Komunikaty PR

Lotnicy uczcili Święto Niepodległości specjalnym pokazem

2022-11-11  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paweł Luty
Linkleaders

ul. Piotrkowska 148/150/18.01
90-063 Łódź
pawel.luty|linkleaders.pl| |pawel.luty|linkleaders.pl
533890507
https://linkleaders.prowly.com/
Do pobrania zip ( 8.71 MB )

Samoloty myśliwskie SB Lim-2 i MiG-15bis oraz śmigłowiec wielozadaniowy Bölkow Bo 105 przeleciały 11 listopada nad Warszawą. Wydarzenie było formą uczczenia Święta Niepodległości. Za sterami maszyn zasiedli Mateusz Strama, Bartosz Maciejczyk oraz Maciej Dominiak.

Przed południem warszawiacy usłyszeli huk dwóch samolotów odrzutowych przelatujących wzdłuż Wisły oraz charakterystyczny dźwięk śmigłowca Bo 105. Maszyny wystartowały z lotniska Warszawa-Modlin i hangaru AMC Aviation. Towarzyszył im śmigłowiec Robinson R44, z którego pokładu zrealizowano sesję zdjęciową i materiały wideo przy użyciu głowicy żyroskopowej obsługiwanej przez Rafała Ganowskiego z WarsawByDrone.

Jako pierwszy nad Wisłą pojawił się śmigłowiec Bo 105. Swój przelot rozpoczął na wysokości Mostu Łazienkowskiego i malował warszawskie niebo kolorowymi dymami aż do okolic Starego Miasta. Tuż po nim z prędkością ok. 400 km/h dymy wypuszczone przez Bölkowa rozproszyła formacja samolotów SB Lim-2 i MiG-15bis. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w historii.

Oprócz pilotów, na pokładzie maszyn obecni byli dziennikarze. Z każdym rokiem latanie samolotami myśliwskimi przez cywilów oraz loty śmigłowcowe stają się coraz bardziej popularne i dostępne. Dzięki Fundacji Eskadra i zespołowi Bo105.pl praktycznie każdy zainteresowany jest w stanie polecieć zasłużonym w Siłach Powietrznych myśliwcem oraz jednym z najsłynniejszych śmigłowców na świecie.

Historia samolotów SB Lim-2 i MiG-15bis sięga lat 50. ubiegłego wieku. Maszyny przez kilka dekad służyły w polskim wojsku. Po przejściu na emeryturę zostały przywrócone do stanu lotnego przez Fundację Eskadra. Obecnie stacjonują na lotnisku w podwarszawskim Modlinie i regularnie biorą udział w przelotach nad polskimi miastami, pokazach lotniczych w całej Europie oraz wielu innych wydarzeniach.

Bölkow Bo 105 to kultowy śmigłowiec i legenda lotnictwa. Jego produkcja rozpoczęła się w Niemczech w latach 60. Zaimplementowane w czasie projektowania Bölkowa rozwiązania techniczne znacznie wyprzedzały jego czasy i pomimo upływu lat do dziś imponują. Po latach służby w Niemczech, w 2016 roku śmigłowiec trafił do Polski i bierze udział w największych europejskich imprezach lotniczych oraz zleceniach specjalnych.

Obecność trzech legendarnych maszyn na warszawskim niebie 11 listopada to wyjątkowa forma celebrowania Święta Niepodległości, która podkreśla, jak ważną rolę w naszej historii odgrywa polskie lotnictwo. Przelot statków powietrznych, które diametralnie różnią się od siebie parametrami, wymagał wielu tygodni intensywnych przygotowań i nie byłby możliwy bez pracy zespołu składającego się z doświadczonych lotników i miłośników lotnictwa. Dzięki ich zaangażowaniu przelot samolotów myśliwskich i śmigłowca został zsynchronizowany co do sekundy i przebiegł w sposób bezpieczny.

Wydarzenie zostało wyprodukowane przez Aero Experience we współpracy ze szkołą akrobaci lotniczej Warsaw Flight Safety. Aero Experience to firma odpowiedzialna za kompleksową obsługę pokazów lotniczych. Od wielu lat współpracuje z największymi gwiazdami imprez lotniczych w Polsce i za granicą. Specjalizuje się również w projektach prywatnych i zleceniach specjalnych. Przelot z okazji Święta Niepodległości to kolejne wielkie przedsięwzięcie zorganizowane przez tę firmę.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Media Fundacja Avalon startuje z autorskim podcastem „#Wystarczy zacząć”! Biuro prasowe
2024-04-17 | 11:00

Fundacja Avalon startuje z autorskim podcastem „#Wystarczy zacząć”!

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na specjalistyczne, ogólnodostępne i jakościowe treści, narodziło się nowe, unikalne medium, które stało się jednym z głównych
Media McCANN wzmacnia szeregi kreatywne – dołączają Paweł Cholewa i Kamil Kuć
2024-04-17 | 10:00

McCANN wzmacnia szeregi kreatywne – dołączają Paweł Cholewa i Kamil Kuć

W kwietniu do McCANN, wiodącej agencji reklamowej w Polsce, dołączył nowy team kreatywny w składzie Paweł Cholewa jako Senior Art Director i Head of Design oraz Kamil Kuć jako Senior
Media Trzy premierowe filmy z serii „Gabinet z widokiem na morze” w Romance TV!
2024-04-06 | 01:00

Trzy premierowe filmy z serii „Gabinet z widokiem na morze” w Romance TV!

Od 28 kwietnia w trzy kolejne niedziele fani Nory Kaminski będą mogli przenieść się do malowniczej Rugii aby śledzić przygody głównej bohaterki. Premiery aż trzech najnowszych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.