Manufaktura gra z WOŚP - zdradzamy atrakcje 32. finału
32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami, a w największym sztabie Orkiestry w mieście, w Manufakturze, prace idą pełną parą. Wieloletnia tradycja wspólnego grania zobowiązuje – w ostatni weekend stycznia Rynek Włókniarek Łódzkich zapełni się uśmiechniętymi wolontariuszami i mnóstwem atrakcji, a na plenerowej scenie pojawi się zagraniczna gwiazda – belgijski piosenkarz pop, Danzel.
32. finał WOŚP
27-28.01, Manufaktura
Tegoroczny finał zagra pod hasłem „Płuca po pandemii”, a środki zebrane pod czas akcji będą dedykowane zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Fundacja ma w planach zakup urządzeń m.in. dla diagnostyki obrazowej (np. rezonansów magnetycznych i aparatów usg), diagnostyki czynnościowej, endoskopowe, a także rehabilitacji i torakochirurgii.
Jak co roku, finał Orkiestry w Manufakturze będzie trwał przez cały weekend. Wśród mnóstwa atrakcji trzeba wymienić tegoroczny wielki powrót jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy zapraszają na ściankę wspinaczkową, tyrolkę, stanowisko nurków, ratowników medycznych i ratowników z psami pracującymi. Swoje wsparcie okażą też łódzcy motocykliści z klubów Brotherhood MC, Born To Ride, Boruta, Berserkersi, Dark Squadron, Blue Rangers i Number One Club. Na terenie galerii handlowej będzie można odwiedzić stanowiska z drukarkami 3D, które co roku cieszą się dużą popularnością, drukując m.in. wośpowe serduszka i inne gadżety. W galerii spotkacie także studentów Politechniki Łódzkiej z Solar Team i Iron Warriors Team z ich kosmicznymi pojazdami, a także cosplayerów w przebraniach znanych z kultowych filmów i serii sci-fi. Nie zabraknie także znanych łódzkich firm, m.in. BioGen, który powróci z wystawą wylicytowanych przez siebie serduszek, samochodami rajdowymi i gośćmi specjalnymi: Krzysztofem Hołowczycem, kierowcą rajdowym, Maciejem Wisławskim i Łukaszem Kurzeją. Poza tym także uwielbiane przez łodzian Złote Serce, tworzone przez grosiki wrzucane do wyjątkowej akcji Studenckiego Koła Naukowego SKN Inwestor i oczywiście tworzona przez cały finał na żywo, rzeźba wośpowego serca z lodu.
Dla najmłodszych masa atrakcji: fotobudka, animacje pod okiem Łódzkich Skrzatów i Mandorii, pokazy tancerzy Egurrola Dance Studio, a wreszcie także IFMSA ze Szpitalem Pluszowego Misia. Tam chętni skorzystają też z pomiaru ciśnienia i glikemii, pomiaru składu ciała, porad dietetycznych i dotyczących higieny dobrego snu.
Na rynku Manufaktury również nie zabraknie atrakcji. Przez cały weekend fani motoryzacji mogą wspierać Orkiestrę przejazdami charytatywnymi z Fundacją Fun&Drive – czekają na Was bryki z najwyższej półki! W niedzielę na rynku będzie można też spotkać się ze strażakami z PSP i OSP z Łodzi i okolic, którzy zaprezentują wozy bojowe, pokazy gaszenia oleju, cięcia wraku czy wznosów w koszu. Nie zabraknie też militariów – w Manufakturze zobaczycie wojskowe motocykle z czasów II wojny światowej, halftrucka, amerykańskie wozy bojowe, a także zrekonstruowaną kuchnię polową i pokazy sprzętu wojskowego. Z kolei sokolnicy pojawią z majestatycznymi ptakami drapieżnymi i opowiedzą o ich specyficznej i wymagającej tresurze. Poza tym, dużo adrenaliny na stoisku strzelnicy ASG, Rivala z podnośnikiem koszowym. Z kolei w siłowni Saturn Fitness w orkiestrową niedzielę swój wielki finał będzie miał też 48-godzinny maraton z udziałem Marcina Józefaciuka, znanego łodzianina-sportowca, nauczyciela, a od niedawna także posła na Sejm.
W działania na rzecz Orkiestry włączą się też właściciele popularnych niegdyś maluchów, czyli fiatów 126p – 32 barwne kaszlaki zaparkują na rynku na 32. finał Orkiestry. To nie koniec atrakcji motoryzacyjnych – wypatrujcie też samochodów retro, zabytkowych, offroadowych, a nawet… kombajnu Bizon!
Podczas finału WOŚP nie może też zabraknąć energetycznej, rozgrzewającej serca muzyki! Na plenerowej scenie rynku Manufaktury pojawią się gwiazdy nie tylko łódzkie, ale też światowe. O godz. 15:30 muzyczne wsparcie Orkiestrze okaże sam Danzel, belgijski piosenkarz znany z hitu „Pump It” czy „You Spin Me Round”. Po tak gorącym rozpoczęciu scenę przejmą rodzime zespoły: Heima, Mona Polaski, Brooklin, Samokhin Band, a na zakończenie wystąpi emanujący dobrą energią i humorem, Nick Sinclair.
Światełko do nieba odbędzie się tradycyjnie o godz. 20.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.