Komunikaty PR

Jak przygotować samochód do zimy?

2022-11-21  |  12:30
Biuro prasowe

Krótsze dni, więcej światła

Zimowe wieczory są długie i ponure, a bywa, że i krótkie dni nie dostarczają nam dużo światła. W takich warunkach widoczność na drodze jest znacznie utrudniona, dlatego warto zadbać o sprawne i odpowiednie ustawienie świateł samochodowych. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ustawienie świateł przeciwmgłowych, ale też sprawdzić te mniej oczywiste światła, jak np. podświetlenie tablicy rejestracyjnej (za jego brak grozi mandat – nawet 500 zł!). Aby nie oślepiać innych uczestników ruchu drogowego, warto sprawdzić, czy przednie lampy są odpowiednio wypoziomowane.

Uwaga! Śliska nawierzchnia, czyli zmień opony na zimowe

W odpowiednim terminie należy wymienić letnie opony na zimowe. Ogólne zalecenia mówią, że należy to zrobić, gdy średnia temperatura dobowa zacznie spadać i utrzymywać się poniżej 7OC. Do tego czasu, jeśli nadal jeździcie na letnich oponach, konieczne jest sprawdzenie głębokości bieżnika. Odpowiada on za odprowadzanie wody i zapobiega zjawisku zwanemu aquaplanningowi opony. Do aquaplanningu dochodzi, gdy opona nie odprowadza zalegającej na asfalcie wody, co prowadzi do utraty przyczepności – koło wjeżdża w kałużę i ślizga się po niej, tracąc kontakt z asfaltem… Co może prowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Zadbaj o widoczność, czyli sprawdź wycieraczki

Nieważne, czy opad atmosferyczny to śnieg, rzęsisty deszcz, czy drobny kapuśniaczek – wycieraczki w samochodzie muszą działać bez zarzutów! Z tego powodu trzeba zawczasu sprawdzić, czy nie pozostawiają smug, nie piszczą i czy dobrze zbierają wodę. Jeśli ich jakość wzbudza nasze wątpliwości, najprościej będzie zainwestować w nowe. Nie można również zapomnieć o sprawdzeniu poziomu płynu do spryskiwaczy – w obliczu spadającej temperatury najlepiej wybrać płyn zimowy.

Zwolnij i zadbaj o hamulce

Gdy na drodze robi się ślisko, sprawność hamulców staje się absolutnym priorytetem! W związku z tym należy sprawdzić klocki i tarcze hamulcowe oraz skontrolować płyn hamulcowy. Warto wiedzieć, że płyn ten jest bardzo higroskopijny, czyli wchłania wilgoć. Wilgotność jesienno-zimowego powietrza może być wysoka, to zaś prowadzi do znacznego pogorszenia parametrów płynu hamulcowego, co może skutkować w awaryjnych sytuacjach utratą siły hamowania (po zagotowaniu płynu hamulcowego).

Klimatyzacja zimą? Oczywiście!

Może się wydawać, że wraz z końcem upałów klimatyzacja w samochodzie przestaje być potrzebna. Nic bardziej mylnego! Szczególnie zimą uciążliwe staje się zaparowanie szyb od środka. Często odpowiada za to właśnie klimatyzacja. Wielu kierowców miewa problemy z odpowiednią wentylacją samochodu, czego efektem jest tworząca się na szybach para. Dzieje się tak, gdy kanały wentylacyjne są zatkane, np. przez kurz i pyłki. Dlatego należy regularnie wykonywać serwis klimatyzacji i jej odgrzybianie.

Miej oczy dookoła samochodu

Jeśli mamy już pewność, że stan techniczny auta nie budzi żadnych zastrzeżeń, można pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu. Świetnym pomysłem będzie kamera samochodowa, która w razie potrzeby zachowa nagranie z niebezpiecznej sytuacji na drodze. Zimą szczególnie sprawdzą się wideorejestratory z funkcją HDR, czyli funkcją, która pomoże dokładnie i wyraźnie uchwycić wszelkie szczegóły, jak np. numery rejestracyjne samochodów.

Przykładem takiego urządzenia może być Mio MiVue C545. To pierwszy wideorejestrator z HDR w tak korzystnej cenie! Dodatkowo model ten posiada rzeczywisty kąt widzenia 140O, obiektyw F1.8, czujnik przeciążeń G-Sensor oraz pasywny tryb parkingowy oraz nagrywa z prędkością 60 kl./s.

Funkcję HDR posiada też Mio MiVue 848. Ten model wyposażony jest w wysokiej jakości sensor optyczny STARVIS CMOS oraz technologię Mio Night Vision Pro. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS, który na bieżąco weryfikuje położenie auta, kamera przy pomocy alertu dźwiękowego i świetlnego poinformuje kierowcę o odcinkowym pomiarze prędkości. Dodatkowo, za pomocą smartfona, można pobierać i aktualizować oprogramowanie i dane fotoradarów bez konieczności wyjmowania karty pamięci.

