Komunikaty PR

Archiwum Wspomnień Stoczniowca - ruszyła wyjątkowa platforma wspomnień

2020-08-19  |  09:25
Biuro prasowe

Chcesz opowiedzieć historię związaną ze Stocznią Gdańską? Twórcy Archiwum Wspomnień Stoczniowca przyjadą do Ciebie, zarejestrują i zaprezentują ją w formie filmu, tekstu i słuchowiska.

Inaugurująca działalność Archiwum odbyła się w jednym, z obiektów na terenach postoczniowych. - Cieszę się, że w tych wyjątkowych murach, przepełnionych historiami tysięcy ludzi, możemy ogłosić, że stworzyliśmy nowoczesną platformę, dzięki której zachowamy wspomnienia ludzi, którzy dokonali niemożliwego dla następnych pokoleń. Każdy będzie mógł zgłosić historię związaną ze Stocznią Gdańską: osobistą, członka rodziny, czy też wynikającą z zainteresowań i hobby. Archiwum Wspomnień Stoczniowca jest dla wszystkich, którym zależy na utrwaleniu dziedzictwa tego niesamowitego miejsca i ludzi je tworzących - cieszył się Marek Osiecimski, dziennikarz i filmowiec, autor interaktywnej galerii poświęconej historycznemu zakładowi pracy podczas konferencji prasowej inaugurującej pracę portalu. 

Impulsem do powstania Archiwum Wspomnień Stoczniowca była praca nad filmem dokumentalnym “Stoczniowcy. Ludzie z tła”, którego pokazy przedpremierowe miały już miejsce w zeszłym roku, a którego oficjalna premiera odbędzie się 30 sierpnia w TVN24. - Od zawsze chciałem powołać przestrzeń multimedialną, w której będę mógł pokazać wątki, które nie zmieściły się w filmie - mówił Osiecimski, reżyser dokumentu. - Na początek Archiwum składa się więc właśnie z takich wątków dotyczących bohaterów filmu, opowiedzianych w formie krótkich etiud, tekstów i podcastów. Teraz chcemy, aby ten multimedialny projekt służył wszystkim, którzy chcieliby, żeby ich wspomnienia zostały zarejestrowane w taki właśnie sposób - dodaje.

Na portalu www.archiwumwspomnienstoczniowca.pl, oprócz pierwszych historii związanych z bohaterami filmu, jest też podany kontakt, na który można wysłać zgłoszenie ze swoimi wspomnieniami dotyczącymi Stoczni Gdańskiej. Osiecimski deklaruje, że wybierze się do zgłaszających się osób z kamerą, żeby utrwalić ich wspomnienia i zaprezentować je później w formie obrazu, dźwięku i tekstu na portalu. - Już praca nad filmem “Stoczniowcy. Ludzie z tła” uświadomiła nam, że pod wieloma względami walczymy z czasem. Dwoje bohaterów filmu już od nas odeszło. Udało nam się zarejestrować ich wspomnienia dosłownie w ostatniej chwili. Ten temat mnie fascynuje dlatego z przyjemnością wezmę udział w takiej formie utrwalania dziedzictwa stoczni - podkreślił reżyser. 

Wśród pierwszych opowieści na stronie jest wyznanie nieżyjącej już Krystyny Maciejewskiej, która jako 9-letnia dziewczynka pomagała rodzicom w ratowaniu żydowskich sąsiadów w Grodnie, za co - wraz z rodziną - została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Inż. Marek Gmiński opowiada o tym, jak skomputeryzował stocznię, a Stanisław Składanowski, o tym, jak wypadek w wojsku wpłynął na jego artystyczną drogę, w tym m.in. na fakt zrobienia zdjęcia-ikony Sierpnia ‘80.

Na konferencji prasowej obecni byli dwaj bohaterowie filmu “Stoczniowcy. Ludzie z tła” i jednocześnie Archiwum Wspomnień Stoczniowca: Urszula Ściubeł i Stanisław Składanowski. Za pośrednictwem mediów zachęcali swoich byłych kolegów ze stoczni do zgłaszania swoich wspomnień. - Świadomość tego, że pracowaliśmy w niezwykłym miejscu rośnie z każdym rokiem od momentu przejścia na emeryturę - mówi Urszula Ściubeł. - Tamte czasy już się skończyły dlatego musimy dzielić się naszymi wspomnieniami, żeby zachować je od zapomnienia. Tym bardziej, że jest ktoś, kto chce ich wysłuchać - dodał Składanowski.

Archiwum Wspomnień Stoczniowców wsparły finansowo dwie firmy działające na terenie stoczni - Stocznia Centrum Gdańsk oraz gospodarz miejsca, w którym odbyła się konferencja -  Stocznia Cesarska Development. Ich przedstawiciele również obecni byli na konferencji.

- Przypominanie o społeczności Stoczniowców, ich dokonaniach, emocjach i doświadczeniach to ważny fragment tożsamości naszego projektu. Nawet najwspanialszy budynek bez społeczności jest tylko obiektem przestrzennym. To ludzie wypełniają życiem to, co deweloper wybuduje, a więc jedną z naszych misji jest pobudzenie do życia społeczności, która mieszkając i pracując na tym terenie będzie czerpała energię i inspirację do nowych historii z dziedzictwa tego terenu. Wierzymy, że Archiwum Wspomnień Stoczniowca pozwoli zachować unikalne i jak dotąd nieznane historie ludzi, którzy wykrzesali iskrę, dającą wolność Europie Środkowo-Wschodniej. To olbrzymia wartość i cieszymy się, że możemy być częścią tego projektu. - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stocznia Cesarska Development.

