Komunikaty PR

Mężczyźni nadal nie badają się na raka prostaty, choć problem narasta!

2020-11-02  |  09:49

Jak co roku w listopadzie głośniej mówi się o profilaktyce nowotworów prostaty i jąder. To ważne, bo badania na wykrycie raka prostaty są dopiero na 14. miejscu na liście wykonywanych przez mężczyzn badań, mimo że jest on najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród mężczyzn (23% nowych przypadków). W tym roku profilaktyka jest szczególnie ważna, bo wykrywalność chorób cywilizacyjnych z powodu pandemii spadła. Sprawne przeprowadzenie badań ułatwiają ubezpieczenia zdrowotne, z których korzystają już ponad 3 mln Polaków.

Od marca do maja liczba wydanych tak zwanych zielonych kart DiLO, czyli kart diagnostyki i leczenia onkologicznego spadła o 25 procent, wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Choć od czerwca jest lepiej, to nadal wydano ich łącznie o 8 procent mniej niż rok wcześniej. Inne źródła podają jednak wyższe liczby, nawet rzędu 40 procent. To efekt pandemii, przez którą skupiamy się przede wszystkim na wykrywaniu i leczeniu zakażonych koronawirusem. Dlatego tym bardziej należy dbać obecnie o profilaktykę innych chorób. W listopadzie, jak co roku, skupmy się na „męskich” nowotworach. Zwłaszcza że coraz więcej osób ma z nimi problemy. Według European Cancer Information System (ECIS) wynika, że rak prostaty jest najczęściej wykrywanym u panów nowotworem (23 proc. nowych przypadków).

Warto pamiętać, że podstawowym badaniem wykrywającym raka prostaty jest analiza poziomu PSA, która polega wyłącznie na pobraniu krwi. O dowolnej porze dnia, więc nie wymaga żadnych przygotowań. Badanie to można wykonać wręcz „z marszu”, nawet przy okazji wizyty w przychodni z innego powodu. Mimo to nasze dane pokazują, że znajduje się daleko na liście najczęściej wykonywanych przez mężczyzn badań – na 14. miejscu, a powinno być znacznie wyżej. Uważam, że osoby znajdujące się w grupie ryzyka, czyli mężczyźni po czterdziestce, choć i młodsi również, powinni wykonywać to badanie raz w roku. Z kolei w przypadku raka jąder pierwszym działaniem, jest samodzielne sprawdzanie, czy nie pojawiają się na nich guzki – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Jak wynika z danych ubezpieczyciela o korzystaniu z usług, przez rok nic się nie zmieniło. Świadczy to o tym, że mimo rosnącej powoli świadomości zagrożeń, panowie nadal z rezerwą podchodzą do profilaktyki i badań.

Inne schorzenia przegrywają z koronawirusem

Przyczyną spadku wykrywalności wielu chorób w tym roku jest to, że służba zdrowia, zajęta jest przede wszystkim walką z COVID-19. Oznacza to m.in. opóźnienia w planowym leczeniu niektórych pacjentów wcześniej zdiagnozowanych. Równie ważnym czynnikiem jest strach pacjentów, obawiających się zakażenia wirusem i rezygnujących z tego powodu z badań. Tymczasem z prognoz wspomnianego już ECIS wynika, że bieżący rok przyniesie w Polsce ponad 196 tys. nowych zachorowań na nowotwory. Wskutek tych problemów w 2020 r. umrze aż 118 tysięcy Polaków. W całej UE liczby te wynoszą odpowiednio 2,7 i 1,3 mln.

Na jakie nowotwory chorujemy najczęściej?

Porównując Polskę z UE, warto zauważyć, że pod względem wskaźnika częstości zachorowań na nowotwory wypadamy lepiej niż większość krajów UE (535,6 na 100 tys. mieszkańców versus 569 średniej UE). Niestety, sytuacja odwraca się, gdy weźmiemy pod uwagę umieralność – pod tym względem Polska wypada gorzej niż większość krajów UE (aż 331,4 zgonów na 100 tys. osób przy 263,6 zgonach na 100 tys. mieszkańców w całej Unii). Najczęściej występującymi nowotworami w UE są rak piersi i prostaty. Rak piersi jest też obok nowotworu płuc najbardziej śmiertelny – odpowiednio 16,5 i 24 proc. wszystkich zgonów nowotworowych.

Rzeczywiste statystyki mogą obecnie wyglądać bardziej ponuro niż prognozy, szczególnie pod kątem zbyt późnej wykrywalności zaawansowanych nowotworów. Pamiętajmy, że tygodniowo z ich powodu umiera ponad 2 tysiące osób. Dlatego nie bagatelizujmy sygnałów ostrzegawczych, które wysyła organizm. Postawmy na profilaktykę – im wcześniej uda się postawić odpowiednią diagnozę, tym lepiej dla nas – mówi Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

Zbawcza profilaktyka

Im szybciej wykryjemy problem, tym większa szansa na powrót do zdrowia. To wie większość z nas. Dlatego tak ważne są regularne badania. Owszem, obecnie ich wykonanie może być utrudnione, ale nie wolno z niektórych z nich rezygnować, przede wszystkim onkologicznych. Jak szybko wykonać badania? Niestety w ramach NFZ ciągle mamy do czynienia z długimi kolejkami (jeszcze dłuższymi przez pandemię). Dlatego coraz więcej osób korzysta z pomocy prywatnie. Świadczy o tym m.in. rosnący odsetek osób korzystających z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń polisy te posiada już ponad 3 mln Polaków, czyli 13,1 proc. więcej niż rok temu. W I półroczu tego roku wydaliśmy na nie prawie pół miliarda złotych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji Biuro prasowe
2025-01-15 | 14:00

Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji

Jednym z Twoich postanowień na nowy rok jest to, aby bardziej o siebie zadbać? Nic prostszego! Dzięki wysokiej jakości suplementom diety nie będziesz musiała podejmować
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Gwiazdy

Damian Janikowski: Charakter wojownika pozwolił mi przejść z zapasów do MMA. Mam zamiar wysoko zajść w Federacji KSW

Były zapaśnik nie ukrywa, że przejście z dyscypliny, w której zdobył brązowy medal olimpijski, do MMA nie było łatwe. Przede wszystkim zaskoczyła go technika walki, w której dozwolonych jest dużo więcej chwytów niż na macie. Udało mu się jednak pokonać kryzys i teraz jest dumny ze swoich sukcesów na nowej płaszczyźnie. Ma nawet ambicje walczyć o najwyższe trofea w KSW. Damian Janikowski zaznacza, że nie boi się wyzwań ani ciężkiej pracy. Nie wyklucza więc, że po zakończeniu kariery sportowej zostanie trenerem albo wróci do wojska.

Sport

Rośnie pokolenie osób otyłych i z nadwagą. To duże obciążenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi

Niemal co trzecie polskie dziecko w wieku 7–9 lat ma nieprawidłową masę ciała – alarmują eksperci ochrony zdrowia i wskazują, że będzie to mieć poważne konsekwencje. Rośnie pokolenie osób, które w młodym wieku będą się zmagały z chorobami metabolicznymi, ale też z problemami natury psychicznej. Wciąż brakuje efektywnych działań zapobiegających problemowi i współpracy międzyresortowej na tym polu. Eksperci ostrzegają jednak przed biernym oczekiwaniem na odgórne akcje i zachęcają do zmiany nawyków już na poziomie domu rodzinnego.