Autosobriety – bez promili na uczelnię
Czy zimny prysznic, duże śniadanie czy mocna kawa wystarczą, aby wsiąść za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu na piątkowej imprezie? Jak alkohol działa na zmysły i postrzeganie otoczenia? Jakie są konsekwencje prowadzenia pojazdów gdy jest się nadal pod wpływem alkoholu? Tego i wielu innych przydatnych dla kierowców rzeczy dowiesz się ze szkolenia „Autosobriety – ruszaj bez promili”, które jest bezpłatnie dostępne dla studentów – online albo przy pomocy darmowej apki na smartfona.
Zastanów się
„Impreza była wczoraj, trochę wypiłem, ale sporo jadłem, dziś śniadanko, prysznic i za kółko”. To skrajnie nieodpowiedzialne. Nasza wątroba metabolizuje średnio 8 gramów 100% alkoholu etylowego na godzinę. Jedna jednostka alkoholu to ok. 10 gramów 100% alkoholu (12 ml). Jeden kieliszek wina to 1,5 jednostki, kufel lekkiego piwa to 1,8 jednostki, a 50-tka wódki to 2 jednostki. Huczna impreza – przemnóżcie sobie sami. Nawet najmniejsza ilość alkoholu ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdu. Dlatego, zanim wsiądziesz za kierownicę po alkoholu – dobrze zastanów się nad możliwymi konsekwencjami.
Autosobriety – to może wiele zmienić
„Autosobriety – ruszaj bez promili” – to bezpłatne szkolenie online, z którego dowiesz się nie tylko jak metabolizowany jest alkohol i jaki ma wpływ na organizm, ale też jak wpływa na możliwości prowadzenia pojazdów i jakie ryzyka są z tym związane, z jakimi konsekwencjami prawnymi należy się liczyć prowadząc pojazd po alkoholu. Będziesz też mógł skorzystać ze specjalnych gogli VR, przez które obejrzysz film odwzorowujący sposób postrzegania rzeczywistości przez osobę nietrzeźwą. To bardzo sugestywne przeżycie.
Wystarczy jedna godzina
Właśnie tyle trwa to szkolenie, które odbędziesz a pomocą smartfona lub komputera, całkowicie bezpłatnie. Ta godzina może wystarczyć, aby ocalić życie twoje lub osób, które mógłbyś spotkać na drodze kierując pojazdem po alkoholu. W ubiegłym roku w naszym kraju wydarzyło się niemal 2,5 tys. wypadków drogowych po alkoholu, w których śmierć poniosło 331 osób. To o 331 za dużo... W samym województwie mazowieckiem było to ponad 350 wypadków, w których zginęły 73 osoby. O 73 za dużo…
Nie czekaj. Zdobądź wiedzę i ruszaj bez promili!
Ściągnij darmową apkę, dzięki której odbędziesz szkolenie. Możesz to też zrobić online (link) – w obu przypadkach bezpłatnie. Co zyskasz? Bezcenną wiedzę i poczucie bezpieczeństwa. Nie zwlekaj. Poznaj Autosobriety i ruszaj bez promili!
Paliwo za 4,99 zł/l na dwóch stacjach AVIA w Łodzi
‘Wystawa w Fabryce’ upamiętniająca b. FSO została otwarta w Warszawie
Samochody pod ostrzałem - jak zwiększyć bezpieczeństwo swojego samochodu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Barbara Kurdej-Szatan: Przez pięć lat nie prowadziłam żadnych programów w telewizji. Tęskniłam za tym i uważam, że „Cudowne lata” będą hitem TVP
Aktorka przyznaje, że w jej przypadku wrzesień po brzegi wypełniony jest obowiązkami i dlatego musi teraz szczególnie zadbać o swoje zdrowie, aby temu wszystkiemu sprostać. Jej córka rozpoczęła właśnie nowy rok szkolny, a syn poszedł do przedszkola. Ona sama z kolei sporo czasu spędza na planie nowego programu „Cudowne lata”, emitowanego w TVP2. Barbara Kurdej-Szatan cieszy się, że może realizować ten projekt, bo jak podkreśla, przez pięć lat tęskniła za pracą przed kamerami w telewizyjnym studiu.
Gwiazdy
Monika Mrozowska: Zrezygnowałam z wielu projektów zawodowych, żeby się przygotować do nowego roku szkolnego. Dzieciakom zależy na tym, żebym miała dla nich czas
Aktorka zdawała sobie sprawę z tego, że wrzesień nie będzie lekkim miesiącem, bo z początkiem nowego roku szkolnego nastąpi sporo zmian w życiu jej dzieci, a w konsekwencji i ona będzie musiała nieco zmodyfikować swój grafik zawodowy. Niektóre projekty muszą więc poczekać, bo jak podkreśla – nie chce zaniedbywać swoich pociech, a w pracy robić coś na pół gwizdka. Monika Mrozowska wierzy, że wszystko uda się zgrabnie poukładać, jej córka będzie miała udany start w liceum, a młodsi synowie doskonale poradzą sobie w szkole i przedszkolu.
Edukacja
Blisko 80 proc. Polaków obawia się zapalenia płuc. Mimo to świadomość szczepień profilaktycznych jest niska
Prawie 80 proc. Polaków uważa zapalenie płuc za groźną chorobę. Podobny odsetek boi się jej w mniejszym lub większym stopniu. Jednak o pneumokokach – które są przyczyną większości pozaszpitalnych zapaleń płuc – wiedzą niewiele, podobnie jak o szczepieniach przeciwko tej bakterii – wynika z raportu IPPEZ „Polki i Polacy a zapalenie płuc i pneumokoki”. Szczególnie wśród seniorów świadomość problemu jest znikoma, choć czują się oni najmocniej zagrożeni zapaleniem płuc. To przekłada się na niski poziom podejmowanych działań profilaktycznych, mimo że seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie i pneumokokom i zaszczepić się podczas jednej wizyty u lekarza rodzinnego.