Legacy: spotkanie zrównoważonego designu i kultury

Justyna Wrzosek
Questia
ul. Piękna 43/5
00-672 Warszawa
jwrzosek|questiapr.pl| |jwrzosek|questiapr.pl
+48 22 623 07 00
questiapr.pl
Latem 2019 roku w ramach współpracy dziesięciu przedstawicieli największych londyńskich instytucji kultury we współpracy z wpływowymi projektantami powstały wyjątkowe obiekty z czerwonego dębu amerykańskiego pod wspólnym hasłem „Legacy” (Dziedzictwo). Zostały one po raz pierwszy pokazane podczas Londyńskiego Festiwalu Designu 2019 - w styczniu 2020 roku przedmioty te zostaną zaprezentowane w Niemczech podczas targów imm w Kolonii.
Projekt zainicjował w maju 2019 roku Sir John Sorrell, dyrektor Festiwalu Designu w Londynie. We współpracy z Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (American Hardwood Export Council - AHEC) oraz angielskim zakładem produkcji mebli Benchmark Furniture powstało łącznie 10 przedmiotów z czerwonego dębu amerykańskiego.
Kolekcja "Legacy" obejmuje przedmioty codziennego użytku, których projekty zostały zainspirowane potrzebami poszczególnych zleceniodawców lub instytucji kultury. Wśród nich znajdują się takie ciekawostki jak regał na płyty winylowe do biura, dwie sofy do wyposażenia pokoju spotkań, a także skrzynka pocztowa. Na potrzeby stworzenia wszechstronnych, a czasami złożonych projektów idealnym materiałem okazał się amerykański dąb czerwony. Drewno tego gatunku charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością; można je także łatwo obrabiać lub giąć, a piękne usłojenie i ciepła barwa drewna gwarantują niepowtarzalny wygląd.
- Chcieliśmy stworzyć projekt, który będzie podkreślał potencjał czerwonego dębu amerykańskiego jako idealnego surowca do produkcji mebli, a jednocześnie zweryfikować właściwości obróbcze i jakościowego tego gatunku drewna. AHEC stale dąży do poszerzania potencjału zastosowań amerykańskich gatunków liściastych - powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę. - Legacy to wspaniały projekt z udziałem niezwykłych projektantów. Jesteśmy zachwyceni efektem współpracy poszczególnych zespołów, które, mamy nadzieję, będą podziwiane przez wiele kolejnych pokoleń - dodał Venables.
ZESPOŁY PROJEKTOWE I ICH PRACE
- 'Fugu' autorstwa Jasper Morrison Studio, na zlecenie Dr. Tristrama Hunta, dyrektora Muzeum Victorii & Alberta: dwa krzesła i stolik do poczekalni przed gabinetem Tristrama Hunta.
- 'Beehave' autorstwa Marlène Huissoud na zlecenie Sir Iana Blatchforda, dyrektora Science Museum Group: ul, który umieszczony zostanie na nowym polu uprawnym Science Museum.
- 'Serpentine Postbox' autorstwa Niny Tolstrup oraz Jacka Mama ze Studiomama na zlecenie Hansa Ulricha Obrista, dyrektora artystycznego Serpentine Galleries: duża i mała skrzynka pocztowa dla odwiedzających, którzy mogą dzięki nim wysyłać kartki bezpośrednio z galerii.
- 'Duo' autorstwa Terence'a Woodgate'a na zlecenie Alexa Bearda CBE, dyrektora Royal Opera House: dwie sofy, które umieszczone zostaną w pokoju spotkań w Royal Opera House.
- 'Writer's Collection' autorstwa Sebastiana Coxa na zlecenie Amandy Nevill CBE, dyrektor British Film Institute: biurko, krzesło i stojak na przybory piśmienne, na których rozbłyskujące gwiazdy kina będą mogli opisać aktualnie rozważane projekty.
- 'Musical Shelf' autorstwa Martino Gampera na zlecenie Tamary Rojo, dyrektor artystycznej English National Ballet: półka na kolekcję płyt winylowych Tamary.
- 'Valet' autorstwa Maxa Lamba na zlecenie Marii Balshaw, dyrektor Tate: wielofunkcyjny parawan z lustrem, półką i dziurką do odwieszania ubrań.
- 'Wooden Hinge' autorstwa Yael Mer oraz Shay Alkalay z Raw Edges na zlecenie Iwony Blazwick OBW, dyrektor Whitechapel Gallery: stojak wystawowy na książki i katalogi galerii.
- 'Au' autorstwa Tomoko Azumi na zlecenie Kwame Kwei-Armah OBE, dyrektora artystycznego Young Vic Theater: siedzisko w kształcie łodzi do ogrodu Kwame.
- 'The Nest' autorstwa Juliet Quintero na zlecenie Sir Johna Sorrella, przewodniczącego Londyńskiego Festiwalu Designu: ogrodowe siedzisko obserwacyjne do wiejskiego domu Johna.
Kolekcję Legacy będzie można oglądać w przejściu hali 11/3 przez cały czas trwania targów imm w Kolonii.
IMM Cologne
Koelnmesse GmbH
Messeplatz 1
50679 Kolonia
Niemcy
13.01.2020 – 19.01.2020
Od poniedziałku do piątku w godz.: 9.00 - 18.00
Sobota: 10.00 - 18.00
Niedziela: 10.00 - 17.00
LEGACYLDF.INFO
#LEAVINGALEGACY
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego -
American Hardwood Export Council (AHEC)
AHEC jest wiodącym międzynarodowym stowarzyszeniem handlowym, reprezentującym amerykański przemysł drewna liściastego. Jego członkami są zaangażowani w rozwój działalności eksporterzy drewna liściastego, którzy oferują znaczące ilości produktów na rynkach całego świata. Od ponad 30 lat AHEC prowadzi działania promocyjne na arenie międzynarodowej, z powodzeniem budując charakterystyczną i kreatywną markę dla amerykańskiego drewna liściastego. Uwzględniając kluczową rolę, jaką odgrywa projektowanie we właściwym i innowacyjnym wykorzystaniu drewna liściastego, AHEC wspiera amerykańską branżę drewna liściastego poprzez stwarzanie nowych możliwości i budowanie relacji z projektantami na całym świecie. W Europie AHEC słynie z twórczej i ambitnej współpracy z architektami i projektantami, która podkreśla potencjał zrównoważonych materiałów drewnianych i inspiruje do większego ich wykorzystania.
AHEC jest wydawcą szeregu publikacji technicznych, dostępnych do pobrania ze strony www.americanhardwood.org
Twitter: @ahec_europe
Instagram: @ahec_europe
Benchmark
Firmę Benchmark, uważaną za kuźnię rzemiosła, założyli ponad 30 lat temu Terence Conran i Sean Sutcliffe. Benchmark projektuje i tworzy meble używając tradycyjnych technik rzemieślniczych i innowacyjnych technologii, z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Projekty Benchmark dodają miejscom bardziej osobistego, gościnnego charakteru i zacierają granice pomiędzy domem a przestrzenią handlową. Wszystkie meble Benchmark powstają w warsztatach firmy w hrabstwie West Berkshire w Anglii.
www.benchmarkfurniture.com
@MadebyBenchmark

