Zdrowie to nie siara! “Zdrowe Porty” - wydarzenie o zdrowiu mężczyzn w Sopocie
- Już 9 listopada w Centrum Kultury Mamuszki w Sopocie odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia Zdrowe Porty, poświęconego zdrowiu mężczyzn.
-
Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości w kluczowych obszarach zdrowia mężczyzn, takich jak zdrowie fizyczne, psychiczne, hormonalne i reprodukcyjne.
-
W programie znajdą się wykłady, panele dyskusyjne oraz warsztaty, które odczarują temat zdrowia mężczyzn, pokazując, że dbanie o siebie to sposób na lepsze życie i większą satysfakcję.
-
Organizatorami wydarzenia są Masterki Cyklu, Wiktor Wawrzak oraz Miasto Sopot.
Dlaczego zdrowie mężczyzn?
Organizatorki wydarzenia, które z sukcesem prowadzą festiwal zdrowia kobiet “Babki w Kurorcie”, zauważyły potrzebę zorganizowania podobnej inicjatywy skierowanej do mężczyzn.
- Organizując Babki w Kurorcie, często słyszałyśmy, że powinnyśmy zrobić coś podobnego dla facetów. Początkowo byłyśmy tymi głosami zaskoczone, jednak później zrozumiałyśmy, że to właściwa droga do prawdziwej równości. Zdrowy partner, ojciec czy syn to dla kobiety spokój wewnętrzny - mówi Aleksandra Trościankowska, wiceprezeska Stowarzyszenia Masterki Cyklu.
W dzisiejszych czasach wielu mężczyzn zmaga się z presją społeczną, problemami emocjonalnymi oraz zdrowotnymi, co wpływa nie tylko na ich życie, ale także na życie ich bliskich.
Co więcej, w Polsce mężczyźni zdecydowanie rzadziej odwiedzają lekarzy niż kobiety, co znajduje potwierdzenie w statystykach Głównego Urzędu Statystycznego. Dane pokazują, że odsetek mężczyzn poddających się badaniom lekarskim waha się między 55 a 64 procent, podczas gdy wśród kobiet jest on o 10 procent wyższy. Wielu mężczyzn uważa za powód do dumy to, że unikają wizyt u lekarza aż do starszego wieku, co niestety ma tragiczne konsekwencje dla ich zdrowia. Zdrowe Porty ma na celu przeciwdziałanie tym tendencjom, otwierając przestrzeń na rozmowy o zdrowiu i profilaktyce.
- Wciąż panuje przekonanie, że mężczyzna musi być silny i nie może okazywać słabości, co sprawia, że zwraca się o pomoc dopiero, gdy ból jest już nie do zniesienia. Chcemy to zmienić, tworząc przestrzeń, gdzie rozmowa o zdrowiu i dbaniu o siebie to powód dumy, a nie wstydu - mówi Wiktor Wawrzak, współorganizator wydarzenia i autor profilu @zdrowa.meskosc na Instagramie.
Z kim się spotkamy?
Na scenie Zdrowych Portów zobaczymy wyjątkowych prelegentów i prelegentki, w tym:
-
Piotra Szwieca, trenera przygotowania motorycznego polskiej kadry narodowej Surfingu,
-
Michała Sawickiego, psychologa, seksuologa i terapeutę par, autora książki „Seks bez presji”,
-
dr. hab. Macieja Błaszaka, profesora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kognitywistę i biologa,
-
Kamilę Raczyńską, edukatorkę wyróżnioną przez Vogue Polska, Wysokie Obcasy, Forbes Women i Ofeminin.
-
Mikołaja Trzaskę, ikonę jazzowej awangardy, saksofonistę i klarnecistę basowego.
Warsztaty i atrakcje
Oprócz wykładów, na uczestników czekają również inspirujące warsztaty, takie jak „Dzienna dawka ruchu dla siedzących byków” czy „Jak radzić sobie z gniewem w relacjach”. Warsztaty te mają na celu nie tylko edukację, ale i aktywne zaangażowanie uczestników, dając im konkretne narzędzia do dbania o swoje zdrowie.
Dodatkowe atrakcje to między innymi seans filmu „Najpiękniejszy chłopiec na świecie”, na który zaprasza Art Inkubator Goyki 3 oraz wystawa twórców komiksowych w kawiarnii Dwie Zmiany. Na wernisaż zapraszamy 8 listopada o godzinie 18.00.
Zachęcamy wszystkich do udziału – to wydarzenie jest w pełni bezpłatne, jednak ilość miejsc jest ograniczona. Śledźcie profil wydarzenia Zdrowe Porty na Instagramie, gdzie regularnie pojawiają się nowe informacje i szczegóły dotyczące zapisów.
Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydentki Miasta Sopotu.
Partnerami festiwalu są:
Mamuszki 14, Goyki 3 Art Inkubator, Dwie Zmiany, Aura Herbals, Salon Fryzur Męskich, Hotel Sopot ****, On Lemon, Wytrawni Wina Ojca i Syna, Grano SPA, Kart Center, Feminum, Proxelan, Olivia Centre, Bałtycka Agencja Artystyczna BART
Szczegóły wydarzenia: www.zdroweporty.com
Data: 9.11.2024
Miejsce: Centrum Kultury Mamuszki, ul. Mamuszki 14, Sopot (dawna Zatoka Sztuki)
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/organizator/stowarzyszenie-projekt-masterki-296113
Zdrowe Porty – bo zdrowie to nie siara!
Wąsy, broda i otwarty dialog – jak SOFTSWISS wspiera inicjatywę Movember
Warszawa: 100 bezpłatnych badań PSA czeka na mężczyzn
W listopadzie Medicover przypomina, że warto się badać
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.