ławki, które staną w naszej galerii handlowej, skłonią bydgoszczan do częstszego sięgania po książkę. Ta nietypowa, innowacyjna forma promocji czytelnictwa może być również doskonałą okazją dla wielu rodziców do tego, aby zarazić czytaniem swoje pociechy. Dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców do aktywnego korzystania z wystawy - mówi Gregory Pertus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy.
Ławeczki zlokalizowane są na placu przed wejściami do centrum handlowego od strony ul. Jagiellońskiej.
W projekt „Zaczytane Ławki” włączyły się także centra handlowe z Grupy Atrium w innych miastach. W ubiegłym roku wystawa odwiedziła warszawskie centrum Atrium Targówek, a już niebawem zagości w Atrium Promenada.
Zaangażowanie CH Focus w ogólnopolską społeczną akcję „Zaczytane Ławki” jest częścią działań prowadzonych przez bydgoskie centrum handlowe jako element programu Atrium Razem, którego celem jest wsparcie i integracja lokalnej społeczności oraz wspólne budowanie przyjaznego środowiska rozwoju.
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia oraz oferty CH Focus można znaleźć na stronie www.focusbydgoszcz.pl.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.