Jako gospodarze terenów stoczniowych wyznaczyliśmy sobie za cel ochronę tego miejsca. Stworzenie archiwum jest naturalną kontynuacją i dopełnieniem obrazów pokazanych w  filmie „Stoczniowcy. Ludzie z tła”,  który mogliśmy współtworzyć pokazując ważne momenty w historii miejsca, w których się znajdujemy. Stocznia Centrum Gdańsk to nowe serce miasta, w którym wolność jest stylem życia. Za tę wolność dziękujemy w przededniu obchodów 40-tej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych – mówi Krzysztof Sobolewski, prezes Zarządu Stocznia Centrum Gdańsk.

- A ja mogę się tylko cieszyć, że znalazłem partnerów, którym autentycznie zależy na utrwaleniu dziedzictwa tego miejsca. W rozmowach z przedstawicielami Stoczni Cesarskiej Development, czy Stoczni Centrum Gdańsk, które finansowały powstanie Archiwum zawsze wyczuwam autentyczne zainteresowanie i troskę nie tylko o przyszłość zarządzanych przez nich terenów, ale i o ich dziedzictwo. – mówi Marek Osiecimski.

W ciągu najbliższych dni, w związku z obchodami 40-tej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, na portalu publikowane będą kolejne historie związane z filmem "Stoczniowcy. Ludzie z tła". - Jednocześnie mamy nadzieję, że już teraz zaczną do nas spływać nowe wspomnienia. Czekamy na nie z niecierpliwością - zakończył Marek Osiecimski.


Archiwum Wspomnień Stoczniowca stanowi pierwsze z wydarzeń, upamiętniających 40 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku Pod adresem www.archiwumwspomnienstoczniowca.pl znajduje się również kontakt do twórców portalu. - Wiemy, że wielu starszych stoczniowców nie korzysta na co dzień z internetu, dlatego prosimy ich rodziny, sąsiadów i znajomych o pomoc w dotarciu do nich - apelowali. Kolejnym z nich będzie wystawa fotografii Stanisława Sładanowskiego, której wernisaż odbędzie się 21 marca o godz. 18.00 w budynku Mleczny Piotr na terenie Stoczni Cesarskiej. Stanisław Składanowski jest byłym pracownikiem Stoczni Gdańskiej i Stoczni Remontowej, a równocześnie autorem wielu legendarnych fotografii, wykonywanych w czasie strajków w sierpniu 1980. Łącznie wykonał ich ponad 1000, z czego 75 najważniejszych zostanie zaprezentowanych na wystawie. Wystawie towarzyszy również premiera albumu, zawierającego blisko 300 fotografii jego autorstwa.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Media MIESIĄC ZAKOCHANYCH TYLKO Z ROMANCE TV! Biuro prasowe
2021-01-19 | 16:00

MIESIĄC ZAKOCHANYCH TYLKO Z ROMANCE TV!

Luty to jeden z najważniejszych miesięcy dla Romance TV, świętujemy przecież Walentynki! Ponieważ miłość i uczucia należy celebrować każdego dnia, stacja przygotowała wspaniałe
Media Co na początek roku od Empik Go?
2021-01-19 | 12:00

Co na początek roku od Empik Go?

Druga seria specjalnych odcinków jednego z najpopularniejszych polskich podcastów true crime, biografia legendy polskiej sceny hip-hopowej i wzpółzałożyciela kultowej
Media Promocyjno-informacyjna kampania OSM Piątnica „Śniadanie musi być”
2021-01-07 | 16:25

Promocyjno-informacyjna kampania OSM Piątnica „Śniadanie musi być”

Od 7 stycznia 2021 OSM Piątnica powraca z intensywną kampanią promocyjną „Śniadanie musi być”. Celem działań jest propagowanie dobrego nawyku spożywania śniadania jako

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Paweł Tur: Uroda jest ważna dla nas wszystkich. Chcemy otaczać się ludźmi, którzy są ładni. Panuje kult ciała

17 stycznia podczas finału Miss Polska wokalista po raz pierwszy zaprezentuje swój nowy utwór pod tytułem „Wiosna”. Bardzo cieszy się z możliwości wzięcia udziału w wydarzeniu. Tłumaczy, że wielokrotnie zdarzało mu się oglądać konkursy piękności w telewizji. Dużym wyróżnieniem będzie więc dla niego zobaczyć najpiękniejsze Polki na żywo. Paweł Tur zauważa, że obecnie na świecie zewnętrzne piękno i młodość mają ogromne znaczenie. Przyznaje, że lubi przebywać w wyjątkowych przestrzeniach i otaczać się niezwykłymi ludźmi.

Problemy społeczne

Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym. Na zbiórkach i aukcjach internetowych uzbierano już ponad 10 mln zł

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.

 

Medycyna

Można już skorzystać z testów wykrywających COVID-19 w zaledwie pięć minut. Dostępne są także superszybkie i skuteczne testy molekularne

Tylko w Polsce od początku pandemii koronawirusa przeprowadzono blisko 8 mln testów. Początkowo popularnością cieszyły się zwłaszcza testy PCR, które potwierdzają lub wykluczają chorobę COVID-19. Obecnie, podczas drugiej fali, częściej wykonywane są testy na przeciwciała, które pozwalają określić, czy dana osoba przeszła już chorobę. Na rynku pojawiają się kolejne, superszybkie testy, które wykrywają koronawirusa  w ciągu kilku minut, jednak mają mniejszą wiarygodność niż testy PCR. W Polsce można wykonać tzw. ultraekspresy, czyli test molekularny RT-PCR, który wyniki podaje do trzech godzin po badaniu.