Inną kamerą wyposażoną w HDR jest Mio MiVue C580. Oprócz tego urządzenie to posiada sensor optyczny Sony STARVIS CMOS, który zapewnia doskonałą jakość nagrań o wysokim kontraście. MiVue C580 wysyła ostrzeżenia o najbliższych fotoradarach – jest to możliwe dzięki opatentowanej funkcji Mio Smart Alert. Dodatkowo, dzięki trybowi parkingowemu podtrzymywanemu w stanie gotowości przez wewnętrzną baterię, wideorejestrator automatycznie rozpoczyna nagrywanie, gdy tylko wykryje drgania lub ruch podczas postoju.

Gdy na drodze panują trudne warunki, bardzo przydatny może też okazać się zestaw 2 kamer: przedniej i tylnej. Przykładem takiego zestawu jest Mio MiVue C588T Dual. Przednia kamera posiada technologię Mio Night Vision Pro i jest wyposażona w sensor do rejestracji obrazu w ruchu wyprodukowany przez SONY Starvis. Matryca pozwala na zapis materiału wideo w rozdzielczości Full HD 1080p. Wysokiej jakości jasny obiektyw pozwala na rejestrowanie kontrastowego, pełnego szczegółów obrazu w ruchu przy zapisie aż 30 kl./s. 140-stopniowy kąt widzenia kamery gwarantuje, że nie umknie jej żadne zdarzenie. MiVue C588T Dual posiada też funkcję ostrzegania przed odcinkowym pomiarem prędkości.

Zmiana pór roku jest nieunikniona, ale mamy wpływ na to, jak się do tej zmiany przygotujemy. Jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o wyżej wymienione aspekty, słoty nie będą nam straszne. Dodatkowo, tej zimy masz szansę otrzymać za zakupiony sprzęt Mio zwrot gotówki. Od 1 listopada do 15 stycznia 2023 roku trwa promocja Mio Cashback. Tym razem objętych jest nią aż 20 modeli, za które otrzymasz do 350 zł zwrotu! Wejdź na www.miocashback.pl/cashback i poznaj szczegóły.

I na koniec warto też pamiętać, że zimą polskie drogi są nie tylko mokre, śliskie i niebezpieczne – bardzo często są przede wszystkim… piękne!

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Światowe gwiazdy w show pod patronatem Motowizji Biuro prasowe
2023-02-03 | 01:00

Światowe gwiazdy w show pod patronatem Motowizji

Widowiskowe akrobacje, muzyka zespołu Queen, gra ogni i efektów specjalnych a to wszystko w kultowym, katowickim Spodku. Takie połączenie to gwarancja show na najwyższym poziomie!
Motoryzacja 3 cechy wideorejestratora, które cię zaskoczą
2023-02-01 | 14:10

3 cechy wideorejestratora, które cię zaskoczą

Ciekawostka nr 1: znajdź zaparkowany samochód Pojechałeś na zakupy i zostawiłeś samochód na parkingu przy galerii handlowej. Wydawało ci się, że zaparkowałeś go w
Motoryzacja Ponad 165 tysięcy widzów śledziło Rajd Monte Carlo w Motowizji!
2023-02-01 | 01:00

Ponad 165 tysięcy widzów śledziło Rajd Monte Carlo w Motowizji!

Wystartował sezon Rajdowych Mistrzostw Świata, które po raz pierwszy w historii telewizji będą w pełni pokazywane na żywo. Prekursorem jest polska telewizja motoryzacyjna Motowizja,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Psychologia

Telekomunikacja

Polacy chętnie angażują się w lokalne inicjatywy społeczne. Przybywa też miejsc, w których mogą to robić

Społecznicy stanowili w 2021 roku 45 proc. dorosłych Polaków, angażowali się w prace organizacji obywatelskich i działali na rzecz społeczności lokalnych lub osób potrzebujących – podaje Fundacja Orange za badaniami CBOS. Takie zaangażowanie, jak podkreślają eksperci, buduje zaufanie społeczne, które w Polsce wciąż jest na dość niskim poziomie. Dlatego cenne są wszelkie inicjatywy, które będą wspierać skalę działań społecznikowskich. Temu mają służyć m.in. Pracownie Orange, które są przestrzenią aktywizacji lokalnych społeczności, miejscem spotkań, ale też warsztatów podnoszących kompetencje cyfrowe i społeczne. Do 30 kwietnia mieszkańcy miejscowości liczących do 40 tys. mieszkańców mogą zgłosić się do nowej edycji programu.

Przemysł spożywczy

Słodki olej alternatywą dla cukru w kryształkach. Produkt pozwoli kilkudziesięciokrotnie zredukować spożycie cukru

Izraelski technolog żywności opracował sposób na redukcję ilości cukru potrzebnej do słodzenia produktów spożywczych. W czasie prac nad słodkim olejem rybnym, który miałby poprawić smak suplementów dla dzieci, odkrył, że zastosowaną w nim technologię można przenieść na inny produkt – słodzik. Słodki olej jest znacznie słodszy niż cukier w kryształkach. Oznacza to, że wysokosłodzone produkty będą mogły być w przyszłości zdrowsze. Ich cena będzie jednak wyższa, ponieważ potrzebny będzie nie tylko alternatywny słodzik, ale i wypełniacz, a obie te funkcje łączył w sobie dotychczas właśnie cukier.