Komunikaty PR

Lotnicy uczcili Święto Niepodległości specjalnym pokazem

2022-11-11  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paweł Luty
Linkleaders

ul. Piotrkowska 148/150/18.01
90-063 Łódź
pawel.luty|linkleaders.pl| |pawel.luty|linkleaders.pl
533890507
https://linkleaders.prowly.com/
Do pobrania zip ( 8.71 MB )

Samoloty myśliwskie SB Lim-2 i MiG-15bis oraz śmigłowiec wielozadaniowy Bölkow Bo 105 przeleciały 11 listopada nad Warszawą. Wydarzenie było formą uczczenia Święta Niepodległości. Za sterami maszyn zasiedli Mateusz Strama, Bartosz Maciejczyk oraz Maciej Dominiak.

Przed południem warszawiacy usłyszeli huk dwóch samolotów odrzutowych przelatujących wzdłuż Wisły oraz charakterystyczny dźwięk śmigłowca Bo 105. Maszyny wystartowały z lotniska Warszawa-Modlin i hangaru AMC Aviation. Towarzyszył im śmigłowiec Robinson R44, z którego pokładu zrealizowano sesję zdjęciową i materiały wideo przy użyciu głowicy żyroskopowej obsługiwanej przez Rafała Ganowskiego z WarsawByDrone.

Jako pierwszy nad Wisłą pojawił się śmigłowiec Bo 105. Swój przelot rozpoczął na wysokości Mostu Łazienkowskiego i malował warszawskie niebo kolorowymi dymami aż do okolic Starego Miasta. Tuż po nim z prędkością ok. 400 km/h dymy wypuszczone przez Bölkowa rozproszyła formacja samolotów SB Lim-2 i MiG-15bis. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w historii.

Oprócz pilotów, na pokładzie maszyn obecni byli dziennikarze. Z każdym rokiem latanie samolotami myśliwskimi przez cywilów oraz loty śmigłowcowe stają się coraz bardziej popularne i dostępne. Dzięki Fundacji Eskadra i zespołowi Bo105.pl praktycznie każdy zainteresowany jest w stanie polecieć zasłużonym w Siłach Powietrznych myśliwcem oraz jednym z najsłynniejszych śmigłowców na świecie.

Historia samolotów SB Lim-2 i MiG-15bis sięga lat 50. ubiegłego wieku. Maszyny przez kilka dekad służyły w polskim wojsku. Po przejściu na emeryturę zostały przywrócone do stanu lotnego przez Fundację Eskadra. Obecnie stacjonują na lotnisku w podwarszawskim Modlinie i regularnie biorą udział w przelotach nad polskimi miastami, pokazach lotniczych w całej Europie oraz wielu innych wydarzeniach.

Bölkow Bo 105 to kultowy śmigłowiec i legenda lotnictwa. Jego produkcja rozpoczęła się w Niemczech w latach 60. Zaimplementowane w czasie projektowania Bölkowa rozwiązania techniczne znacznie wyprzedzały jego czasy i pomimo upływu lat do dziś imponują. Po latach służby w Niemczech, w 2016 roku śmigłowiec trafił do Polski i bierze udział w największych europejskich imprezach lotniczych oraz zleceniach specjalnych.

Obecność trzech legendarnych maszyn na warszawskim niebie 11 listopada to wyjątkowa forma celebrowania Święta Niepodległości, która podkreśla, jak ważną rolę w naszej historii odgrywa polskie lotnictwo. Przelot statków powietrznych, które diametralnie różnią się od siebie parametrami, wymagał wielu tygodni intensywnych przygotowań i nie byłby możliwy bez pracy zespołu składającego się z doświadczonych lotników i miłośników lotnictwa. Dzięki ich zaangażowaniu przelot samolotów myśliwskich i śmigłowca został zsynchronizowany co do sekundy i przebiegł w sposób bezpieczny.

Wydarzenie zostało wyprodukowane przez Aero Experience we współpracy ze szkołą akrobaci lotniczej Warsaw Flight Safety. Aero Experience to firma odpowiedzialna za kompleksową obsługę pokazów lotniczych. Od wielu lat współpracuje z największymi gwiazdami imprez lotniczych w Polsce i za granicą. Specjalizuje się również w projektach prywatnych i zleceniach specjalnych. Przelot z okazji Święta Niepodległości to kolejne wielkie przedsięwzięcie zorganizowane przez tę firmę.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Linkleaders
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Media Srebro dla McCANN Poland na Effie Awards Europe Biuro prasowe
2024-12-12 | 09:00

Srebro dla McCANN Poland na Effie Awards Europe

Kampania McCANN Poland dla Mastercard „Where To Settle” została nagrodzona srebrną statuetką w kategorii „Positive Change: Social Good – Brands” podczas gali
Media „LEGO Masters. Kierunek Polska” w showroomie WIŚNIOWSKI
2024-12-11 | 15:10

„LEGO Masters. Kierunek Polska” w showroomie WIŚNIOWSKI

Czy można połączyć świat innowacyjnych technologii z kreatywnością klocków LEGO? Już 15 grudnia sprawdzimy, jak WIŚNIOWSKI i LEGO Masters zmieniają wyobraźnię w
Media Pssst, poświętuj trochę! wystartowało z nową kampanią świąteczną
2024-12-02 | 11:10

Pssst, poświętuj trochę! wystartowało z nową kampanią świąteczną

W nowej kampanii świątecznej Pepsi, opatrzonej hasłem o podwójnym znaczeniu „Pssst, poświętuj trochę”, marka w dyskretny sposób zaprasza do wspólnego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.

Konsument

Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową

Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.

Media

Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące

Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.