Komunikaty PR

Co drugi Polak sprawdzi auto u mechanika przed wyjazdem na ferie

2024-02-02  |  09:00
Biuro prasowe

Trwają ferie w kolejnych województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Na tegoroczny zimowy wyjazd planuje wyjechać 30% Polaków. Z badania przeprowadzonego przez firmę Wiener wynika, że co 5. urlopowicz chce zaoszczędzić na kosztach transportu, wybierając tańszy dojazd. Mimo tego, aż 61% Polaków pojedzie na ferie samochodem. Nawet jeśli będzie drogo, to przynajmniej bezpiecznie – połowa badanych wyjeżdzających na ferie autem zrobi przegląd u mechanika przed wyjazdem.

Rozpoczęła się trzecia – przedostatnia tura tegorocznych ferii. I choć część uczniów błogie lenistwo lub aktywny wypoczynek ma już za sobą, to na wolne od szkoły czekają jeszcze najmłodsi mieszkańcy pięciu województw (kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego), którzy rozpoczną ferie 12 lutego. O tym, jak urlopowicze docierają na miejsce wypoczynku i przygotowują się do bezpiecznej podróży, zapytała w drugiej edycji badania „Wyjazdy Polaków na ferie” firma ubezpieczeniowa Wiener.

Ferie niezmiennie na czterech kółkach

Najpopularniejszym środkiem transportu, którym Polacy docierają na miejsce wypoczynku w czasie ferii, jest samochód. Podobnie jak w zeszłorocznej edycji badania wybiera go 61% badanych. Na drugim miejscu znalazł się samolot, na który zdecyduje się 27% osób. Pozostali wybiorą bardziej ekologiczne opcje: 17% Polaków dojedzie na ferie pociągiem, a co dziesiąty autobusem.

Z badania Wienera wynika, że na sposobie dojazdu będzie oszczędzać co 5. badany. Częściej niż na transporcie Polacy będą ciąć wydatki na standardzie miejsca pobytu, np. hotelu czy kwatery (31%). 21% chce zaoszczędzić na ubraniu lub wyposażeniu sportowym, a 19% na wyżywieniu. Mocno spadła natomiast chęć oszczędzania na lokalizacji – w tym roku zadeklarowało ją 17% badanych, czyli o 9 pp. mniej niż w zeszłorocznej edycji badania. Natomiast już 36% badanych deklaruje, że nie zamierza oszczędzać podczas tegorocznego wyjazdu.

Przed wyjazdem coraz częściej kontrolujemy auto

Badani, którzy planują podróżować autem, przygotowują je na zimowy wyjazd w różny sposób. Najczęściej przed ruszeniem w drogę robią kontrolę u mechanika – zadeklarowało tak 50% osób. To znaczący wzrost – w zeszłorocznej edycji badania przegląd u mechanika zadeklarowało 38% respondentów. 23% kupuje dodatkowe wyposażenie auta jak np. łańcuchy na koła (dla porównania 20% w 2023 r.), a 18% nabywa dodatkowe ubezpieczenie auta przed wyjazdem (wzrost o 4 pp. r/r). Natomiast 38% nie robi żadnych specjalnych przygotowań.

Te wyniki napawają optymizmem – z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na dodatkową kontrolę auta u mechanika przed wyjazdem. W zeszłym roku przed feriami zrobiło to 38% osób, a w tym roku już co druga. To znaczący skok, który realnie poprawi bezpieczeństwo na drogach. Jako ubezpieczycieli niezwykle cieszy nas też fakt, że coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie auta przez wyjazdem. Warto pamiętać, że ubezpieczenia Assistance, na przykład w Wienerze, nie trzeba kupować na cały rok. Można wybrać ochronę na krótszy, np. 30-dniowy okres, co jest popularnym rozwiązaniem podczas wyjazdów na urlopy – komentuje Marek Dmytryk z Wienera.


Mężczyźni chętniej ubezpieczą auto przed wyjazdem

Z badania przeprowadzonego przez Wienera wynika, że mężczyźni dwa razy częściej niż kobiety wykupują dodatkowe ubezpieczenie auta przed wyjazdem. Robi to 24% mężczyzn i dla porównania – tylko 12% kobiet. Polki natomiast nieco chętniej decydują się na kontrolę auta u mechanika – robi tak 51% Polek i 48% Polaków.

 

***

Nota metodologiczna

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 12-15 stycznia 2024 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1042 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać? Biuro prasowe
2025-04-07 | 15:00

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rejestracja samochodu poza granicami Polski to temat, który wraca regularnie na fora motoryzacyjne i do rozmów przedsiębiorców. Choć może się wydawać, że to
Motoryzacja Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
2024-12-30 | 12:00

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy

Jazda rowerem w sezonie zimowym stawia przed rowerzystami nie lada wyzwania, zwłaszcza gdy korzystają z jednośladów ze wspomaganiem elektrycznym. Klasyczne baterie litowo-jonowe w takich
Motoryzacja Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
2024-12-19 | 12:00

Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams

6,5 tys. historii, 75 dni napływających zgłoszeń, 11 finalistów i 1 zwycięzca, a w zasadzie zwyciężczyni – tak w liczbach prezentuje się finał konkursu Uber Dreams. Podczas

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki

Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.

Medycyna

Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.

Prawo

400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.