Autosobriety – bez promili na uczelnię
Czy zimny prysznic, duże śniadanie czy mocna kawa wystarczą, aby wsiąść za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu na piątkowej imprezie? Jak alkohol działa na zmysły i postrzeganie otoczenia? Jakie są konsekwencje prowadzenia pojazdów gdy jest się nadal pod wpływem alkoholu? Tego i wielu innych przydatnych dla kierowców rzeczy dowiesz się ze szkolenia „Autosobriety – ruszaj bez promili”, które jest bezpłatnie dostępne dla studentów – online albo przy pomocy darmowej apki na smartfona.
Zastanów się
„Impreza była wczoraj, trochę wypiłem, ale sporo jadłem, dziś śniadanko, prysznic i za kółko”. To skrajnie nieodpowiedzialne. Nasza wątroba metabolizuje średnio 8 gramów 100% alkoholu etylowego na godzinę. Jedna jednostka alkoholu to ok. 10 gramów 100% alkoholu (12 ml). Jeden kieliszek wina to 1,5 jednostki, kufel lekkiego piwa to 1,8 jednostki, a 50-tka wódki to 2 jednostki. Huczna impreza – przemnóżcie sobie sami. Nawet najmniejsza ilość alkoholu ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdu. Dlatego, zanim wsiądziesz za kierownicę po alkoholu – dobrze zastanów się nad możliwymi konsekwencjami.
Autosobriety – to może wiele zmienić
„Autosobriety – ruszaj bez promili” – to bezpłatne szkolenie online, z którego dowiesz się nie tylko jak metabolizowany jest alkohol i jaki ma wpływ na organizm, ale też jak wpływa na możliwości prowadzenia pojazdów i jakie ryzyka są z tym związane, z jakimi konsekwencjami prawnymi należy się liczyć prowadząc pojazd po alkoholu. Będziesz też mógł skorzystać ze specjalnych gogli VR, przez które obejrzysz film odwzorowujący sposób postrzegania rzeczywistości przez osobę nietrzeźwą. To bardzo sugestywne przeżycie.
Wystarczy jedna godzina
Właśnie tyle trwa to szkolenie, które odbędziesz a pomocą smartfona lub komputera, całkowicie bezpłatnie. Ta godzina może wystarczyć, aby ocalić życie twoje lub osób, które mógłbyś spotkać na drodze kierując pojazdem po alkoholu. W ubiegłym roku w naszym kraju wydarzyło się niemal 2,5 tys. wypadków drogowych po alkoholu, w których śmierć poniosło 331 osób. To o 331 za dużo... W samym województwie mazowieckiem było to ponad 350 wypadków, w których zginęły 73 osoby. O 73 za dużo…
Nie czekaj. Zdobądź wiedzę i ruszaj bez promili!
Ściągnij darmową apkę, dzięki której odbędziesz szkolenie. Możesz to też zrobić online (link) – w obu przypadkach bezpłatnie. Co zyskasz? Bezcenną wiedzę i poczucie bezpieczeństwa. Nie zwlekaj. Poznaj Autosobriety i ruszaj bez promili!

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy

Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.