Komunikaty PR

Jesienna plucha zbliża się wielkimi krokami. Jak przygotować na to samochód?

2022-11-22  |  12:30
Biuro prasowe

Nieubłaganie spadające słupki termometrów zwiastują jedno – jesień rozgościła się już na dobre!    Niestety ta pora roku nie wiąże się wyłącznie z pięknymi złotymi liśćmi oraz kasztanami spadającymi z drzew. To także panująca plucha, która może mieć ogromny wpływ na kondycję naszego samochodu. Właśnie wtedy jesteśmy wyjątkowo narażeni nie tylko na zabrudzenia w pojeździe, ale także na największą liczbę zagrożeń za kierownicą, które mogą być wynikiem złych warunków atmosferycznych.

Samochód to twój podstawowy środek transportu? Niezależnie, ile czasu spędzasz za kółkiem, przygotuj swoje auto na jesienną aurę! Poznaj kilka praktycznych rad, które pozwolą Ci zadbać o bezpieczeństwo i czystość twoich czterech kółek!

Pamiętaj o podstawowych kwestiach

Prawdziwą zmorą w czasie jesieni są śliskie i mokre nawierzchnie, po których zmuszeni jesteśmy się poruszać. Tym bardziej w tym okresie, obowiązkiem jest dokładne sprawdzenie podstawowych komponentów auta, które w znacznym stopniu poprawią bezpieczeństwo za kółkiem. – Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kontrolę stanu hamulców, dokładne sprawdzenie wszystkich świateł oraz oczywiście opon, które należy sezonowo wymieniać. Zimowe powinny być założone w momencie, gdy temperatura powietrza spada do ok. 7-8 stopni Celsjusza. Ten moment zbliża się wielkimi krokami, dlatego chcąc uniknąć kolejek i wydłużonego czasu oczekiwania, warto już powoli zacząć myśleć nad umówieniem wizyty u wulkanizatora – przekonuje Bartosz Frontczak, ekspert marki FroGum. Mimo, że wspomniane zasady brzmią jak coś oczywistego, wielu kierowcom nagminnie zdarza się o nich zapominać.

Błoto na każdym kroku! Zadbaj o swoje dywaniki

Trzeba przyznać, że dywaniki samochodowe są mocno niedocenionym wyposażeniem auta. Znajdują się niemalże w każdym samochodzie, więc na co dzień wielu kierowców po prostu nie przywiązuje do nich większej uwagi. To błąd! Warto o nie zadbać, szczególnie w chłodniejsze dni, gdy do naszego pojazdu wnosimy błoto, wodę z kałuż czy śnieg, co w znacznym stopniu może uszkodzić oryginalną wykładzinę auta. – Z praktycznego punktu widzenia, jesienią lepiej nie decydować się na dywanik welurowy. W tej sytuacji dużo lepiej sprawdzi się ten gumowy, a zwłaszcza wykonany z tzw. tworzywa TPE, czyli specjalnej mieszanki niezawierającej substancji szkodliwych dla zdrowia. Do tego typu dywaników brud nie przykleja się trwale, dlatego dużo łatwiej utrzymać je w czystości – wystarczy opłukać go wodą pod ciśnieniem lub z użyciem delikatnej szczotki, a po umyciu jedynie strząsnąć lub poczekać chwilę, aż woda z niego spłynie. Dzięki tej właściwości, dywaniki nie utrzymują nadmiernej wilgoci wewnątrz auta, co jest z dużym pożytkiem dla całej elektryki, a co ważniejsze naszego zdrowia – mówi Bartosz Frontczak, ekspert marki FroGum.

