Komunikaty PR

Nadal są takie kraje na świecie, gdzie walczy się o demokrację  

2023-08-31  |  15:00
Biuro prasowe

Nadal są takie kraje na świecie, gdzie walczy się o demokrację
 

Jak co roku, w rocznicę Porozumień Sierpniowych, obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności. Święto, które zostało ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, jest okazją, by przypomnieć sobie, jak było kiedyś i jak jest dzisiaj w Polsce, a także inspiracją dla tych społeczeństw, które nadal żyją w reżimie komunistycznym, do tego, żeby nie ustawać w działaniach na rzecz wolności.
 

Jednym z krajów, gdzie cały czas komunizm panuje, jest Kuba. Sytuację, jaka panuje w tym kraju nagłaśnia dr Orlando Gutierrez Boronat – urodzony w Hawanie aktywista, koordynator ACR (Assembly of the Cuban Resistance), jednej z najprężniej działających organizacji na rzecz wolności na Kubie. 
Dr Orlando Gutierrez-Boronat jest doktorem filozofii w zakresie studiów międzynarodowych 
na Uniwersytecie w Miami i absolwentem Florida International University. Od 20 lat pracuje jako profesor historii i nauk politycznych na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. 
 
Podczas ostatniej wizyty w Warszawie, Dr Gutierrez-Boronat, omówił trudną sytuację Kubańczyków 
w aktualnych czasach. Poniżej przedstawiamy kilka faktów, które warto nagłośnić również w Polsce, chociażby po to, by uświadomić szczególnie młodsze pokolenia, jakimi „prawami” rządzi się ustrój komunistyczny:

Sytuacja polityczna
Struktura reżimu na Kubie opiera się na rodzinie Fidela Castro. Wszyscy główni generałowie sił zbrojnych są albo członkami tej rodziny, albo są z nią powiązani, tworząc specjalną klikę. 
Osoby, które krytykują reżim lub przyłączają się do grup praw człowieka, są rutynowo i w trybie doraźnym zwalniane z pracy.
Reżim komunistyczny stosuje system obozów pracy przymusowej, w których przebywają więźniowie polityczni i inni Kubańczycy.
W ciągu 63 lat komunistycznej dyktatury na Kubie ponad 10% populacji (około 2 milionów ludzi) uciekło z wyspy z powodu represji i braku swobód, kilka tysięcy Kubańczyków zginęło podczas próby ucieczki.

Sytuacja ekonomiczna
Rząd kontroluje 99%, a siły zbrojne około 85% gospodarki.
Nie istnieje publiczna kontrola finansów kraju. Reżim kontroluje kubańskie banki.
Bez wsparcia finansowego ze strony krewnych, mieszkających za granicą, przeżycie milionów Kubańczyków byłoby niemożliwe.
 

 

Wolność prasy
Jakakolwiek niezależna prasa jest zakazana, a dziennikarze, którzy nie trzymają się zasad, 
są nękani, zastraszani, atakowani, zatrzymywani, a czasem więzieni.
Akredytacje dziennikarzy zagranicznych są ściśle kontrolowane i szybko cofane w przypadku niekorzystnych relacji na temat reżimu.
Rząd wykorzystuje dostęp do opieki zdrowotnej jako narzędzie do karania przeciwników. Praktyka ta obejmuje atakowanie zarówno dziennikarzy, jak i dysydentów politycznych cierpiących 
na choroby przewlekłe i uniemożliwianie im dostępu do bardzo potrzebnego leczenia.
Reżim całkowicie kontroluje internet w kraju.


Sytuacja wyznaniowa
Kazania wygłaszane w kościołach są częstym celem cenzury rządowej, a niezarejestrowane grupy religijne zgłaszają nękanie i niszczenie ich miejsc kultu przez reżim.


 


Zapraszamy na wywiady na temat sytuacji na Kubie z aktywistami i ekspertami w tej dziedzinie:

Dr Orlando Gutierrez-Boronat
Urodzony w Hawanie na Kubie w 1965 r., doktor filozofii w zakresie studiów międzynarodowych na Uniwersytecie w Miami 
i absolwent Florida International University. Od 20 lat pracuje jako profesor historii i nauk politycznych na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Autor ośmiu książek i setek artykułów, które ukazały się w wiodących mediach w USA i za granicą. Współzałożyciel i rzecznik kubańskiej Dyrekcji Demokratycznej (Directorio), jednej z najważniejszych organizacji walczących o demokrację na Kubie. Prelegent na konwencjach i konferencjach na całym świecie na tematy związane z prawami człowieka i dążeniem do demokracji na Kubie. Koordynator Kubańskiego Zgromadzenia Oporu.


Luis Zuñiga
Były dyplomata i były kubański więzień polityczny, który odsiedział 19 lat w więzieniu. Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych 
i Nikaragui przy ONZ w Genewie. Wykładowca spraw kubańskich na uniwersytetach i ośrodkach politycznych na całym świecie. Obecnie częsty gość programów radiowych i telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych, a także autor setek artykułów analizujących na bieżąco sytuację polityczną na Kubie.


 
Więcej informacji: Karina Grygielska, k.grygielska@agencjafaceit.pl, +48 510 139 575

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Media Weber Shandwick z działaniami pro bono dla projektu FDDS Biuro prasowe
2024-07-01 | 11:00

Weber Shandwick z działaniami pro bono dla projektu FDDS

Agencja Weber Shandwick w ramach działań pro bono prowadzi działania komunikacyjne dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w zakresie standardów ochrony dzieci. W lipcu 2023 roku została
Media Nowy Dyrektor E-commerce w MediaMarkt
2024-06-24 | 12:30

Nowy Dyrektor E-commerce w MediaMarkt

Marek Dorsz posiada niemal 20-letnie doświadczenie w obszarze e-commerce, w tym na stanowiskach menadżerskich i dyrektorskich. Posiada praktyczną wiedzę i doświadczenie m.in. z zakresu
Media Nowa kampania portalu rezerwacyjnego Travelist.pl
2024-06-06 | 13:12

Nowa kampania portalu rezerwacyjnego Travelist.pl

Travelist.pl ruszył z nową kampanią reklamową, która otwiera kolejny rozdział w komunikacji marketingowej portalu. Towarzyszyć jej będzie hasło „Hotele, o jakich

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.