Komunikaty PR

Czy Walentynki to obecnie najbardziej stresujący dzień w roku?

2024-02-13  |  13:00
Biuro prasowe

To święto uwielbiane przez miliony na całym świecie, jednak przeprowadzone badania sugerują, że dla niektórych może to być wyjątkowo trudny i stresujący czas[1]. Marka Orbit® we współpracy z dr Zoe Williams – znaną brytyjską osobowością telewizyjną oraz praktykującą lekarką rodzinną – dzieli się wskazówkami jak radzić sobie z mikrostresami w lutym.

 

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Mars Wrigley Polacy wymieniają Walentynki wśród 10 momentów w roku, podczas których najsilniej odczuwają mikrostresy. Aż jedna na trzy osoby stwierdziła, że Walentynki są dla niej źródłem odczuwania większych mikrostresów niż Boże Narodzenie. Pośród najbardziej stresowych elementów związanych ze świętem zakochanych ankietowani wymienili: niepewność przy wyborze prezentu dla partnera (23%), poczucie samotności (22,5%) oraz brak walentynkowych planów (22%).

 

Odczuwanie mikrostresów może wydawać się nieszkodliwe w danym momencie, jednak, zgodnie z ustaleniami Harvard Business Review[2], mogą one stopniowo narastać, tworząc długoterminowe wyzwania z dobrym samopoczuciem. Ponadto, badanie wykazało, że jednym z najlepszych sposobów zwalczania mikrostresów jest inwestowanie w bliskie relacje i podejmowanie działań, które pomagają nam zmniejszyć odczuwany stres. 

 

Aby pomóc w radzeniu sobie z mikrostresami w okresie Walentynek, dr Zoe Williams – znana brytyjska osobowość telewizyjna oraz praktykująca lekarka – zwraca uwagę na to, jak ważne jest znajdowanie chwil dla siebie w okresie poprzedzającym dzień św. Walentego. Polacy, radząc sobie z mikrostresami powodowanymi przez Walentynki, uznają za kluczowe podejmowanie uspokajających i wyciszających działań. Dla 38% ankietowanych sposobem na rozładowanie mikrostresów jest drzemka. 28% badanych wskazuje natomiast zabawę ze zwierzęciem domowym, a 25% – żucie gumy.

 

Kluczowe jest uświadomienie sobie odczuwania mikrostresu. Nie musi to być skomplikowane, czasem po prostu wystarczy na moment się zatrzymać, by zauważyć i zaakceptować czynnik powodujący stres. Dr Zoe Williams sugeruje, że takim momentem przerwy i zaaranżowania „czasu dla siebie” może być wzięcie kilku głębokich oddechów, a nawet żucie gumy np. Orbit®.

 

Jeśli Walentynki są dla Ciebie trudnym dniem, który powoduje wiele niepotrzebnych mikrostresów, istnieją alternatywne sposoby na ich spędzenie, które mogą pomóc w rozładowaniu tego stresu. Z badań wynika, że ponad 1/5 Polaków radzi sobie z mikrostresami powodowanymi przez święto zakochanych poprzez spotykanie się i rozmawianie ze swoimi najbliższymi, a czas z przyjaciółmi staje się idealnym zamiennikiem Walentynek, na które nie mamy konkretnych planów. Niedawno zaobserwowaliśmy wzrost popularności tzw. Galentynek – święta, które nadaje Walentynkom nowego znaczenia oraz podczas którego kobiety spotykają się ze sobą, unikając presji dnia św. Walentego, kładącego tak duży nacisk na bycie w związku. Daje to szansę na spędzenie czasu z bliskimi i przyjaciółmi, pozwalając ograniczyć mikrostresy – podkreśla dr Zoe Williams.

 

Jeśli dla Ciebie również Walentynki wiążą się ze wzmożonym odczuwaniem mikrostresów, dr Zoe Williams radzi, aby znaleźć małe momenty tylko dla siebie, które pomogą przezwyciężyć stresujące chwile.  Warto też pomyśleć o alternatywnych planach, które pozwolą w pełni cieszyć się tym dniem.

 


[1] Wszystkie dane pochodzą z: Censuswide na zlecenie Mars Wrigley via Weber Shandwick, Gen Z and Millennials (aged 16-42) in the UK, Poland, Germany, France, Spain, and Kazakhstan, Krajowa reprezentatywna próba 1000 przedstawicieli, 25.09.2023 r.

[2] https://hbr.org/2020/07/dont-let-micro-stresses-burn-you-out

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Media Weber Shandwick z działaniami pro bono dla projektu FDDS Biuro prasowe
2024-07-01 | 11:00

Weber Shandwick z działaniami pro bono dla projektu FDDS

Agencja Weber Shandwick w ramach działań pro bono prowadzi działania komunikacyjne dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w zakresie standardów ochrony dzieci. W lipcu 2023 roku została
Media Nowy Dyrektor E-commerce w MediaMarkt
2024-06-24 | 12:30

Nowy Dyrektor E-commerce w MediaMarkt

Marek Dorsz posiada niemal 20-letnie doświadczenie w obszarze e-commerce, w tym na stanowiskach menadżerskich i dyrektorskich. Posiada praktyczną wiedzę i doświadczenie m.in. z zakresu
Media Nowa kampania portalu rezerwacyjnego Travelist.pl
2024-06-06 | 13:12

Nowa kampania portalu rezerwacyjnego Travelist.pl

Travelist.pl ruszył z nową kampanią reklamową, która otwiera kolejny rozdział w komunikacji marketingowej portalu. Towarzyszyć jej będzie hasło „Hotele, o jakich

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.