Komunikaty PR

Jak dbać o hak holowniczy jesienią? 3 najważniejsze porady od Steinhof!

2022-11-14  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.01 MB )

Każdy podzespół w samochodzie wymaga odrobiny opieki ze strony kierowcy. Zadbane elementy wyposażenia pojazdu dłużej pozostają sprawne i cieszą oko swoim wyglądem. Hak holowniczy również potrzebuje naszej uwagi, dlatego eksperci Steinhof opracowali kilka wskazówek, jak konserwować to akcesorium w samochodzie.

Wszystkie współczesne samochody, które mają zamontowany hak, mogą być wyposażone w odpinaną kulę haka holowniczego. Spora grupa kierowców decyduje się zostawić kulę przymocowaną niemal na stałe do pojazdu. W ten sposób jest ona narażona na oddziaływanie czynników atmosferycznych, które jesienią są szczególnie niebezpieczne dla powłoki haka i jego elektroniki.

W związku z tym, gdy hak jest wyposażony w kulę wypinaną, zaleca się ją odpinać, jeśli hak nie jest eksploatowany. Jest to istotna czynność również podczas mycia pojazdu. Przed przystąpieniem do pielęgnacji nadwozia kula wypinana powinna zostać odpięta, a gniazdo zabezpieczone zaślepką.

Błoto, deszcz i pierwsza sól drogowa 

Jesienią bardzo szybko zmienia się aura na dworze. Słoneczne dni ustępują miejsca deszczowym, na jezdniach pojawia się błoto, które oblepia nasz samochód. Później dołączają do tego przymrozki wraz z solą drogową. Te wszystkie elementy mogą mieć niekorzystny wpływ na hak holowniczy i gniazdo elektryczne. Dlatego potrzebna jest ich regularna konserwacja!

Regularnie myj hak holowniczy

Haki holownicze Steinhof mają powłokę antykorozyjną, która chroni strukturę akcesorium. Jednak nawet najlepsze zabezpieczenie przestaje być skuteczne, jeśli ciągle jest narażone na odpryski kamieni, oddziaływanie substancji chemicznych i wilgoć. Dlatego podczas każdego mycia auta, warto przeznaczyć dodatkową chwilę na dokładne wyczyszczenie i opłukanie haka holowniczego. Warto również zajrzeć pod nakładkę zabezpieczającą kulę haka holowniczego przed zabrudzeniami. Tam też mogą gromadzić się drobinki piasku, błoto z jezdni i inne zanieczyszczenia

Smarować, czy nie smarować?

Ważnym i ciekawym wątkiem dla każdego użytkownika haka holowniczego powinna być kwestia smarowania kuli haka (części kulistej). Na rynku funkcjonuje wiele preparatów, które swoją strukturą przypominają towot i mają usprawniać połączenie haka z zaczepem przyczepy.

Trzeba mieć świadomość, że istnieją sytuacje, w których wysmarowanie kuli jest błędem. Chodzi przede wszystkim o zaczepy ze stabilizacją i platformy rowerowe.

Głównym założeniem smarowania kuli haka holowniczego, jest zmniejszenie tarcia pomiędzy kulą i zaczepem przyczepy podczas wzajemnej pracy tych dwóch elementów. Dlatego też kulę należy zawsze utrzymywać w czystości i smarować smarem stałym. Dobrą praktyką jest nakładanie nowej warstwy smaru przed każdym użytkowaniem haka holowniczego. Przed nałożeniem smaru najlepiej sprawdzi się gruntowne wyczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni kuli. Są jednak przypadki, w których smarowanie kuli haka holowniczego jest  niedopuszczalne. Dotyczy to przyczep wyposażonych w zaczep ze stabilizacją jazdy (typu Alko) i większości platform rowerowych (należy pamiętać, aby zapoznać się instrukcją urządzenia, które zamierzamy eksploatować na haku) - mówi  Mariusz Fornal z działu technicznego Steinhof.

Zwróć uwagę na gniazdo wiązki elektrycznej!

Widoczność na drodze jest jedną z najważniejszych podstaw bezpieczeństwa, dlatego regularne kontrolowanie gniazda elektrycznego to nasz obowiązek. Dokładne obejrzenie przewodów i przeczyszczenie styków zajmuje tylko kilka chwil i jednocześnie daje wymierne korzyści w postaci sprawnego oświetlenia przyczepy.

Odpinaj hak holowniczy

System odpinania kuli haków holowniczych Steinhof został opracowany w taki sposób, żeby ta czynność trwała kilka chwil. W związku z tym z łatwością możemy przechowywać kulę haka holowniczego w futerale, gdy nie jest nam ona potrzebna. Dzięki temu chronimy elementy konstrukcyjne haka holowniczego przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Wygraj przejazd supersamochodem na lotnisko! Easy Parking i Cylindersi zapraszają do konkursu Biuro prasowe
2025-06-18 | 06:00

Wygraj przejazd supersamochodem na lotnisko! Easy Parking i Cylindersi zapraszają do konkursu

Wyjątkowa szansa na ekskluzywną podróż na lotnisko. Każda podróż zaczyna się od drogi na lotnisko, ale tym razem może to być coś znacznie więcej niż zwykły przejazd. Easy
Motoryzacja Nowego Mercedesa zamówisz w kolorze „Beczki” swojego dziadka albo wymarzonego klasyka
2025-05-27 | 15:00

Nowego Mercedesa zamówisz w kolorze „Beczki” swojego dziadka albo wymarzonego klasyka

Strategia Mercedesa zakłada wzrost znaczenia topowych modeli – od sportowych maszyn AMG przez luksusowe Maybachy aż po „przygodową” Klasę G. Cel: nie tylko
Motoryzacja Specjalna oferta i dodatkowe rabaty na SUV-y i crossovery Toyoty. Wybiera je już połowa klientów
2025-05-14 | 12:00

Specjalna oferta i dodatkowe rabaty na SUV-y i crossovery Toyoty. Wybiera je już połowa klientów

Siedem SUV-ów Toyoty jest dostępne w specjalnej ofercie podczas Dni Otwartych w salonach marki w całej Polsce. Od 12 do 17 maja u dilerów można otrzymać rabaty,

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl

Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.

Edukacja

Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.

Edukacja

Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.