Co drugi Polak sprawdzi auto u mechanika przed wyjazdem na ferie
Trwają ferie w kolejnych województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Na tegoroczny zimowy wyjazd planuje wyjechać 30% Polaków. Z badania przeprowadzonego przez firmę Wiener wynika, że co 5. urlopowicz chce zaoszczędzić na kosztach transportu, wybierając tańszy dojazd. Mimo tego, aż 61% Polaków pojedzie na ferie samochodem. Nawet jeśli będzie drogo, to przynajmniej bezpiecznie – połowa badanych wyjeżdzających na ferie autem zrobi przegląd u mechanika przed wyjazdem.
Rozpoczęła się trzecia – przedostatnia tura tegorocznych ferii. I choć część uczniów błogie lenistwo lub aktywny wypoczynek ma już za sobą, to na wolne od szkoły czekają jeszcze najmłodsi mieszkańcy pięciu województw (kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego), którzy rozpoczną ferie 12 lutego. O tym, jak urlopowicze docierają na miejsce wypoczynku i przygotowują się do bezpiecznej podróży, zapytała w drugiej edycji badania „Wyjazdy Polaków na ferie” firma ubezpieczeniowa Wiener.
Ferie niezmiennie na czterech kółkach
Najpopularniejszym środkiem transportu, którym Polacy docierają na miejsce wypoczynku w czasie ferii, jest samochód. Podobnie jak w zeszłorocznej edycji badania wybiera go 61% badanych. Na drugim miejscu znalazł się samolot, na który zdecyduje się 27% osób. Pozostali wybiorą bardziej ekologiczne opcje: 17% Polaków dojedzie na ferie pociągiem, a co dziesiąty autobusem.
Z badania Wienera wynika, że na sposobie dojazdu będzie oszczędzać co 5. badany. Częściej niż na transporcie Polacy będą ciąć wydatki na standardzie miejsca pobytu, np. hotelu czy kwatery (31%). 21% chce zaoszczędzić na ubraniu lub wyposażeniu sportowym, a 19% na wyżywieniu. Mocno spadła natomiast chęć oszczędzania na lokalizacji – w tym roku zadeklarowało ją 17% badanych, czyli o 9 pp. mniej niż w zeszłorocznej edycji badania. Natomiast już 36% badanych deklaruje, że nie zamierza oszczędzać podczas tegorocznego wyjazdu.
Przed wyjazdem coraz częściej kontrolujemy auto
Badani, którzy planują podróżować autem, przygotowują je na zimowy wyjazd w różny sposób. Najczęściej przed ruszeniem w drogę robią kontrolę u mechanika – zadeklarowało tak 50% osób. To znaczący wzrost – w zeszłorocznej edycji badania przegląd u mechanika zadeklarowało 38% respondentów. 23% kupuje dodatkowe wyposażenie auta jak np. łańcuchy na koła (dla porównania 20% w 2023 r.), a 18% nabywa dodatkowe ubezpieczenie auta przed wyjazdem (wzrost o 4 pp. r/r). Natomiast 38% nie robi żadnych specjalnych przygotowań.
– Te wyniki napawają optymizmem – z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na dodatkową kontrolę auta u mechanika przed wyjazdem. W zeszłym roku przed feriami zrobiło to 38% osób, a w tym roku już co druga. To znaczący skok, który realnie poprawi bezpieczeństwo na drogach. Jako ubezpieczycieli niezwykle cieszy nas też fakt, że coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie auta przez wyjazdem. Warto pamiętać, że ubezpieczenia Assistance, na przykład w Wienerze, nie trzeba kupować na cały rok. Można wybrać ochronę na krótszy, np. 30-dniowy okres, co jest popularnym rozwiązaniem podczas wyjazdów na urlopy – komentuje Marek Dmytryk z Wienera.
Mężczyźni chętniej ubezpieczą auto przed wyjazdem
Z badania przeprowadzonego przez Wienera wynika, że mężczyźni dwa razy częściej niż kobiety wykupują dodatkowe ubezpieczenie auta przed wyjazdem. Robi to 24% mężczyzn i dla porównania – tylko 12% kobiet. Polki natomiast nieco chętniej decydują się na kontrolę auta u mechanika – robi tak 51% Polek i 48% Polaków.
***
Nota metodologiczna
Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 12-15 stycznia 2024 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1042 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Prido prezentuje ofertę na Black Friday i Cyber Monday
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.