Czy Walentynki to obecnie najbardziej stresujący dzień w roku?
To święto uwielbiane przez miliony na całym świecie, jednak przeprowadzone badania sugerują, że dla niektórych może to być wyjątkowo trudny i stresujący czas[1]. Marka Orbit® we współpracy z dr Zoe Williams – znaną brytyjską osobowością telewizyjną oraz praktykującą lekarką rodzinną – dzieli się wskazówkami jak radzić sobie z mikrostresami w lutym.
W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Mars Wrigley Polacy wymieniają Walentynki wśród 10 momentów w roku, podczas których najsilniej odczuwają mikrostresy. Aż jedna na trzy osoby stwierdziła, że Walentynki są dla niej źródłem odczuwania większych mikrostresów niż Boże Narodzenie. Pośród najbardziej stresowych elementów związanych ze świętem zakochanych ankietowani wymienili: niepewność przy wyborze prezentu dla partnera (23%), poczucie samotności (22,5%) oraz brak walentynkowych planów (22%).
Odczuwanie mikrostresów może wydawać się nieszkodliwe w danym momencie, jednak, zgodnie z ustaleniami Harvard Business Review[2], mogą one stopniowo narastać, tworząc długoterminowe wyzwania z dobrym samopoczuciem. Ponadto, badanie wykazało, że jednym z najlepszych sposobów zwalczania mikrostresów jest inwestowanie w bliskie relacje i podejmowanie działań, które pomagają nam zmniejszyć odczuwany stres.
Aby pomóc w radzeniu sobie z mikrostresami w okresie Walentynek, dr Zoe Williams – znana brytyjska osobowość telewizyjna oraz praktykująca lekarka – zwraca uwagę na to, jak ważne jest znajdowanie chwil dla siebie w okresie poprzedzającym dzień św. Walentego. Polacy, radząc sobie z mikrostresami powodowanymi przez Walentynki, uznają za kluczowe podejmowanie uspokajających i wyciszających działań. Dla 38% ankietowanych sposobem na rozładowanie mikrostresów jest drzemka. 28% badanych wskazuje natomiast zabawę ze zwierzęciem domowym, a 25% – żucie gumy.
Kluczowe jest uświadomienie sobie odczuwania mikrostresu. Nie musi to być skomplikowane, czasem po prostu wystarczy na moment się zatrzymać, by zauważyć i zaakceptować czynnik powodujący stres. Dr Zoe Williams sugeruje, że takim momentem przerwy i zaaranżowania „czasu dla siebie” może być wzięcie kilku głębokich oddechów, a nawet żucie gumy np. Orbit®.
Jeśli Walentynki są dla Ciebie trudnym dniem, który powoduje wiele niepotrzebnych mikrostresów, istnieją alternatywne sposoby na ich spędzenie, które mogą pomóc w rozładowaniu tego stresu. Z badań wynika, że ponad 1/5 Polaków radzi sobie z mikrostresami powodowanymi przez święto zakochanych poprzez spotykanie się i rozmawianie ze swoimi najbliższymi, a czas z przyjaciółmi staje się idealnym zamiennikiem Walentynek, na które nie mamy konkretnych planów. Niedawno zaobserwowaliśmy wzrost popularności tzw. Galentynek – święta, które nadaje Walentynkom nowego znaczenia oraz podczas którego kobiety spotykają się ze sobą, unikając presji dnia św. Walentego, kładącego tak duży nacisk na bycie w związku. Daje to szansę na spędzenie czasu z bliskimi i przyjaciółmi, pozwalając ograniczyć mikrostresy – podkreśla dr Zoe Williams.
Jeśli dla Ciebie również Walentynki wiążą się ze wzmożonym odczuwaniem mikrostresów, dr Zoe Williams radzi, aby znaleźć małe momenty tylko dla siebie, które pomogą przezwyciężyć stresujące chwile. Warto też pomyśleć o alternatywnych planach, które pozwolą w pełni cieszyć się tym dniem.
[1] Wszystkie dane pochodzą z: Censuswide na zlecenie Mars Wrigley via Weber Shandwick, Gen Z and Millennials (aged 16-42) in the UK, Poland, Germany, France, Spain, and Kazakhstan, Krajowa reprezentatywna próba 1000 przedstawicieli, 25.09.2023 r.
[2] https://hbr.org/2020/07/dont-let-micro-stresses-burn-you-out

VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów

Srebro dla McCANN Poland na Effie Awards Europe

„LEGO Masters. Kierunek Polska” w showroomie WIŚNIOWSKI
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.