Komunikaty PR

5 najpopularniejszych mitów na temat klocków hamulcowych według Steinhof

2023-08-23  |  18:00
Biuro prasowe

Układ hamulcowy należy do jednych z najważniejszych w każdym pojeździe. Możliwość sprawnego zatrzymania się jest jedną z podstaw bezpieczeństwa na drodze. W związku z tym kierowcy i mechanicy powinni przykładać szczególną uwagę do stanu technicznego hamulców. Jednak na ten temat przez lata powstało wiele mitów, które obalimy.

Mit nr 1 - sportowe klocki hamulcowe lepiej hamują

Jazda bezpiecznym pojazdem z wydajnym układem hamulcowym jest celem wielu kierowców. Część z nich decyduje się na modyfikacje na własną rękę, ponieważ chcą oni poprawić inżynierów, którzy zaprojektowali konkretne auto. Jedną z pierwszych modyfikacji mogą być sportowe klocki hamulcowe. Z punktu widzenia logicznego myślenia, jeśli coś używa się w motorsporcie, gdzie samochody wyczynowe hamują z dużych prędkości do zatrzymania się na krótkim dystansie, to takie rozwiązanie z nadmiarem sprawności poradzi sobie też w aucie przystosowanym do standardowego ruchu drogowego. 

Sportowe klocki hamulcowe optymalnie pracują w ściśle określonych przez ich producenta warunkach (temperaturach). Najczęściej są one dużo wyższe od optymalnego zakresu dla klocków oryginalnych. W związku z tym jazda głównie po mieście lub poza miastem, bez dynamicznego hamowania co kilka chwil sprawi, że sportowe klocki hamulcowe mogą być nieefektywne. W związku, z czym mogą wpłynąć na obniżenie bezpieczeństwa kierującego samochodem. W przypadku typowej jazdy samochodem zdecydowanie lepiej sprawdzą się wysokiej klasy zamienniki Steinhof.

Mit nr 2 - budżetowe klocki hamulcowe brudzą felgi

Na ulicach można spotkać wiele pojazdów, które mają mocno zabrudzone felgi, kołpaki lub alufelgi pyłem z klocków hamulcowych. Popularnym mitem jest opinia, że takie ślady to jest dowód na to, że warstwa cierna klocka hamulcowego powstała ze słabej jakości materiałów. W rzeczywistości prawda może być zupełnie inna, ponieważ samo pylenie klocka hamulcowego nie ma bezpośredniego przełożenia na parametry hamowania.

Oczywiście stosowanie materiałów, które ograniczają pylenie klocków hamulcowych do minimum, jest ważne, gdyż drobinki startego klocka hamulcowego są jednym ze składników smogu w miastach. Jednak nawet bardzo dobrej jakości klocki hamulcowe pylą. 

Mit nr 3 - piszczące klocki hamulcowe świadczą o złej jakości

Wśród kierowców można spotkać się z bardzo zbliżonym stereotypem do poprzedniego przykładu. Jeśli klocek hamulcowy po zamontowaniu w zacisku piszczy, oznacza to, że jest to produkt niskiej jakości. Najczęściej dźwięki wydawane przez klocek hamulcowy w trakcie hamowania tuż po ich zamontowaniu, są skutkiem błędu w montażu. Warto sprawdzić zacisk hamulcowy i pod kątem czystości, a także zwrócić uwagę, czy klocki hamulcowe dolegają we właściwy sposób do tarczy i zacisku hamulcowego. Jeżeli klocek hamulcowy posiada nowy zestaw montażowy, należy bezwzględnie go założyć. W ten sposób eliminujemy ewentualne problemy z doleganiem klocka do powierzchni tarczy oraz zacisku.  Klocki marki Steinhof wyposażone są właśnie w takie zestawy montażowe.

Mit nr 4 - klocki hamulcowe premium wytrzymują rekordowe przebiegi

Produkty światowej klasy producentów bardzo często uznaje się, jako najwytrzymalsze. W praktyce na trwałość klocków hamulcowych wpływ ma wiele czynników. Jednym z podstawowych aspektów jest styl jazdy kierowcy. Jeśli ktoś mocno obciąża układ hamulcowy, to poziom zużycia klocka może być przyspieszony.

Ponad długowieczność klocków hamulcowych powinniśmy stawiać ich sprawność. Kluczowa jest odporność warstwy ciernej na wysokie temperatury, możliwie najkrótsza droga hamowania, a także minimalne zużycie tarczy hamulcowej przez sam klocek. 

Mit nr 5 - zużycie klocków hamulcowych oceniamy przez felgę

Podczas oględzin samochodu zdarza się, że ktoś decyduje się ocenić poziom zużycia tarcz i klocków hamulcowych jedynie przez dotykanie palcem tarczy i klocka widocznych w alufeldze. Takie diagnozowanie daje fragment perspektywy na stan układu hamulcowego, jednak trzeba pamiętać o tym, że w ten sposób w umiarkowanym stopniu ocenimy wyłącznie poziom zużycia zewnętrznych klocków hamulcowych. Jeśli klocki zużywają się nierównomiernie, ich wewnętrzny odpowiednik może już kwalifikować się do wymiany na nowy. Dodatkowo w takim wypadku za nierównomierne zużycie kloców może odpowiadać niesprawny układ hamulcowy.

Dlatego w zasadzie zdjęcie koła i wizualna ocena klocków hamulcowych, także po wyjęciu z zacisku hamulcowego, da nam absolutną pewność, w jakim stanie technicznym są tarcze, klocki hamulcowe oraz zacisk układu hamulcowego.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Patryk Mikiciuk,Cyber Marian i plenerowa scena muzyki trance - AIR MOTO SHOW Biuro prasowe
2024-04-24 | 20:00

Patryk Mikiciuk,Cyber Marian i plenerowa scena muzyki trance - AIR MOTO SHOW

Pilskie lotnisko przygotowuje się na kolejną niezwykłą majówkę! AIR MOTO SHOW 2024, największe w Wielkopolsce wydarzenie motorsportowe i lotnicze, zaprasza wszystkich
Motoryzacja Przygotowanie do sezonu rowerowego: bike days w Elektrowni Powiśle
2024-04-16 | 12:37

Przygotowanie do sezonu rowerowego: bike days w Elektrowni Powiśle

Wczesna wiosna to idealny moment na przygotowanie do sezonu rowerowego. W dniach 18-20 kwietnia każdy, kto przyjedzie do Elektrowni Powiśle jednośladem, będzie mógł skorzystać z
Motoryzacja Niterra przedłuża współpracę ze Scuderia Ferrari
2024-03-29 | 11:00

Niterra przedłuża współpracę ze Scuderia Ferrari

Jako wieloletni oficjalny dostawca Scuderia Ferrari, zespołu wyścigowego Formuły 1, firma Niterra, specjalizująca się w zapłonie i elektronice samochodowej, przedłużyła

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.