Komunikaty PR

Movember w Medicover

2022-11-08  |  10:00

W ramach Movember, corocznej kampanii społecznej prowadzonej w listopadzie, Medicover zachęca mężczyzn do wykonania profilaktycznych badań w kierunku nowotworów męskich narządów płciowych. Profilaktyka może ograniczyć ryzyko występowania tej choroby w zaawanasowanym stadium i znacząco zwiększyć szansę na wyleczenie.

Listopad już niemal od dwóch dekad jest uznawany za międzynarodowy miesiąc świadomości męskich nowotworów – raka jądra i raka prostaty. Trwająca cały miesiąc akcja Movember (to połączenie angielskich słów moustache – wąsy i November – listopad) przypomina mężczyznom na całym świecie, jak kompleksowo skontrolować swój stan zdrowia, w szczególności w kierunku nowotworów prostaty i jąder.

Pod względem liczby zgonów nowotwór prostaty zajmuje drugie miejsce wśród chorób nowotworowych dotykających mężczyzn. Zaledwie co trzeci mężczyzna w Polsce wykonuje badania w kierunku prostaty. Movember to dobry moment, by przypomnieć panom, jak ważne jest znalezienie czasu na wykonanie badań profilaktycznych w kierunku nowotworu jądra i nowotworu prostaty.

Nowotwór prostaty na wczesnym etapie rozwoju najczęściej nie daje wyraźnych objawów. Mężczyzna czuje się zdrowy. Nie jest świadomy swojego stanu zdrowia. Bardzo często spotykam się w gabinecie z niedowierzaniem pacjentów, że rzeczywiście zachorowali. W przypadku tej choroby nie możemy czekać na objawy, bo one często po prostu nie występują. Powinniśmy działać, czyli zapobiegać, więc regularnie się badać

– wyjaśnia dr n. med. Paweł Salwa, Kierownik Oddziału Urologii Szpitala Medicover w Warszawie.

Objawami, na które powinni zwrócić uwagę mężczyźni, a które mogą sugerować zaawansowaną postać choroby, są krwiomocz, krew w nasieniu i zatrzymanie moczu. Zdarza się, że nowotwór prostaty powoduje problemy z erekcją. Jeśli mężczyzna nie lekceważy tych objawów, mamy szansę zadziałać w odpowiednim momencie i zatrzymać rozwój choroby

– dodaje dr n. med. Paweł Salwa.

Każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien wykonywać takie badanie profilaktyczne raz w roku. Jeśli w rodzinie występuje genetyczne obciążenie, tematem powinni zainteresować się panowie, którzy ukończyli 40 lat. Wykrycie nowotworu prostaty na wczesnym etapie daje bardzo dobre rokowania, a badania profilaktyczne mogą uratować życie. Co więcej, taka diagnostyka nie zajmuje więcej niż 1-2 wizyty w centrum medycznym lub szpitalu.

Podstawowe badanie diagnostyczne wykonywane jest już na etapie laboratoryjnym. Służy do tego określenie stężenie białka PSA we krwi. Podwyższony poziom białka PSA może świadczyć o raku prostaty – wtedy konieczna jest dalsza diagnostyka. W trakcie zaledwie dwóch wizyt u lekarza wykonywanych jest 14 badań krwi, USG jamy brzusznej i tarczycy oraz EKG spoczynkowe

– opowiada lek. Aleksandra Buczyńska-Barbachowska, specjalista Medycyny Rodzinnej z Centrum Medycznego Medicover – Jerozolimskie.

Każdego roku na świecie odnotowuje się 1,3 mln nowych zachorowań, co odpowiada 20 proc. przypadków wszystkich nowotworów złośliwych. W Polsce taką diagnozę słyszy 16 tys. mężczyzn rocznie, z czego około 5 tys. umiera. To najczęściej konsekwencja braku świadomości u mężczyzn na temat profilaktyki nowotworowej oraz obaw przed wizytą u lekarza. Mężczyźni nie wiedzą, że nowotwór prostaty wykryty na wczesnym etapie daje 90 proc. szans na zdrowie.

Podejście mężczyzn w Polsce do badań profilaktycznych jest dosyć problematycznym tematem. Dzieje się tak dlatego, że my – jako mężczyźni – generalnie mało dbamy o swoje zdrowie, a sfera urologiczna jest dodatkowo związana z tematem tabu

– mówi Kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu Medicover.

