Komunikaty PR

Jak ułatwić sobie pracę, by jednocześnie było bezpieczniej?

2020-03-23  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Komfort i bezpieczeństwo pracy poprawi zmiana urządzeń i sprzętów, w tym oświetlenia. Podpowiadamy, jak niewielkim kosztem zamienić domowy warsztat w bardziej profesjonalny.

Jedną z najistotniejszych kwestii w kontekście bezpieczeństwa i komfortu pracy jest oświetlenie. Energooszczędne i wydajne LED-y konsekwentnie zastępują tradycyjne żarówki. Majsterkowiczom to jednak nie wystarczy. Gdy trzeba wykonać precyzyjne prace lub zajrzeć w trudno dostępne miejsce, niezbędne jest dodatkowe, przenośne oświetlenie. Powinien się w nie wyposażyć każdy, niezależnie od tego, czy zajmuje się nimi zawodowo, czy hobbystycznie.

Wierne odwzorowanie kolorów

Warsztat to miejsce, gdzie bardzo istotne jest wierne odwzorowanie kolorów. Ma to ogromne znaczenie przy malowaniu, lakierowaniu lub naprawach. O zdolności źródła światła do jak najbardziej naturalnego oddawania kolorów oglądanych przedmiotów informuje wskaźnik Ra lub CRI (ang. Color Rendering Index), wyrażony w skali od 0 do 100. 

Lampy o wysokim CRI emitują światło o jednolitej strukturze, dzięki temu barwy wyglądają tak, jak w świetle naturalnym. Wartość 100 oznacza, że sztuczne światło maksymalnie odwzorowuje światło słoneczne. W takich warunkach barwy nie są przekłamane, a wzrok się nie męczy. Natomiast światło o CRI wynoszącym 0 Ra to światło monochromatyczne, w którym nie ma możliwości prawidłowego rozpoznania kolorów – wyjaśnia Piotr Wychowaniec, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic.

Wskaźnik CRI dla danego źródła światła jest wyznaczany na podstawie 14 zdefiniowanych kolorów próbnych tzw. TCS (ang. Test Colour Samples). Każdy wzorzec barw jest oświetlany źródłem światła. Badane światło odbija się od próbnika. Im bardziej barwa odbitego światła zbliżona jest do wzorca, tym wyższa wartość Ra przypisywana jest do źródła (np. latarce).

 

CRI a temperatura barwowa

Niektórzy mylą CRI z temperaturą barwową. Ta jednak mierzona jest w kelwinach (K) i wyraża odbarwianie wiązki światła. Im mniej kelwinów, tym cieplejsza barwa o żółtawym odcieniu, natomiast im ich więcej, tym barwa chłodniejsza – o bardziej niebieskim odcieniu. Barwa ciepła mieści się w przedziale ok. 2700-3200 K, neutralna ok. 4000-5000 K, natomiast zimna powyżej 6000 K.

Lampy CRI wyposażone są zwykle w bardzo przydatną w warsztacie funkcję. To możliwość zmiany temperatury światła od ciepłej po zimną. – Taką funkcję posiadają lampy warsztatowe z serii Mactronic SUNSCAN: zarówno profesjonalny naświetlacz SUNSCAN 5.4, jak i latarka inspekcyjna SUNSCAN 5.2 z pożyteczną bazą ładującą – podaje przykłady Piotr Wychowaniec.

Niektóre modele dają aż 5 możliwości wyboru temperatury barwowej światła (zakres od 2700 do 6500 kelwinów), dzięki czemu można dobrać barwę do koloru np. lakieru.

Światło z dowolnego miejsca

Przed wybraniem oświetlenia przenośnego do warsztatu, powinniśmy ustalić, czego potrzebujemy. Jedne lampy służą do ogólnego doświetlenia przestrzeni (najaśnice, latarki inspekcyjne), inne dają światło punktowe (latarki czołowe i długopisowe). Latarki czołowe przydają się w sytuacjach, kiedy ręce muszą być wolne i jednocześnie trzeba doświetlić coś bardzo dokładnie np. podczas przeglądu silnika, wymiany koła, kiedy trzeba położyć się pod samochód lub przy naprawie roweru.

Bardzo przydatną funkcją lamp warsztatowych jest możliwość ich umieszczenia w dowolnym miejscu, za pomocą praktycznych haczyków, zaczepów, stojaków czy magnesów. – Latarkę inspekcyjną można ustawić pionowo albo podeprzeć dzięki regulacji kąta nachylenia podstawy, lub powiesić, korzystając ze specjalnej zawieszki bądź wbudowanego w obudowę magnesu. Dzięki temu w pracy w trudnych warunkach pozostawimy nasze ręce wolne – zauważa ekspert Mactronic. – Z kolei naświetlacz łatwo umieścić w pożądanej pozycji dzięki płynnie regulowanemu ramieniu, które pełni zarówno rolę wspornika, uchwytu, jak i zawieszki – informuje. 

Biorąc pod uwagę trudne warunki panujące przy pracy, oświetlenie warsztatowe wyposażane jest w mocne obudowy, odporne na uderzenia i wstrząsy, jak również na wodę, kurz lub substancje chemiczne. Te i powyższe cechy sprawiają, że tego rodzaju sprzęt znajduje zastosowanie także w przemyśle, a nawet w wojsku.