Sprawdź kondycję swojej klimatyzacji

Zaparowane szyby to domena wielu aut – zwłaszcza jesienią. Nierzadko odpowiada za to klimatyzacja, a raczej jej kiepska kondycja. Co ciekawe wielu kierowców skarży się na problemy z odpowiednią wentylacją swojego auta, czego efektem jest właśnie tworząca się para na szybach. Zwykle dzieje się tak, gdy kanały wentylacyjne są zabrudzone m.in. przez kurz czy pyłki. – Zanieczyszczenia pozostałe po okresie letnim mogą powodować tworzenie się w przewodach szkodliwych bakterii i grzybów, co w skrajnych przypadkach może prowadzić może nawet do groźnych chorób. W tej sytuacji można postawić na własnoręczne czyszczenie klimatyzacji specjalnymi preparatami, których nie brakuje na rynku lub zawieźć auto do specjalisty, który wykona dokładną diagnostykę nawiewów w naszym aucie – tłumaczy Bartosz Frontczak, ekspert marki FroGum. Należy pamiętać o tym, żeby odgrzybianie i serwis klimatyzacji wykonywać regularnie, nie czekając na to, aż zacznie wydobywać się z niej nieprzyjemny zapach.

Podkładka w bagażniku – bardziej przydatna niż się wydaje

Miejscem niezwykle podatnym na zabrudzenia jest bagażnik. W końcu przewozimy tam nie tylko zakupy czy bagaże. Nierzadko pakujemy także sprzęt sportowy, wózek dziecięcy czy rowerek, czyli przedmioty mające bezpośredni kontakt z podłożem, pozostawiające trudny do usunięcia piasek lub błoto – zwłaszcza w trakcie jesienno-zimowej pluchy. Częstym towarzyszem podróży jest również nasz pupil, który wnosi do auta zabrudzenia przylegające do łap czy sierści. – Przewożenie wielu przedmiotów w bagażniku może generować zniszczenia oryginalnej tapicerki, co znacząco obniża wartość auta przy ewentualnej sprzedaży. W tej sytuacji ciekawym rozwiązaniem może okazać się wkładka do bagażnika stanowiąca świetne zabezpieczenie przed plamami i zarysowaniami. Na jesień – podobnie jak w przypadku dywaników – dużo lepiej niż akcesorium materiałowe, welurowe czy tak często widziany w bagażnikach domowy koc, sprawdzi się wkładka gumowa lub w tworzywa TPE. Taki gadżet nie tylko uchroni bagażnik przed błotem czy rozlanymi napojami, ale dobrze sprawdzi się także w momencie, gdy przewozimy rozpuszczalniki, benzynę, oleje czy farby, które stanowią szczególne zagrożenie w transporcie – przekonuje Bartosz Frontczak, ekspert marki FroGum. Tego rodzaju maty – w przeciwieństwie do welurowych – są łatwe w czyszczeniu. Najlepiej sprawdza się wówczas woda pod ciśnieniem, łatwo dostępna niemal na każdej stacji benzynowej.

Wszyscy liczymy na to, że pogoda spłata nam figla i jesień będzie piękna, złota i pachnąca. Niestety, niemal co roku rzeczywistość bywa jednak inna – chłodna, mokra i nieprzyjemna, a co za tym idzie wymagająca dla naszego samochodu. Niezależnie od tego, co zapowiadają prognozy, dobrze już dziś odpowiednio przygotować auto na ten czas. Podróżowanie z pewnością będzie wtedy dużo przyjemniejsze!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy

Jazda rowerem w sezonie zimowym stawia przed rowerzystami nie lada wyzwania, zwłaszcza gdy korzystają z jednośladów ze wspomaganiem elektrycznym. Klasyczne baterie litowo-jonowe w takich
Motoryzacja Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
2024-12-19 | 12:00

Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams

6,5 tys. historii, 75 dni napływających zgłoszeń, 11 finalistów i 1 zwycięzca, a w zasadzie zwyciężczyni – tak w liczbach prezentuje się finał konkursu Uber Dreams. Podczas
Motoryzacja Prido prezentuje ofertę na Black Friday i Cyber Monday
2024-11-28 | 10:00

Prido prezentuje ofertę na Black Friday i Cyber Monday

Prido, polski producent wideorejestratorów samochodowych, przygotował ofertę promocyjną z okazji Black Week. Propozycja dotyczy flagowego wideorejestratora firmy – prido i9

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa

Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich

Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.