Zaproś światowych pisarzy do domu
Już w przyszłym tygodniu Empik zapewni miłośnikom dobrej literatury prawdziwą gratkę. Dwoje światowej sławy autorów – Jo Nesbø i Anne Applebaum – będą gośćmi popularnego cyklu #premieraonline. Okazją do spotkań są polskie premiery ich najnowszych książek – „Królestwa” i „Matki Polki”. Podczas relacji na żywo na profilu Empiku na Facebooku widzowie będą mieli możliwość zadawania pisarzom pytań. Wszystkie rozmowy będą tłumaczone na język polski, a także język migowy.
Anne Applebaum – wtorek, 1 września, godz. 18:00
Anne Applebaum to autorka nagradzanych tytułów politycznych i historycznych. W 2003 roku została laureatką prestiżowej nagrody Pulitzera za „Gułag”, w którym opisała historię systemu obozów pracy przymusowej w ZSRR. W swojej najnowszej książce, „Matka Polka” (Wydawnictwo OsnoVa), absolwentka prestiżowych uczelni – Uniwersytetu Yale i London School of Economics – postanowiła po raz pierwszy opowiedzieć o sobie, swoich przemyśleniach, motywacjach i wyborach życiowych. Rozmowę z amerykańską autorką, prywatnie żoną byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, która od lat 90. nazywa Polskę swoim domem, poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka Radia Zet.
Jo Nesbø – piątek, 4 września, godz. 20:00
Na całym świecie książki norweskiego pisarza sprzedały się w ponad 30 milionach egzemplarzy. Do trzymających w napięciu bestsellerów Jo Nesbø przekonały się również kolejne pokolenia czytelników nad Wisłą. Podczas spotkania organizowanego przez Empik pisarz przedstawi swoją najnowszą, wyczekiwaną powieść „Królestwo” (Wydawnictwo Dolnośląskie).
Kryminał osadzony w klimatycznej norweskiej wiosce opowiada historię mechanika Roya, który musi się zmierzyć z mrocznymi rodzinnymi sekretami z dzieciństwa i czasu dorastania. Widzowie rozmowy prowadzonej przez Adama Szaję będą mieli okazję zapytać Jo Nesbø nie tylko o jego twórczość literacką, ale i karierę muzyczną – autor ma na koncie siedem płyt z zespołem Di Derre oraz jeden solowy krążek.
Transmisje wszystkich spotkań odbywają się na stronie www.Facebook.com/Empikcom.
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.