Świadomość w związkach
Związek jest niezwykle angażującą relacją. Wymaga otworzenia się na drugą osobę, bezwzględnej szczerości i stałego kontaktu. Jest to ważna część życia każdego z nas, bo wszyscy pragniemy czuć się kochani i potrzebni. Związki wpływają na nasze codzienne życie i samopoczucie. Potrafią dodać nam skrzydeł, ale również je podciąć. Niestety w Polsce dochodzi do coraz większej liczby rozwodów. Według Głównego Urzędu Statystycznego tylko w 2020 roku doszło do 51.164 rozwodów. Jaka jest tego przyczyna?
Powody rozpadów związków
„Nie dopasowaliśmy się charakterami” to najczęstsza argumentacja rozwodników. Oczywiście nie w każdym przypadku ma miejsce taka sytuacja. Jednak większość powodów rozstań sprowadza się do tego stwierdzenia, które jest bardzo ogólne. W nim może zawierać się tak naprawdę wszystko. Po głębszej analizie można wyróżnić kilka najczęstszych przyczyn rozpadów związków. Należą do nich m.in.: brak poczucia bezpieczeństwa, nieinteresowanie się partnerem, popadanie w skrajności czy brak rozmowy o własnych potrzebach. Wiele z tych czynników jest ze sobą powiązanych i jeden powód wynika z drugiego. Brak rozmowy o emocjach i potrzebach, skutkuje niezrozumieniem drugiej osoby, a to prowadzi do braku bezpieczeństwa. Te powody mają jeden wspólny fundament - brak własnej świadomości, która na dłuższą metę, jest kluczowa w budowaniu zdrowej relacji.
Świadomość kluczem do szczęśliwego związku?
Choć dla niektórych może wydawać się to oczywistą oczywistością, świadomość jest jedną z najważniejszych podstaw w związku. Razem ze szczerością i uczuciem miłości tworzy fundament zdrowej relacji. Świadomość w związku, jest związana z posiadaniem wiedzy o sobie i chęci rozumienia procesów poznawczych, które mają miejsce w relacji. Mówiąc prościej, osoba musi być świadoma swoich potrzeb oraz być żywo zainteresowana swoim partnerem. Mieć ochotę zgłębienia jego zachowań, emocji i sposobów w jaki reaguje na najróżniejsze zachowania. Związek, w którym obie strony są świadome siebie oraz partnera, ma znacznie większą szansę na bycie udanym. Taka relacja ma przestrzeń na ciągłą pracę i doskonalenie się. O takim podejściu do związków mówi Dawid Świstek – polski przedsiębiorca i twórca internetowy, który stworzył pojęcie Haxtera, wpisujące się w założenia świadomego związku.
Kluczem do szczęśliwego związku jest świadomość. Często związki nie mają porządnego fundamentu. Natomiast, jeżeli obie strony są świadome swoich potrzeb oraz emocji, i następuje wymiana tych informacji, ta relacja jest po prostu silna. Gdy jesteśmy świadomi, stajemy się ciekawi siebie, obserwujemy swoje zachowanie, staramy się zrozumieć drugą stronę i zadajemy sobie pytanie: „Dlaczego ta osoba się tak zachowała?”. W świadomości w związku chodzi również o dostrzeganie własnych błędów i umiejętność ich poprawy. Taka postawa pozwala na samodoskonalenie siebie, dzięki czemu związek na tym korzysta. – mówi Dawid Świstek.
Kim jest Haxter?
Haxter jest nowym pojęciem stworzonym przez Dawida Świstka. Haxter to zbiór cech osobowości opisujących świadomego mężczyznę. Patrzy szeroko na otaczający go świat i jest w stanie dostrzec prawdę o rzeczywistości bez ulegania własnym emocjom. Ma swoje własne zdanie i nie popada w skrajności. Kluczową cechą Haxtera jest jego podejście do relacji z kobietami. Chce zrozumieć i dobrze je poznać, aby cały czas rozwijać związek. Haxter buduje trwałe relacje dzięki świadomości swoich potrzeb i emocji. Haxterskie podejście pokazuje jak można rozmawiać otwarcie o emocjach i jednocześnie być męskim.
Dawid Świstek jest pierwszym polskim Haxterem oraz twórcą tego pojęcia. Wszystko rozpoczęło się od założenia profilu na TikToku @polski_haxter w marcu 2021. Zaczął dzielić się swoimi przemyśleniami na temat relacji damsko-męskich. W zaledwie 2,5 miesiąca zbudował wokół swojej marki społeczność 100.000 osób chcących budować świadomie związki, a jego filmy zostały odtworzone ponad 62.000.000 razy. Oglądają go zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy chcą coś zmienić w swoich związkach. Obserwując historie swoich odbiorców, doszedł do wniosku, że w Polsce brakuje pojęcia określającego świadomego mężczyznę, zaangażowanego w swój związek. W ten sposób powstało pojęcie „Haxter”.

Wąsy, broda i otwarty dialog – jak SOFTSWISS wspiera inicjatywę Movember

Warszawa: 100 bezpłatnych badań PSA czeka na mężczyzn

Zdrowie to nie siara! “Zdrowe Porty” - wydarzenie o zdrowiu mężczyzn w Sopocie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Dorota Gardias: Do sklepu czy na działkę najczęściej jeżdżę rowerem. W drodze do pracy ciężko byłoby mi utrzymać fryzurę, a przed kamerą muszę dobrze wyglądać
Pogodynka zachęca do refleksji nad swoimi nawykami i wprowadzania takich zmian, które mogą mieć długofalowe korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia. Jej zdaniem nawet drobne gesty, takie jak: oszczędzanie wody, unikanie plastiku czy korzystanie z roweru zamiast jazdy samochodem, mają wpływ na poprawę jakości naszej planety. Dorota Gardias przekonuje, że kiedy tylko może, to nie wsiada za kierownicę auta, ale wybiera jednoślad, bo w ten sposób przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 i dba o czystsze powietrze w swojej okolicy.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Farmacja
Na horyzoncie nowe terapie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Rosną wyzwania w opiece nad dorosłymi pacjentami w Polsce

Polska należy do światowej czołówki w diagnostyce i leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Do tego sukcesu przyczyniły się m.in. badania przesiewowe noworodków, dostęp do terapii oraz przełomowa decyzja o włączaniu do leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży. Teraz trwają prace nad nowymi cząsteczkami, które mogą jeszcze bardziej poprawić sytuację pacjentów. Mimo wielu sukcesów eksperci wskazują na konieczność rozwiązania kilku istotnych kwestii, które utrudniają opiekę nad chorymi, zwłaszcza dorosłymi.