ZOŚKA. Dopóki bije serce
„Zośka. Dopóki bije serce” pióra Anny Stryjewskiej to oparta na faktach powieść rozgrywająca się w latach 60., która ukaże się nakładem Wydawnictwa Szara Godzina 25 sierpnia. Jej bohaterka miała odwagę, mimo sprzeciwu otoczenia, rozwijać swój talent i spełniać marzenia.
Niewielka wieś w latach 60. w Polsce. I młoda dziewczyna, która nie pasuje do tego świata. Zośka. W snach przemierza szkarłatne pola maków, pije kawę z porcelanowej filiżanki, dotyka szlachetnych tkanin.
W rzeczywistości pracuje na gospodarstwie i kuli się pod nieprzyjaznym spojrzeniem matki. Pragnie miłości i akceptacji. Marzy o projektowaniu mody.
Przypadkowe spotkania oraz wsparcie ciotki i nauczycielki pomagają jej zrozumieć, że musi wyrwać się ze swojego środowiska. Czy zdoła pokonać lęk przed nieznanym? Czy potrafi pogodzić się z poniesionymi porażkami i podążyć za głosem serca? Czy podejmie właściwą decyzję we właściwym czasie?
„Zośka. Dopóki bije serce” to jednak nie tylko historia pewnej dziewczyny, ale również realistyczny obraz codziennego życia niewielkiej społeczności wiejskiej lat 60., kiedy świece i lampy naftowe zastąpiły żarówki i słuchano szlagierów Mieczysława Fogga i Sławy Przybylskiej. Świat tak niedawny, a równocześnie tak odległy od dzisiejszego.
W przygotowaniu drugi tom: Zośka. Przepustka do szczęścia.
Nakładem Wydawnictwa Szara Godzina ukazało się dotąd pięć powieści Anny Stryjewskiej. Są to: „Pocałunek morza”, „Mistrzowie życia”, „Kochankowie miasta” i „Chłopiec z ulicy Wschodniej”. Wydawnictwo Szara Godzina i autorka powieści „„Zośka. Dopóki bije serce” zapraszają do czytania. Książka jest dostępna w internetowych i stacjonarnych księgarniach w całej Polsce. Premiera 25 sierpnia 2020 r.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.