W zgodzie z naturą: zwycięski projekt drugiego etapu konkursu TDA CultureFORM
Kategoria specjalna Tubądzin Design Awards inspiruje do projektowania przestrzeni promujących dziedzictwo kulturowe miast, państw i społeczności na całym świecie. Autorzy prac zgłoszonych w drugim etapie Culture FORM pokazali jak otaczająca przestrzeń może wpływać na sposób myślenia o tradycji, wartościach, obyczajach i miejscach sprzyjających celebrowaniu życia.
CultureFORM to kategoria specjalna, która pojawiła się w tegorocznej edycji konkursu Tubądzin Design Awards. Biorący w niej udział projektanci, architekci i studenci tych kierunków mogą zgłaszać prace związane z dziedzictwem kulturowym swoich krajów, miast czy społeczności, do których przynależą. Mogą również zaprezentować projekt przestrzeni promującej kulturę krajów w jakich nie mieszkają na co dzień, proponując rozwiązane wpływające na możliwość codziennego obcowania z dziedzictwem tamtych regionów. Ich zadaniem jest zaprojektowanie przestrzeni uwzględniających wyjątkowe aspekty otoczenia, które wiążą się z historią, tradycją czy wartościami danego regionu świata.
Drugi etap kategorii dobiegł końca. Międzynarodowe jury wyłoniło zwycięzcę. Jest nim Yi Yang Chai z Malezji, z pracą zatytułowaną „Lanterns in the woods” . Projekt młodego architekta opiera się na motywie domku na drzewie oraz idei życia w harmonii z naturą. Kompleksowo pomyślany park ma symbolizować pomost wzmacniający współistnienie wytworów człowieka z naturą i ludźmi jako istotami należącymi niejako do tych dwóch światów. Okrągły kształt domków zainstalowanych na drzewach przywodzą na myśl turecką lampę mozaikową, a w efekcie finalnym mają one przypominać gobelin latarni w lesie. Każda strefa parku ma swoją odrębną funkcję dla użytkowników.
- CultureFORM to wyjątkowa kategoria, która zapewnia projektantom szerokie pole dla kreatywnych działań. Wychodzące z ich kultur, tradycji i głęboko zakorzenionych wartości wizje oraz pomysły mają szansę odmienić świat, który znamy, nadać mu nieco odmiennego charakteru, a jednak wciąż bazować na tym, co znane i cenione. Już wiemy, że tworzenie pięknych przestrzeni z elementami kultury ma bezpośredni wpływ na doświadczenia estetyczne pokoleń, budowanie właściwych postaw.– wyjaśnia Ewa Kryszkiewicz, manager działu rozwoju i współpracy z architektami w Grupie Tubądzin. – Zwycięzca drugiego etapu kategorii w niezwykle ciekawy sposób zamienia biżuteryjne detale na konstrukcję budynków i naturalną przestrzeń, dzięki czemu zyskuje ona wręcz symboliczny wymiar. – dodaje.
Zwycięzca otrzymał nagrodę finansową w kwocie 1000 EURO, a także zostanie zapewniona promocja jego projektu w Tubądzin Design Community. Autor udzieli wywiadu na łamach Elle Decoration, a publikacje dotyczące jego pracy i podejścia do projektowania pojawią się w licznych mediach branżowych, na stronach partnerów konkursu, w mediach społecznościowych organizatora.
Organizator konkursu dodatkowo wyróżnił prace:
Autor projektu: Aman Tair (Pakistan)
Wyróżniony projekt: “Darya ki oat mein”(urdu) , nazwa inwestycji: An Inhabitable Wall
Autor projektu: Farnaz Manzour (Iran)
Wyróżniony projekt: Port of cultures

VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów

Srebro dla McCANN Poland na Effie Awards Europe

„LEGO Masters. Kierunek Polska” w showroomie WIŚNIOWSKI
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.