Przestrzeganie powyższych zasad i odpowiedni dobór sprzętu i narzędzi wysokiej jakości na pewno znacznie zwiększą bezpieczeństwo i przyjemność z pracy w każdym warsztacie czy przydomowym garażu. ­– W takich miejscach trzeba wykazać się szczególną ostrożnością. Cała uwaga powinna być skupiona na wykonywanych czynnościach – podsumowuje Piotr Wychowaniec z Mactronic.

Przepisy na bezpieczeństwo

Aby w warsztacie wszystko układało się jak należy, pamiętajmy także o przestrzeganiu przepisów BHP. Każda przestrzeń robocza powinna być zaaranżowana w sposób zapewniający bezpieczeństwo i wygodę. Narzędzia powinny być sprawne, sprzęt niezawodny, a stanowiska pracy i pomieszczenia dobrze oświetlone. W wielu przypadkach potrzebna jest odzież robocza: kask, buty ochronne, rękawice itp.

W profesjonalnym warsztacie muszą być np. znaki informacyjne, ostrzegawcze i znaki zakazu. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest również instrukcja BHP, która zawiera informacje o tym, jak postępować wobec pożaru lub wypadku oraz jak obchodzić się z niebezpiecznymi materiałami. Oprócz tego znajdują się w niej zalecenia i zakazy, których przestrzeganie zwiększa bezpieczeństwo oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Oczywiście nie wszystkie formalne zasady trzeba przynosić do domu, ale mimo wszystko należy przypomnieć sobie o wielu z nich, po czym wcielić je w życie.

Porządek musi być

Jedną z przyczyn wypadków w warsztacie jest panujący w nim nieporządek. Rozlana woda lub śliskie ciecze to tylko niektóre niebezpieczeństwa. Poza tym bałagan negatywnie wpływa na samopoczucie i efektywność pracy, dlatego warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Bardzo przydatny jest np. profesjonalny odkurzacz warsztatowy do pracy na mokro i sucho. Z pewnością przyda się też myjka ciśnieniowa, którą wykorzystuje się m.in. do czyszczenia narzędzi.

Każdy pracownik warsztatu i majsterkowicz musi wiedzieć, jak i do czego używać narzędzi. Używanie ich we właściwy sposób jest niezwykle ważne. Podobnie jak ich jakość. Najlepiej korzystać ze sprzętów renomowanych marek. Wysoka jakość przekłada się na bezpieczeństwo i komfort pracy. Używanie od lat tych samych zardzewiałych kluczy i śrubokrętów mija się z celem. Lepiej zrobić dokładny przegląd sprzętu i zużyte, zniszczone lub przestarzałe przedmioty wymienić na nowsze. Dotyczy to także oświetlenia.

 

www.mactronic.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Mężczyzna Carbon Studio tworzy vertical slice swojej największej produkcji Biuro prasowe
2024-09-20 | 09:00

Carbon Studio tworzy vertical slice swojej największej produkcji

Carbon Studio S.A. właśnie zakończyła prace nad prototypem i wersją demo gry na bazie nowego IP, którą w istotnej części współfinansuje Meta. Dzięki zawarciu
Mężczyzna Bądź gotowy na każdą okazję z najnowszymi nasadkami do MULTISHAPE od Panasonic
2024-09-09 | 12:00

Bądź gotowy na każdą okazję z najnowszymi nasadkami do MULTISHAPE od Panasonic

System MULTISHAPE, zasilany przez akumulator znajdujący się w jednostce głównej, umożliwia tworzenie unikalnych kombinacji, które odpowiadają Twojej osobistej rutynie
Mężczyzna Zdefiniuj swoje golenie na nowo dzięki golarkom Panasonic Serii 900s i 700s
2024-08-27 | 12:00

Zdefiniuj swoje golenie na nowo dzięki golarkom Panasonic Serii 900s i 700s

Nowa, 5-ostrzowa golarka Serii 900s mieszcząca się w dłoni, wyposażona w pięć japońskich ostrzy ze stali nierdzewnej, ultraszybki silnik liniowy, wykorzystujący technologię mag-lev z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Spełniłem swoje marzenie i uczę młodzież w szkole. To zawód niedoceniany na bardzo wielu płaszczyznach

Gospodarz „Dzień Dobry TVN” spełnia się także w zawodzie nauczyciela. W jednym z warszawskich liceów prowadzi lekcje wiedzy o społeczeństwie, ale nie w tradycyjnej odsłonie. W jego autorskim programie jest bowiem sporo elementów dziennikarskich. Krzysztof Skórzyński zauważa, że pedagodzy nie są odpowiednio wynagradzani. Dodatkowo prestiż zawodu nauczyciela jest teraz przerażająco niski, a tym samym spada satysfakcja z jego wykonywania.

Problemy społeczne

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Zdrowiu reprodukcyjnemu wciąż poświęca się za mało uwagi w debacie o dzietności i polityce rodzinnej

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci, czyli najmniej od II wojny światowej. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze. W pierwszej połowie 2024 roku zarejestrowano ok. 126,5 tys. urodzeń, czyli o blisko 12,5 tys. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych GUS. W kwestii zastępowalności pokoleń na znaczeniu zyskuje problematyka zdrowia reprodukcyjnego. WHO uważa problemy z płodnością kobiet i mężczyzn za istotny problem zdrowotny. – To temat, który w ogóle nie jest podejmowany – ocenia prof. dr hab. Elżbieta Gołata, przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych PAN. – Nie tylko zdrowie reprodukcyjne, ale w ogóle stan zdrowia ludności to jedno z najważniejszych wyzwań demograficznych i społecznych.