Komunikaty PR

Magmillon: To może być najlepszy moment na zainwestowanie w mikro lokale

2024-06-28  |  11:00
Kontakt
.
Kotara News

.
. Warszawa
kotara.news|gmail.com| |kotara.news|gmail.com
000000000
..

Lokale o małej powierzchni – w taki właśnie rodzaj nieruchomości budowlanych, zdaniem Kuby Karlińskiego, założyciela i współwłaściciela Magmillon - warto teraz zainwestować posiadane środki, tym bardziej, że już za kilka miesięcy sytuacja ulec może nawet diametralnej zmianie, bowiem od 1 sierpnia obowiązywać mają nowe przepisy, które narzucą nowe ograniczenia metrażu lokali użytkowych. - To świetna opcja inwestycji dla inwestorów z mniej zasobnym portfelem lub dla takich, którym zależy na tym, żeby spać spokojnie – uważa Kuba Karliński.

Według znowelizowanych przepisów, które ostatecznie wejść mają w życie 1 sierpnia, minimalna powierzchnia lokali użytkowych, jakie znajdują się w nowo wznoszonych obiektach wynosić będzie 25 m2.

Inwestycja w mikro lokale dla tych, którzy mają mniej zasobny portfel i chcą spać spokojnie

Dlatego to, zdaniem Kuby Karlińskiego, założyciela i współwłaściciela Magmillon, właśnie dziś jest najbardziej właściwy moment do ulokowania środków finansowych w taki rodzaj nieruchomości budowlanych. 

- Mikro lokale to świetna opcja inwestycji dla inwestorów z mniej zasobnym portfelem lub dla takich, którym zależy na tym, żeby spać spokojnie. Mogą dzięki mikro lokalom zbudować portfel nieruchomości, co znacznie zmniejsza ryzyko (inwestycyjne) – stwierdza Kuba Karliński.

 

Wśród realizowanych przez jego firmę projektów jest też Platanowa Park w podwarszawskich Regułach. Usytuowane tam lokale użytkowe o powierzchni od 18 do ponad 100 metrów kwadratowych wyposażone są we wszystkie media i dostępne z kilkoma opcjami wykończenia. Platanowa Park znajduje się blisko głównych ciągów transportowych, dzięki którym w krótkim czasie przemieścić się można m.in. do biurowych centrów w Warszawie. Inwestycja zlokalizowana jest przy tym w zacisznej, zielonej okolicy. Oprócz mogących służyć jako np. biura lub pracownie 35-metrowych pomieszczeń z łazienkami i aneksami kuchennymi o wysokim standardzie, Platanowa Park posiadać będzie wiele takich, których powierzchnia jest znacznie mniejsza. W zainwestowanie w nie, Kuba Karliński upatruje dla chętnych spore korzyści.

- Mikro lokale są wykorzystywane przede wszystkim do celów prowadzenia działalności gospodarczej i wynajem dla firm jest mniej ryzykowny niż wynajem mieszkań osobom fizycznym, bo przy lokalach użytkowych nie ma zastosowania ustawa o ochronie lokatorów – wymienia.

Poza mniejszym ryzykiem, także znikome koszty w kontekście całej inwestycji i lepsze perspektywy inwestycyjne niż np. w przypadku lokali mieszkalnych

Poza tym, jak zauważa, wyższe koszty podatku od nieruchomości lub wyższe koszty energii elektrycznej (inna taryfa za prąd) - przy znacznie mniejszej powierzchni mikro lokali - sprawiają, że koszty te są znikome w kontekście całej inwestycji. Zwraca też uwagę na wiodące w jego opinii – dla decydujących się zainwestować w nieruchomości takiego formatu – argumenty.

- Mikro lokale generują wielokrotnie większe stopy zwrotu niż np. mieszkania przy wynajmie. Aktualnie ROI z wynajmu mieszkania w Warszawie to średnio 4 proc., a z mikro lokalu można uzyskać przynajmniej 2 razy więcej. Na Polu Mokotowskim mikro lokale generują dla swoich właścicieli stopę zwrotu 10 proc. lub nawet 20 proc. rocznie – wskazuje Kuba Karliński, prognozując jednocześnie, co stać się może już wkrótce z cenami takich lokali.

