Młoda Sztuka
Projekt Młoda Sztuka w DESA Unicum promuje młodych, zdolnych twórców i pomaga stawiać debiutantom pierwsze kroki na rynku sztuki. Na styczniowej odsłonie aukcji uwagę zwraca „Autoportret” Michała Czuby, którego praca po raz pierwszy pojawia się na licytacji. Nie zabraknie również nazwisk znanych już szerokiemu gronu publiczności jak Adam Wątor, Mirella Stern czy Tomasz Koclęga.
Praca Michała Czuby, prezentowana w DESA Unicum, pochodzi z cyklu studium autoportretu, który był wielokrotnie nagradzany oraz wyróżniany w konkursach artystycznych dla młodych twórców, m.in. w konkursie im. Władysława Strzemińskiego „Sztuki Piękne” w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi czy Przeglądzie Sztuki Współczesnej „Nowa Awangarda” w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Artysta używa w obrębie jednej płaszczyzny różnorodnych technik malarskich. „Autoportret” został wykonany na transparentnej płycie, która tworzy niestandardową przestrzenność w obrazie. Niektóre elementy płaszczyzny malarskiej pokrywają smugi spływającego koloru. Inne zaś potraktowane są niemal płynnie, prześwitująco, niczym w malarstwie na szkle. Wmontowane w tło wtręty, razem z pękającymi na powierzchni warstwami lakieru stanowią źródło interesujących niespodzianek fakturalnych. Wszystkie te czynniki wzmacniają dynamikę obrazu. Zmarszczki, pęknięcia i szramy na twarzy rzeźbią jej powierzchnię, czyniąc ją bardziej intrygującą.
Kolejną, ciekawą propozycją jest praca Małgorzaty Rusieckiej „Gracja oraz anioł i diabeł” z 2019 roku. To kobiecy akt, na pierwszy rzut oka przypominający te z obrazów Modiglianiego. Jednak twarz kobiety, przedstawionej na obrazie, sprowadzona została do geometrycznego kształtu. Małgorzata Rusiecka to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Na co dzień zajmuje się malarstwem i grafiką warsztatową.
Na aukcji pojawią się również dwie prace rzeźbiarskie. To „Onus avaritia” Tomasza Koclęgi, wykonana z brązu, kamienia i złota czy ceramiczny żubr Mariusza Dydo. Pod młotek pójdą również dzieła takich twórców jak Kamil Stańczak, Urszula Kałmykow, Magdalena Libero czy Dorota Zuber. Wszystkie prace prezentowane są na wystawie przedaukcyjnej, a 21 stycznia będzie można je wylicytować na aukcji.
Wystawa Młoda Sztuka: 13-21 stycznia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Młoda Sztuka: 21 stycznia 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/mloda-sztuka-8slo/?obj_type=&obj_technic=&author=&sorting=&sorting_w_lot=&page_no=1&auction_id=182
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Jestem dumny z tego, jaki teraz jestem. Mam przy boku osobę, która ma na mnie bardzo dobry wpływ
Były piłkarz przyznaje, że po narodzinach córki Antosi w jego życiu dużo się zmieniło. Wszystko, co teraz robi, jest bowiem podporządkowane potrzebom i rozwojowi córeczki. Kilka miesięcy temu Jakub Rzeźniczak i jego żona Paulina podjęli decyzję o przeprowadzce z Kołobrzegu do Warszawy. Teraz natomiast planują imprezę urodzinową dziewczynki. Sportowiec podkreśla, że rodzina jest jego azylem. Przeszłość oddziela grubą kreską i zrobi wszystko, by nie popełnić już tych samych błędów.
Transport
Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
Pod względem liczby rejestracji nowych aut osobowych 2024 rok był drugim najlepszym wynikiem w historii. To był sprzedażowo dobry rok także dla koncernu Mercedes-Benz. Na polskim rynku sprzedaż wyniosła 26,3 tys. samochodów osobowych, co oznacza 38-proc. wzrost w ciągu roku. Mercedes jest też wśród liderów dostaw aut elektrycznych. Ze względu na rosnącą popularność tego segmentu producent w tym roku wprowadzi na rynek nowość – w pełni elektryczny model CLA.
Edukacja
Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
Większa interoperacyjność między medycyną cywilną i medycyną pola walki oraz kształtowanie gotowości do podejmowania szybkich decyzji w kryzysowych sytuacjach to jedne z fundamentów nowego modelu kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych. Ministerstwo Obrony Narodowej patronuje projektowi, w ramach którego model ten będzie wdrażany we współpracy między wojskiem, środowiskiem medycznym i uczelniami. Potrzeba zmian w tym zakresie jest dyktowana dynamiczną sytuacją geopolityczną.