Filtr paliwa w silniku wysokoprężnym - dlaczego warto go wymienić?
Zima w Polsce coraz częściej ma charakter incydentalny, mimo tego należy dbać o regularne serwisowanie auta. Gdy pod maską naszego samochodu znajduje się jednostka wysokoprężna, koniecznie musimy zwracać uwagę na filtr paliwa. Dlaczego jest to takie ważne? O tym mówi ekspert ELIT Polska.
Samochody osobowe z silnikiem diesla stanowią w przybliżeniu około ⅓ wszystkich pojazdów na polskich drogach. Zwolennicy oleju napędowego powinni zwrócić szczególną uwagę na jakość filtra paliwa. Jest ona kluczowa do prawidłowej pracy jednostki napędowej.
Cechy charakterystyczne oleju napędowego
Popularny diesel jest paliwem stałym, które obecnie sprowadza się do Polski z różnych kierunków świata. Cechą charakterystyczną oleju napędowego są zanieczyszczenia, które powstają m.in. w procesie produkcji. Taki stan rzeczy jest normalny dla specyfiki tego rodzaju paliwa. W określonych warunkach możemy zaobserwować:
-
wytrącanie się parafiny;
-
zwiększoną lepkość paliwa i pojawiające się mętnienie;
-
wytrącanie się wody;
-
zjawisko utleniania się oleju napędowego
W ujemnych temperaturach te zjawiska mogą ograniczyć przepustowość filtra paliwa i doprowadzić do ograniczenia mocy silnika lub jego całkowitego unieruchomienia. W związku z tym w sezonie jesienno-zimowym dobrze jest wymienić filtr paliwa na nowy.
Dlaczego warto zadbać o filtr paliwa w silniku wysokoprężnym?
Każdy filtr paliwa ma ograniczoną sprawność filtracji, jeśli eksploatujemy go ponad zalecenia producenta. Koncerny samochodowe rekomendują wymianę tego podzespołu silnika po przejechaniu 30, 40 lub nawet 50 tysięcy kilometrów.
Takie postępowanie ma niewiele wspólnego z rozsądną obsługą serwisową jednostki wysokoprężnej. I pozorne oszczędności na ilości wizyt w serwisie, mogą okazać się kosztowne po dłuższym czasie.
Wydłużenie interwałów zmiany olejów i filtrów we współczesnych samochodach to jest obecnie standard. Przemawiają za tym przede wszystkim krótkoterminowe oszczędności, a także niewielki aspekt ekologiczny. Jeśli zależy nam na długotrwałej korzyści z bezawaryjnej jednostki napędowej, rekomendujemy wymianę filtra paliwa przede wszystkim w silnikach diesla maksymalnie co 15 000 km. W ten sposób dbamy między innymi o dłuższą żywotność wtrysków paliwa, których regeneracja lub wymiana jest droga - mówi Sławomir Koźlik Product Manager ELIT Polska.
Jakie filtry paliwa wybrać?
Gdy już wiemy, dlaczego opłaca się zmieniać filtr paliwa w autach z silnikiem diesla w sezonie jesienno-zimowym, trzeba odpowiedzieć na pytanie - jaki filtr paliwa wybrać?
Z pewnością nadmierne oszczędności mogą okazać się zgubne, dlatego dobrze jest postawić na ugruntowaną na rynku markę produktów. Godne rozważenia są filtry paliwa z logiem Starline. Jakość porównywalna z podzespołami stosowanymi na pierwszy montaż i łatwa dostępność, dzięki rozbudowanej sieci dostawców w całej Europie - to jedne z największych zalet!
W ELIT Polska znajduje się blisko 50 linii produktów, które pokrywają ponad 90% części zamiennych do samochodów osobowych. O popularności tych części zamiennych świadczy wolumen sprzedaży na poziomie 10 milionów sztuk rocznie.
Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Prido prezentuje ofertę na Black Friday i Cyber Monday
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.