 

 

- Podobnie, jak miało to miejsce wcześniej w przypadku wprowadzania analogicznych przepisów, które narzucały minimalny metraż lokalom mieszkalnym, spodziewać się można teraz zwiększenia, i to nawet znacznego, wartości małych lokali użytkowych, ponieważ nowe po prostu nie będą mogły powstać. Pytanie, jak szybko ten wzrost nastąpi i jaka będzie jego skala – przewiduje założyciel Magmillon.

Inwestycja w małe lokale użytkowe okazją dla posiadaczy ograniczonych środków

Tłumaczy też, dlaczego to właśnie inwestycja w lokale użytkowe o stosunkowo małym metrażu stanowić może teraz dla wielu osób z ograniczonymi środkami preferowaną opcję do ich satysfakcjonującego ulokowania. 

- Mieszkania stały się tak drogie, że wielu osób na nie dziś zwyczajnie nie stać, nawet ze wsparciem kredytowym. Małe i mikro lokale to dla nich jedyna opcja, żeby kupić nieruchomość i czerpać z niej korzyści; być właścicielem aktywów, a nie wciąż ubożeć z powodu inflacji i coraz wyższych cen – zaznacza Kuba Karliński.

Uzasadnia to także tym, że obecnie nowe mieszkania w Polsce muszą mieć minimum 25 m2 powierzchni, a np. budynki wielorodzinne muszą także zapewnić odpowiednią liczbę miejsc garażowych lub parkingowych, bo kiedyś transport publiczny był słabo zorganizowany i ludzie mieli dużo samochodów. - To bardzo podraża koszty budowy i ceny sprzedaży mieszkań. Czasy się zmieniły i posiadaczom takich nieruchomości nie potrzeba już tylu pojazdów, ale plany miejscowe i przepisy zostały mocno w tyle – odnosi się do panujących dziś realiów współwłaściciel Magmillon. Porównuje on to do tego, co jest w innych krajach europejskich.

- W Holandii lub Czechach mieszkania mogą mieć min. 16 lub 18 m2, i to jest normalne, że nie każdy potrzebuje mieszkania o powierzchni 50, czy 100 m2 – zauważa.

Właściwy moment na inwestycję tuż przed wejściem w życie nowych, bardziej restrykcyjnych, przepisów

Dlatego, jak wskazuje, warto dziś rozważyć inwestycję w lokale użytkowe o stosunkowo małej powierzchni, tym bardziej, że – zwłaszcza tuż przed wejściem w życie nowych przepisów - może to być właściwy moment na podjęcie inwestycyjnej decyzji, bo wkrótce rynek zmieni się przez ograniczenie podaży takich lokali. - Rozpoczęte po 1 sierpnia inwestycje będą już bowiem musiały spełniać nowe, bardziej często restrykcyjne, wymagania pod względem np. utrzymania minimalnej powierzchni pomieszczeń użytkowych i ceny lokali użytkowych pójdą mocno do góry – przypomina Kuba Karliński.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Kotara News
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości GH Development wprowadza na rynek czwartą inwestycję w Warszawie Biuro prasowe
2024-06-28 | 11:00

GH Development wprowadza na rynek czwartą inwestycję w Warszawie

GH Development wprowadza na warszawski rynek nieruchomości swoją czwartą inwestycję mieszkaniową. W ramach projektu „Vista Wawer” powstanie kameralny budynek przy ul. Tytoniowej
Nieruchomości Kapsztad – europejskie miasto na krańcu Afryki. Dobry czas na inwestycje w RPA.
2024-06-27 | 14:45

Kapsztad – europejskie miasto na krańcu Afryki. Dobry czas na inwestycje w RPA.

  Dziś gdy złotówka jest silniejsza od południowo-afrykańskiego randa warto zastanowić się nad kupnem nieruchomości w RPA. Co jeszcze przemawia za inwestycją
Nieruchomości Rozpoczyna się Lato Konesera. Jego wydarzenia co roku przyciągają warszawiaków
2024-06-27 | 13:59

Rozpoczyna się Lato Konesera. Jego wydarzenia co roku przyciągają warszawiaków

Rusza Lato Konesera, czyli setki w większości bezpłatnych atrakcji w sezonie wakacyjnym na terenie zrewitalizowanej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. To jeden z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.