Komunikaty PR

Lotnicy uczcili Święto Niepodległości specjalnym pokazem

2022-11-11  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paweł Luty
Linkleaders

ul. Piotrkowska 148/150/18.01
90-063 Łódź
pawel.luty|linkleaders.pl| |pawel.luty|linkleaders.pl
533890507
https://linkleaders.prowly.com/
Do pobrania zip ( 8.71 MB )

Samoloty myśliwskie SB Lim-2 i MiG-15bis oraz śmigłowiec wielozadaniowy Bölkow Bo 105 przeleciały 11 listopada nad Warszawą. Wydarzenie było formą uczczenia Święta Niepodległości. Za sterami maszyn zasiedli Mateusz Strama, Bartosz Maciejczyk oraz Maciej Dominiak.

Przed południem warszawiacy usłyszeli huk dwóch samolotów odrzutowych przelatujących wzdłuż Wisły oraz charakterystyczny dźwięk śmigłowca Bo 105. Maszyny wystartowały z lotniska Warszawa-Modlin i hangaru AMC Aviation. Towarzyszył im śmigłowiec Robinson R44, z którego pokładu zrealizowano sesję zdjęciową i materiały wideo przy użyciu głowicy żyroskopowej obsługiwanej przez Rafała Ganowskiego z WarsawByDrone.

Jako pierwszy nad Wisłą pojawił się śmigłowiec Bo 105. Swój przelot rozpoczął na wysokości Mostu Łazienkowskiego i malował warszawskie niebo kolorowymi dymami aż do okolic Starego Miasta. Tuż po nim z prędkością ok. 400 km/h dymy wypuszczone przez Bölkowa rozproszyła formacja samolotów SB Lim-2 i MiG-15bis. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w historii.

Oprócz pilotów, na pokładzie maszyn obecni byli dziennikarze. Z każdym rokiem latanie samolotami myśliwskimi przez cywilów oraz loty śmigłowcowe stają się coraz bardziej popularne i dostępne. Dzięki Fundacji Eskadra i zespołowi Bo105.pl praktycznie każdy zainteresowany jest w stanie polecieć zasłużonym w Siłach Powietrznych myśliwcem oraz jednym z najsłynniejszych śmigłowców na świecie.

Historia samolotów SB Lim-2 i MiG-15bis sięga lat 50. ubiegłego wieku. Maszyny przez kilka dekad służyły w polskim wojsku. Po przejściu na emeryturę zostały przywrócone do stanu lotnego przez Fundację Eskadra. Obecnie stacjonują na lotnisku w podwarszawskim Modlinie i regularnie biorą udział w przelotach nad polskimi miastami, pokazach lotniczych w całej Europie oraz wielu innych wydarzeniach.

Bölkow Bo 105 to kultowy śmigłowiec i legenda lotnictwa. Jego produkcja rozpoczęła się w Niemczech w latach 60. Zaimplementowane w czasie projektowania Bölkowa rozwiązania techniczne znacznie wyprzedzały jego czasy i pomimo upływu lat do dziś imponują. Po latach służby w Niemczech, w 2016 roku śmigłowiec trafił do Polski i bierze udział w największych europejskich imprezach lotniczych oraz zleceniach specjalnych.

Obecność trzech legendarnych maszyn na warszawskim niebie 11 listopada to wyjątkowa forma celebrowania Święta Niepodległości, która podkreśla, jak ważną rolę w naszej historii odgrywa polskie lotnictwo. Przelot statków powietrznych, które diametralnie różnią się od siebie parametrami, wymagał wielu tygodni intensywnych przygotowań i nie byłby możliwy bez pracy zespołu składającego się z doświadczonych lotników i miłośników lotnictwa. Dzięki ich zaangażowaniu przelot samolotów myśliwskich i śmigłowca został zsynchronizowany co do sekundy i przebiegł w sposób bezpieczny.

Wydarzenie zostało wyprodukowane przez Aero Experience we współpracy ze szkołą akrobaci lotniczej Warsaw Flight Safety. Aero Experience to firma odpowiedzialna za kompleksową obsługę pokazów lotniczych. Od wielu lat współpracuje z największymi gwiazdami imprez lotniczych w Polsce i za granicą. Specjalizuje się również w projektach prywatnych i zleceniach specjalnych. Przelot z okazji Święta Niepodległości to kolejne wielkie przedsięwzięcie zorganizowane przez tę firmę.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Linkleaders
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Media VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów Biuro prasowe
2025-04-10 | 17:00

VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów

Aż 87% Polaków jest zmęczonych polaryzacją społeczną i polityczną widoczną zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Z kolei prawie 80% polskich
Media Srebro dla McCANN Poland na Effie Awards Europe
2024-12-12 | 09:00

Srebro dla McCANN Poland na Effie Awards Europe

Kampania McCANN Poland dla Mastercard „Where To Settle” została nagrodzona srebrną statuetką w kategorii „Positive Change: Social Good – Brands” podczas gali
Media „LEGO Masters. Kierunek Polska” w showroomie WIŚNIOWSKI
2024-12-11 | 15:10

„LEGO Masters. Kierunek Polska” w showroomie WIŚNIOWSKI

Czy można połączyć świat innowacyjnych technologii z kreatywnością klocków LEGO? Już 15 grudnia sprawdzimy, jak WIŚNIOWSKI i LEGO Masters zmieniają wyobraźnię w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.