Komunikaty PR

Co drugi Polak sprawdzi auto u mechanika przed wyjazdem na ferie

2024-02-02  |  09:00
Biuro prasowe

Trwają ferie w kolejnych województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Na tegoroczny zimowy wyjazd planuje wyjechać 30% Polaków. Z badania przeprowadzonego przez firmę Wiener wynika, że co 5. urlopowicz chce zaoszczędzić na kosztach transportu, wybierając tańszy dojazd. Mimo tego, aż 61% Polaków pojedzie na ferie samochodem. Nawet jeśli będzie drogo, to przynajmniej bezpiecznie – połowa badanych wyjeżdzających na ferie autem zrobi przegląd u mechanika przed wyjazdem.

Rozpoczęła się trzecia – przedostatnia tura tegorocznych ferii. I choć część uczniów błogie lenistwo lub aktywny wypoczynek ma już za sobą, to na wolne od szkoły czekają jeszcze najmłodsi mieszkańcy pięciu województw (kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego), którzy rozpoczną ferie 12 lutego. O tym, jak urlopowicze docierają na miejsce wypoczynku i przygotowują się do bezpiecznej podróży, zapytała w drugiej edycji badania „Wyjazdy Polaków na ferie” firma ubezpieczeniowa Wiener.

Ferie niezmiennie na czterech kółkach

Najpopularniejszym środkiem transportu, którym Polacy docierają na miejsce wypoczynku w czasie ferii, jest samochód. Podobnie jak w zeszłorocznej edycji badania wybiera go 61% badanych. Na drugim miejscu znalazł się samolot, na który zdecyduje się 27% osób. Pozostali wybiorą bardziej ekologiczne opcje: 17% Polaków dojedzie na ferie pociągiem, a co dziesiąty autobusem.

Z badania Wienera wynika, że na sposobie dojazdu będzie oszczędzać co 5. badany. Częściej niż na transporcie Polacy będą ciąć wydatki na standardzie miejsca pobytu, np. hotelu czy kwatery (31%). 21% chce zaoszczędzić na ubraniu lub wyposażeniu sportowym, a 19% na wyżywieniu. Mocno spadła natomiast chęć oszczędzania na lokalizacji – w tym roku zadeklarowało ją 17% badanych, czyli o 9 pp. mniej niż w zeszłorocznej edycji badania. Natomiast już 36% badanych deklaruje, że nie zamierza oszczędzać podczas tegorocznego wyjazdu.

Przed wyjazdem coraz częściej kontrolujemy auto

Badani, którzy planują podróżować autem, przygotowują je na zimowy wyjazd w różny sposób. Najczęściej przed ruszeniem w drogę robią kontrolę u mechanika – zadeklarowało tak 50% osób. To znaczący wzrost – w zeszłorocznej edycji badania przegląd u mechanika zadeklarowało 38% respondentów. 23% kupuje dodatkowe wyposażenie auta jak np. łańcuchy na koła (dla porównania 20% w 2023 r.), a 18% nabywa dodatkowe ubezpieczenie auta przed wyjazdem (wzrost o 4 pp. r/r). Natomiast 38% nie robi żadnych specjalnych przygotowań.

Te wyniki napawają optymizmem – z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na dodatkową kontrolę auta u mechanika przed wyjazdem. W zeszłym roku przed feriami zrobiło to 38% osób, a w tym roku już co druga. To znaczący skok, który realnie poprawi bezpieczeństwo na drogach. Jako ubezpieczycieli niezwykle cieszy nas też fakt, że coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie auta przez wyjazdem. Warto pamiętać, że ubezpieczenia Assistance, na przykład w Wienerze, nie trzeba kupować na cały rok. Można wybrać ochronę na krótszy, np. 30-dniowy okres, co jest popularnym rozwiązaniem podczas wyjazdów na urlopy – komentuje Marek Dmytryk z Wienera.


Mężczyźni chętniej ubezpieczą auto przed wyjazdem

Z badania przeprowadzonego przez Wienera wynika, że mężczyźni dwa razy częściej niż kobiety wykupują dodatkowe ubezpieczenie auta przed wyjazdem. Robi to 24% mężczyzn i dla porównania – tylko 12% kobiet. Polki natomiast nieco chętniej decydują się na kontrolę auta u mechanika – robi tak 51% Polek i 48% Polaków.

 

***

Nota metodologiczna

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 12-15 stycznia 2024 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1042 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Patryk Mikiciuk,Cyber Marian i plenerowa scena muzyki trance - AIR MOTO SHOW Biuro prasowe
2024-04-24 | 20:00

Patryk Mikiciuk,Cyber Marian i plenerowa scena muzyki trance - AIR MOTO SHOW

Pilskie lotnisko przygotowuje się na kolejną niezwykłą majówkę! AIR MOTO SHOW 2024, największe w Wielkopolsce wydarzenie motorsportowe i lotnicze, zaprasza wszystkich
Motoryzacja Przygotowanie do sezonu rowerowego: bike days w Elektrowni Powiśle
2024-04-16 | 12:37

Przygotowanie do sezonu rowerowego: bike days w Elektrowni Powiśle

Wczesna wiosna to idealny moment na przygotowanie do sezonu rowerowego. W dniach 18-20 kwietnia każdy, kto przyjedzie do Elektrowni Powiśle jednośladem, będzie mógł skorzystać z
Motoryzacja Niterra przedłuża współpracę ze Scuderia Ferrari
2024-03-29 | 11:00

Niterra przedłuża współpracę ze Scuderia Ferrari

Jako wieloletni oficjalny dostawca Scuderia Ferrari, zespołu wyścigowego Formuły 1, firma Niterra, specjalizująca się w zapłonie i elektronice samochodowej, przedłużyła

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Zdrowie

Julia Kamińska: Nie zawsze badałam się regularnie. Ale kiedy zaczęłam mieć problemy zdrowotne, to się przestraszyłam

Aktorka przyznaje, że był w jej życiu taki moment, kiedy mocno zaniepokoił ją stan jej zdrowia. Najadła się wtedy sporo strachu, ale z tego przykrego doświadczenia wyciągnęła też ważne wnioski na przyszłość. Od tamtego czasu nie zaniedbuje więc regularnych badań kontrolnych.

Sport

Trening siłowy może mieć umiarkowane działanie przeciwdepresyjne. Naukowcy rekomendują jego włączenie do procesu leczenia

Aktywność fizyczna może zwiększać skuteczność leczenia przeciwdepresyjnego. Naukowcy z Uniwersytetu w Santo Amaro wykazali jednak, że szczególnie dobre efekty udaje się osiągnąć, stosując trening siłowy. Jak podkreślają, nie oznacza to, że ćwiczenia powinny zastępować konwencjonalną terapię przeciwdepresyjną. Mogą natomiast ją wspomóc i być wsparciem dla chorych na postać lekooporną choroby, która jest główną przyczyną samobójstw na świecie. Według WHO z depresją zmaga się 350 mln ludzi i 4 mln Polaków. To ponad 10 proc. populacji naszego kraju.