Wielu mężczyzn ma trudność, by rozmawiać o swoim zdrowiu nie tylko z najbliższymi, lecz także lekarzami. Badania profilaktyczne kojarzą z długim oczekiwaniem na specjalistów oraz wieloma wizytami, na które nie mają czasu. W tym przypadku to zupełnie niesłuszne przypuszczenie, a stawką jest zdrowie i życie

– dodaje dr n. med. Paweł Salwa.

Jak pokazuje najnowszy raport Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2022”, analizujący zdrowie pracowników w Polsce, ponad połowa pracowników posiada jeden lub więcej z czynników ryzyka prowadzących do poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Autorzy raportu przypominają, że wczesna pomoc specjalistyczna może pomóc przeciwdziałać pogłębieniu się chorób, a regularna profilaktyka powinna być stałym elementem zdrowego stylu życia każdego człowieka.


W ramach przeglądu zdrowia „Świadomy Mężczyzna”, na który obowiązuje okolicznościowa, „movemberowa” zniżka 10%, pacjent centrum medycznego Medicover może wykonać najważniejsze badania, w tym te, związane z profilaktyką raka prostaty i jąder.  

Szpital Medicover oferuje screening – kompleksowy przegląd stanu zdrowia, dzięki któremu można zdiagnozować m.in. nowotwory i ocenić ogólny stan zdrowia organizmu.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Mężczyzna „Kochaj wyjątkowe momenty - promocyjne oferty u partnerów Huawei Biuro prasowe
2023-01-30 | 11:00

„Kochaj wyjątkowe momenty" - promocyjne oferty u partnerów Huawei

Z okazji zbliżającego się święta zakochanych firma Huawei CBG Polska wraz z partnerami biznesowymi – sieciami handlowymi Media Expert, RTV Euro AGD, Media Markt, x‑kom i
Mężczyzna Medicover wprowadził do oferty profilaktykę przedekspozycyjną HIV
2023-01-24 | 14:00

Medicover wprowadził do oferty profilaktykę przedekspozycyjną HIV

Od stycznia br. w centrach Medicover w Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu są dostępne pakiety profilaktyki przedekspozycyjnej HIV (PrEP).
Mężczyzna „Chłopaki nie płaczą. Stereotypy zabijają” – webinarium Helping Hand za nami!
2022-12-05 | 14:00

„Chłopaki nie płaczą. Stereotypy zabijają” – webinarium Helping Hand za nami!

„Chłopaki nie płaczą" – to jeden z najczęściej powtarzanych, krzywdzących sloganów uwypuklających postrzeganie mężczyzny. Mężczyzny silnego, walecznego,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Seriale

Joanna Jabłczyńska: Rozpoczynając przygodę z serialem „Na Wspólnej”, postawiłabym wszystkie pieniądze na to, że nie będzie on trwał dłużej niż pięć lat. Nikt się nie spodziewał takiej popularności tej produkcji

Aktorka przyznaje, że plan „Na Wspólnej” traktuje jak swój drugi dom. Nie tylko dlatego, że spędza tam dużo czasu, ale także ze względu na rodzinną atmosferę, jaka panuje wśród kolegów po fachu i członków ekipy. Rolę w tym serialu Joanna Jabłczyńska dostała w wieku 17 lat. Z perspektywy dwóch dekad odczuwa satysfakcję, bo ta produkcja nie tylko pozwoliła jej doskonalić warsztat aktorski u boku mistrzów w tej dziedzinie, ale również przyniosła jej dużą popularność, co przełożyło się na kolejne propozycje zawodowe.

Zdrowie

Zachęty finansowe mogą zwiększyć wyszczepialność. Naukowcy nie zaobserwowali negatywnych skutków takich praktyk

Ludzie, którzy otrzymają niewielką kwotę za przyjęcie szczepionki, chętniej korzystają z takiej ochrony przeciw zakażeniom  dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Lozannie. Wyniki dwóch eksperymentów przeprowadzonych w Szwecji i Stanach Zjednoczonych nie wykazały negatywnych skutków takiej polityki. Jak twierdzą autorzy badania, ich praca może ułatwić decydentom podejmowanie decyzji co do stosowania zachęt finansowych w programach szczepień.

Teatr

Katarzyna Glinka: Kończę pracę nad scenariuszem własnej sztuki i piszę książkę. To będzie bardzo ciekawy rok

Aktorka nie lubi zbyt długo siedzieć bezczynnie, bo – jak przekonuje – praca i nowe wyzwania zawodowe dodają jej życiowego wigoru. Jej grafik zawodowy na najbliższe miesiące wypełniony jest więc po brzegi. Wkrótce rozpoczyna próby do nowego spektaklu w Teatrze Capitol, poza tym kończy prace nad scenariuszem własnej sztuki i pisze książkę.