Komunikaty PR

Listopad pod znakiem polskiego dziedzictwa narodowego - wystawa w DESA Unicum

2023-11-02  |  09:00
Biuro prasowe

Listopad to miesiąc, w którym więcej niż zwykle myślimy o Polsce i doceniamy jej historię. To najlepszy moment, aby wybrać się na wystawę polskiej sztuki podczas jesiennego spaceru. W DESA Unicum odwiedzać można ekspozycję „Dawna Rzeczpospolita”, na której, wśród portretów ważnych dla Polski osobistości, znalazły się także przedmioty codziennego użytku z XVII i XVIII wieku. Warto zwrócić szczególną uwagę na obrus wykonany na ucztę koronacyjną Augusta II Mocnego w Krakowie w 1697 roku.

 

Portrety historycznych postaci

 

Na wystawie w DESA Unicum znalazło się kilka wyjątkowych portretów, m.in. księcia Józefa Poniatowskiego, Jana III Sobieskiego czy Fryderyka Wettyna, syna króla Augusta III. Wśród nich nie mogło zabraknąć także wizerunku Mikołaja Kopernika, w związku z trwającym rokiem kopernikańskim. Malarskie portrety astronoma to rzadkość, dlatego warto skorzystać z okazji i zobaczyć ten unikatowy obraz. Jedną z ciekawszych prac jest także „Alegoria Wzroku” („Zmysł wzroku”) Louisa de Silvestre’a, nadwornego malarza Augusta II i III, datowany przed 1722 r.

 

Przedmioty prosto z dworu królewskiego

 

Dla wszystkich, których interesuje codzienność dworska i patrycjuszowska sprzed 300 albo 400 lat, wystawa w DESA Unicum to prawdziwa gratka. Na ekspozycji znalazło się wiele przedmiotów rzemiosła artystycznego, w tym pasy kontuszowe z drugiej połowy XVIII wieku, XVII-wieczne łyżki i rzadko spotykane na rynku srebrne kufle monetowe, odwołujące się do ważnych wydarzeń historycznych. Obecność aż 6 egzemplarzy na jednej wystawie to duża rzadkość – kufle stanowiły w swoich czasach wyznacznik statusu, porównywalny obecnie z zegarkami marki Rolex czy samochodami Maybach. Prawdziwym unikatem jest obrus z serwetami wykonany na ucztę koronacyjną Augusta II Mocnego w 1697 roku. O dawnej świetności szlacheckich rodów przypominają także serwis z herbem Lubomirskich oraz waza z talerzami z herbem Leszczyńskich.

 

To już trzecia edycja wystawy „Dawna Rzeczpospolita”, na której można podziwiać unikatowe obiekty, w dużej mierze nowożytne, ale także XIX-wieczne. Na dużej ekspozycji znalazło się ponad 70 obiektów z różnych kategorii: malarstwa, grafiki, tkaniny, rzemiosła artystycznego oraz map.

 

Wystawa w DESA Unicum potrwa do 9 listopada. Odwiedzać ją można bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19 oraz w soboty od godz. 11 do 16.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka 80. rocznica Powstania Warszawskiego w Fabryce Norblina Biuro prasowe
2024-07-29 | 17:10

80. rocznica Powstania Warszawskiego w Fabryce Norblina

Wyjątkowa wystawa fotografii, seanse filmów powstańczych w kinie KinoGram, bezpłatne pokazy emocjonującego filmu w technologii VR “Kartka z Powstania” – tak Fabryka
Sztuka Muzeum Powstania Warszawskiego łączy ludzi już od 20 lat
2024-07-29 | 12:10

Muzeum Powstania Warszawskiego łączy ludzi już od 20 lat

Ponad 10 mln odwiedzających, ponad 20 tys. przeprowadzonych lekcji muzealnych dla blisko 0,5 mln uczniów i prawie 0,5 mln obserwujących w mediach społecznościowych to jedynie kilka
Sztuka Warszawa w obiektywie: „Art Lives Here by Leonardo Hotels” – rozstrzygnięcie ko
2024-07-29 | 12:00

Warszawa w obiektywie: „Art Lives Here by Leonardo Hotels” – rozstrzygnięcie ko

Sztuka nie uznaje granic ani barier językowych – na tym założeniu oparła się druga edycja konkursu i rezydencji artystycznej „Art Lives Here by Leonardo Hotels”. Właśnie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Rafał Zawierucha: Trzeba być do zawodu aktora w jakimś stopniu powołanym. Nie można jednak mówić ludziom, jak mają żyć, na kogo głosować i co jeść

Zdaniem Rafała Zawieruchy, żeby zostać aktorem, trzeba poczuć w sobie powołanie do wykonywania tego zawodu, mieć talent i charyzmę, ale też być świadomym tego, że niesie on ze sobą wiele trudności i niełatwych decyzji. Na dobrą rolę i na sukces trzeba ciężko zapracować, ale sława jest ulotna, konkurencja duża i szybko można zostać zapomnianym. Artysta sądzi też, że nawet zdobywając dużą popularność i będąc na szczycie, nie wolno się wywyższać, uważać się za wyrocznię i dyktować innym, co mają robić i jak żyć.

Nauka

Sztuczna inteligencja wspiera lekarzy przy leczeniu niepłodności. Z rozwiązań polskiej firmy korzystają kliniki na całym świecie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność może dotyczyć ok. 17,5 proc. dorosłej populacji. To oznacza, że średnio jedna osoba na sześć doświadcza problemów z niepłodnością. W Polsce to może być ok. 1,5 mln par, z których część decyduje się na procedurę in vitro. Z pomocą lekarzom w jej trakcie przychodzi sztuczna inteligencja. Polska firma MIM Fertility opracowała aplikacje, które optymalizują pracę embriologów i lekarzy. – Sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy, ale wspiera ich w podejmowaniu decyzji – mówi ich współtwórca prof. Piotr Sankowski.

Sport

Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby

Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.