Znany polski pisarz jedzie do najgroźniejszego seryjnego mordercy świata
Face it
Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl
Mało kto słyszał o Kolumbijczyku Luisie Garavito, zwanym Bestią – najbardziej okrutnym pedofilu świata, który przyznaje się do zamordowania 140 dzieci, choć mogło być ich nawet 600. W przyszłym roku wychodzi na wolność i zamierza zostać politykiem walczącym o dobro najmłodszych. Najpopularniejszy polski dziennikarz śledczy, autor bestsellerowych powieści kryminalnych, którego „Zaraza” zwyciężyła w tegorocznym plebiscycie lubimyczytać.pl w kategorii „Kryminał, sensacja/thriller” - Przemysław Piotrowski jedzie do Kolumbii tropem Bestii. W efekcie powstanie powieść, która ukaże się w 2023 roku nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.
O Tedzie Bundym, rzeźniku z Rostowa Andrieju Czikatiło czy Kubie Rozpruwaczu słyszeli wszyscy, ale mało kto wie, że żyje ktoś gorszy. Urodzony w 1957 roku w Kolumbii Luis Garavito to największy, najgroźniejszy i najbardziej bestialski seryjny morderca, gwałciciel, pedofil i psychopata na świecie. W latach 90. mordował chłopców od 8 do 16 roku życia z wyjątkowym okrucieństwem – by wzbudzić zaufanie, przebierał się za mnicha, klauna czy rozmaite postaci z bajek, zwabiał swoje ofiary w odludzie, a potem je gwałcił, torturował, jeszcze za życia obdzierał ze skóry, odcinał im głowy, a nawet chował w zbiorowych mogiłach. Szacuje się, że na terenie Kolumbii, Ekwadoru i Wenezueli mógł zabić ok. 600 dzieci, choć on sam w swoim notesie ma odnotowanych „tylko” 140 ofiar.
Luis Garavito zyskał przydomek „Bestii” lub „Zabójcy wszech czasów”. Ponieważ poszedł na współpracę z policją, został skazany zaledwie na 22 lata więzienia. Dziennikarze, który go widzieli i z nim rozmawiali, mówią, że sprawia wrażenie miłego człowieka. Za rok wychodzi na wolność i pragnie zostać politykiem zaangażowanym w ochronę dzieci, szczególnie tych bezdomnych i osieroconych…, które nota bene sam wybierał na swoje ofiary.
Oko w oko z Bestią chce stanąć Przemysław Piotrowski – popularny polski dziennikarz śledczy i autor bestsellerowych powieści kryminalnych z inspektorem Igorem Brudnym w roli głównej, które sprzedały się w ilości 150.000 sztuk. Przemysław Piotrowski rusza w kwietniu na kilkutygodniową podróż do Kolumbii tropem Garavito, by spotkać się z krewnymi ofiar, jego znajomymi z dzieciństwa, bliskimi z rodziny, nauczycielami, śledczymi i niedoszłymi ofiarami, a także by porozmawiać w więzieniu z nim samym.
- Fascynuje mnie Luis Garavito, gdyż jest najmroczniejszym seryjnym mordercą w historii świata i zarazem nieznanym poza Kolumbią. Moim marzeniem jest napisanie książki o nim w oparciu o solidną dokumentację, tak jak to robił Ryszard Kapuściński czy Gabriel Garcia Marquez. Płynnie mówię po hiszpańsku, spędziłem dużo czasu wśród Latynosów, znam i rozumiem ich kulturę i dlatego chcę pojechać do Kolumbii, by poznać historię Luisa Garavito. Powstanie z tego prawdziwe „true crime story” w moim autorskim stylu - mówi dziennikarz i powieściopisarz, Przemysław Piotrowski.
W projekt jest zaangażowane Kolumbijskie Ministerstwo Kultury, które zorganizuje konferencję prasową w Bogocie. Polska premiera książki o Luisie Garavito jest planowana na 2023 rok.
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.