Komunikaty PR

Nadal są takie kraje na świecie, gdzie walczy się o demokrację  

2023-08-31  |  15:00
Biuro prasowe

Nadal są takie kraje na świecie, gdzie walczy się o demokrację
 

Jak co roku, w rocznicę Porozumień Sierpniowych, obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności. Święto, które zostało ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, jest okazją, by przypomnieć sobie, jak było kiedyś i jak jest dzisiaj w Polsce, a także inspiracją dla tych społeczeństw, które nadal żyją w reżimie komunistycznym, do tego, żeby nie ustawać w działaniach na rzecz wolności.
 

Jednym z krajów, gdzie cały czas komunizm panuje, jest Kuba. Sytuację, jaka panuje w tym kraju nagłaśnia dr Orlando Gutierrez Boronat – urodzony w Hawanie aktywista, koordynator ACR (Assembly of the Cuban Resistance), jednej z najprężniej działających organizacji na rzecz wolności na Kubie. 
Dr Orlando Gutierrez-Boronat jest doktorem filozofii w zakresie studiów międzynarodowych 
na Uniwersytecie w Miami i absolwentem Florida International University. Od 20 lat pracuje jako profesor historii i nauk politycznych na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. 
 
Podczas ostatniej wizyty w Warszawie, Dr Gutierrez-Boronat, omówił trudną sytuację Kubańczyków 
w aktualnych czasach. Poniżej przedstawiamy kilka faktów, które warto nagłośnić również w Polsce, chociażby po to, by uświadomić szczególnie młodsze pokolenia, jakimi „prawami” rządzi się ustrój komunistyczny:

Sytuacja polityczna
Struktura reżimu na Kubie opiera się na rodzinie Fidela Castro. Wszyscy główni generałowie sił zbrojnych są albo członkami tej rodziny, albo są z nią powiązani, tworząc specjalną klikę. 
Osoby, które krytykują reżim lub przyłączają się do grup praw człowieka, są rutynowo i w trybie doraźnym zwalniane z pracy.
Reżim komunistyczny stosuje system obozów pracy przymusowej, w których przebywają więźniowie polityczni i inni Kubańczycy.
W ciągu 63 lat komunistycznej dyktatury na Kubie ponad 10% populacji (około 2 milionów ludzi) uciekło z wyspy z powodu represji i braku swobód, kilka tysięcy Kubańczyków zginęło podczas próby ucieczki.

Sytuacja ekonomiczna
Rząd kontroluje 99%, a siły zbrojne około 85% gospodarki.
Nie istnieje publiczna kontrola finansów kraju. Reżim kontroluje kubańskie banki.
Bez wsparcia finansowego ze strony krewnych, mieszkających za granicą, przeżycie milionów Kubańczyków byłoby niemożliwe.
 

 

Wolność prasy
Jakakolwiek niezależna prasa jest zakazana, a dziennikarze, którzy nie trzymają się zasad, 
są nękani, zastraszani, atakowani, zatrzymywani, a czasem więzieni.
Akredytacje dziennikarzy zagranicznych są ściśle kontrolowane i szybko cofane w przypadku niekorzystnych relacji na temat reżimu.
Rząd wykorzystuje dostęp do opieki zdrowotnej jako narzędzie do karania przeciwników. Praktyka ta obejmuje atakowanie zarówno dziennikarzy, jak i dysydentów politycznych cierpiących 
na choroby przewlekłe i uniemożliwianie im dostępu do bardzo potrzebnego leczenia.
Reżim całkowicie kontroluje internet w kraju.


Sytuacja wyznaniowa
Kazania wygłaszane w kościołach są częstym celem cenzury rządowej, a niezarejestrowane grupy religijne zgłaszają nękanie i niszczenie ich miejsc kultu przez reżim.


 


Zapraszamy na wywiady na temat sytuacji na Kubie z aktywistami i ekspertami w tej dziedzinie:

Dr Orlando Gutierrez-Boronat
Urodzony w Hawanie na Kubie w 1965 r., doktor filozofii w zakresie studiów międzynarodowych na Uniwersytecie w Miami 
i absolwent Florida International University. Od 20 lat pracuje jako profesor historii i nauk politycznych na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Autor ośmiu książek i setek artykułów, które ukazały się w wiodących mediach w USA i za granicą. Współzałożyciel i rzecznik kubańskiej Dyrekcji Demokratycznej (Directorio), jednej z najważniejszych organizacji walczących o demokrację na Kubie. Prelegent na konwencjach i konferencjach na całym świecie na tematy związane z prawami człowieka i dążeniem do demokracji na Kubie. Koordynator Kubańskiego Zgromadzenia Oporu.


Luis Zuñiga
Były dyplomata i były kubański więzień polityczny, który odsiedział 19 lat w więzieniu. Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych 
i Nikaragui przy ONZ w Genewie. Wykładowca spraw kubańskich na uniwersytetach i ośrodkach politycznych na całym świecie. Obecnie częsty gość programów radiowych i telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych, a także autor setek artykułów analizujących na bieżąco sytuację polityczną na Kubie.


 
Więcej informacji: Karina Grygielska, k.grygielska@agencjafaceit.pl, +48 510 139 575

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Media VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów Biuro prasowe
2025-04-10 | 17:00

VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów

Aż 87% Polaków jest zmęczonych polaryzacją społeczną i polityczną widoczną zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Z kolei prawie 80% polskich
Media Srebro dla McCANN Poland na Effie Awards Europe
2024-12-12 | 09:00

Srebro dla McCANN Poland na Effie Awards Europe

Kampania McCANN Poland dla Mastercard „Where To Settle” została nagrodzona srebrną statuetką w kategorii „Positive Change: Social Good – Brands” podczas gali
Media „LEGO Masters. Kierunek Polska” w showroomie WIŚNIOWSKI
2024-12-11 | 15:10

„LEGO Masters. Kierunek Polska” w showroomie WIŚNIOWSKI

Czy można połączyć świat innowacyjnych technologii z kreatywnością klocków LEGO? Już 15 grudnia sprawdzimy, jak WIŚNIOWSKI i LEGO Masters zmieniają wyobraźnię w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Kliknij tutaj aby zamknąć