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Maciej Dowbor: Mamy dom w Hiszpanii i tam odpoczywamy, ale na co dzień mieszkamy w Polsce. Tu pracujemy, płacimy podatki, a nasze córki chodzą do szkoły
Prezenter zaznacza, że co prawda wraz ze swoją żoną kupili dom w Hiszpanii, to jednak większość czasu spędzają w Polsce. Tutaj bowiem mają pracę, a ich córki chodzą do miejscowych szkół. Maciej Dowbor zdradza też, że dużo lepiej funkcjonuje mu się w naszym kraju. Tu realizuje większość swoich projektów zawodowych, natomiast możliwość wyjechania z dala od Warszawy pomaga mu się wyciszyć, odpocząć od zgiełku i nabrać do wszystkiego dystansu.
Podróże
Damian Janikowski: Po ostatniej walce muszę porządnie odpocząć i wyleczyć kontuzje. Zazwyczaj na wakacje wybieram Egipt albo Turcję

Sportowiec przyznaje, że jego ulubionymi kierunkami na wakacje są Egipt i Turcja. Lubi odpoczywać w egzotycznych kurortach i cieszy się, kiedy cała rodzina ma wreszcie czas dla siebie. Damian Janikowski zaznacza, że teraz przede wszystkim chce wyleczyć kontuzje i naładować akumulatory, a kolejne walki na ringu stoczy dopiero pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.