Komunikaty PR

Filtr paliwa w silniku wysokoprężnym - dlaczego warto go wymienić?

2023-01-25  |  01:00
Biuro prasowe

Zima w Polsce coraz częściej ma charakter incydentalny, mimo tego należy dbać o regularne serwisowanie auta. Gdy pod maską naszego samochodu znajduje się jednostka wysokoprężna, koniecznie musimy zwracać uwagę na filtr paliwa. Dlaczego jest to takie ważne? O tym mówi ekspert ELIT Polska.

Samochody osobowe z silnikiem diesla stanowią w przybliżeniu około ⅓ wszystkich pojazdów na polskich drogach. Zwolennicy oleju napędowego powinni zwrócić szczególną uwagę na jakość filtra paliwa. Jest ona kluczowa do prawidłowej pracy jednostki napędowej.
 

Cechy charakterystyczne oleju napędowego

Popularny diesel jest paliwem stałym, które obecnie sprowadza się do Polski z różnych kierunków świata. Cechą charakterystyczną oleju napędowego są zanieczyszczenia, które powstają m.in. w procesie produkcji. Taki stan rzeczy jest normalny dla specyfiki tego rodzaju paliwa. W określonych warunkach możemy zaobserwować:

  • wytrącanie się parafiny;

  • zwiększoną lepkość paliwa i pojawiające się mętnienie;

  • wytrącanie się wody;

  • zjawisko utleniania się oleju napędowego

W ujemnych temperaturach te zjawiska mogą ograniczyć przepustowość filtra paliwa i doprowadzić do ograniczenia mocy silnika lub jego całkowitego unieruchomienia. W związku z tym w sezonie jesienno-zimowym dobrze jest wymienić filtr paliwa na nowy. 

Dlaczego warto zadbać o filtr paliwa w silniku wysokoprężnym?

Każdy filtr paliwa ma ograniczoną sprawność filtracji, jeśli eksploatujemy go ponad zalecenia producenta. Koncerny samochodowe rekomendują wymianę tego podzespołu silnika po przejechaniu 30, 40 lub nawet 50 tysięcy kilometrów. 

Takie postępowanie ma niewiele wspólnego z rozsądną obsługą serwisową jednostki wysokoprężnej. I pozorne oszczędności na ilości wizyt w serwisie, mogą okazać się kosztowne po dłuższym czasie. 

Wydłużenie interwałów zmiany olejów i filtrów we współczesnych samochodach to jest obecnie standard. Przemawiają za tym przede wszystkim krótkoterminowe oszczędności, a także niewielki aspekt ekologiczny. Jeśli zależy nam na długotrwałej korzyści z bezawaryjnej jednostki napędowej, rekomendujemy wymianę filtra paliwa przede wszystkim w silnikach diesla maksymalnie co 15 000 km. W ten sposób dbamy między innymi o dłuższą żywotność wtrysków paliwa, których regeneracja lub wymiana jest droga - mówi Sławomir Koźlik Product Manager ELIT Polska.

Jakie filtry paliwa wybrać?

Gdy już wiemy, dlaczego opłaca się zmieniać filtr paliwa w autach z silnikiem diesla w sezonie jesienno-zimowym, trzeba odpowiedzieć na pytanie - jaki filtr paliwa wybrać?

Z pewnością nadmierne oszczędności mogą okazać się zgubne, dlatego dobrze jest postawić na ugruntowaną na rynku markę produktów. Godne rozważenia są filtry paliwa z logiem Starline. Jakość porównywalna z podzespołami stosowanymi na pierwszy montaż i łatwa dostępność, dzięki rozbudowanej sieci dostawców w całej Europie - to jedne z największych zalet!

W ELIT Polska znajduje się blisko 50 linii produktów, które pokrywają ponad 90% części zamiennych do samochodów osobowych. O popularności tych części zamiennych świadczy wolumen sprzedaży na poziomie 10 milionów sztuk rocznie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać? Biuro prasowe
2025-04-07 | 15:00

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rejestracja samochodu poza granicami Polski to temat, który wraca regularnie na fora motoryzacyjne i do rozmów przedsiębiorców. Choć może się wydawać, że to
Motoryzacja Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
2024-12-30 | 12:00

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy

Jazda rowerem w sezonie zimowym stawia przed rowerzystami nie lada wyzwania, zwłaszcza gdy korzystają z jednośladów ze wspomaganiem elektrycznym. Klasyczne baterie litowo-jonowe w takich
Motoryzacja Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
2024-12-19 | 12:00

Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams

6,5 tys. historii, 75 dni napływających zgłoszeń, 11 finalistów i 1 zwycięzca, a w zasadzie zwyciężczyni – tak w liczbach prezentuje się finał konkursu Uber Dreams. Podczas

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.