Zaproś światowych pisarzy do domu
Już w przyszłym tygodniu Empik zapewni miłośnikom dobrej literatury prawdziwą gratkę. Dwoje światowej sławy autorów – Jo Nesbø i Anne Applebaum – będą gośćmi popularnego cyklu #premieraonline. Okazją do spotkań są polskie premiery ich najnowszych książek – „Królestwa” i „Matki Polki”. Podczas relacji na żywo na profilu Empiku na Facebooku widzowie będą mieli możliwość zadawania pisarzom pytań. Wszystkie rozmowy będą tłumaczone na język polski, a także język migowy.
Anne Applebaum – wtorek, 1 września, godz. 18:00
Anne Applebaum to autorka nagradzanych tytułów politycznych i historycznych. W 2003 roku została laureatką prestiżowej nagrody Pulitzera za „Gułag”, w którym opisała historię systemu obozów pracy przymusowej w ZSRR. W swojej najnowszej książce, „Matka Polka” (Wydawnictwo OsnoVa), absolwentka prestiżowych uczelni – Uniwersytetu Yale i London School of Economics – postanowiła po raz pierwszy opowiedzieć o sobie, swoich przemyśleniach, motywacjach i wyborach życiowych. Rozmowę z amerykańską autorką, prywatnie żoną byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, która od lat 90. nazywa Polskę swoim domem, poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka Radia Zet.
Jo Nesbø – piątek, 4 września, godz. 20:00
Na całym świecie książki norweskiego pisarza sprzedały się w ponad 30 milionach egzemplarzy. Do trzymających w napięciu bestsellerów Jo Nesbø przekonały się również kolejne pokolenia czytelników nad Wisłą. Podczas spotkania organizowanego przez Empik pisarz przedstawi swoją najnowszą, wyczekiwaną powieść „Królestwo” (Wydawnictwo Dolnośląskie).
Kryminał osadzony w klimatycznej norweskiej wiosce opowiada historię mechanika Roya, który musi się zmierzyć z mrocznymi rodzinnymi sekretami z dzieciństwa i czasu dorastania. Widzowie rozmowy prowadzonej przez Adama Szaję będą mieli okazję zapytać Jo Nesbø nie tylko o jego twórczość literacką, ale i karierę muzyczną – autor ma na koncie siedem płyt z zespołem Di Derre oraz jeden solowy krążek.
Transmisje wszystkich spotkań odbywają się na stronie www.Facebook.com/Empikcom.
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.