Land Cruiser 200 Heritage Edition, czyli jak Toyota dba o swoją terenową legendę
Od ponad 60 lat Land Cruiser jest jednym z fundamentów gamy Toyoty. Samochód znalazł już ponad 10 mln odbiorców we wszystkich regionach świata. W USA dostępna jest limitowana edycja, która łączy najlepsze cechy wprost z XXI wieku z wieloletnią tradycją - Toyota Land Cruiser 200 Heritage Edition.
Jakość, trwałość, niezawodność - to filary legendy Land Cruisera, który sprawdził się na każdym kontynencie i w każdym klimacie. Wykorzystywany był zarówno jako wół roboczy, jak i reprezentacyjny środek transportu. W jego CV nie brakuje sukcesów sportowych z seryjnymi zwycięstwami w Rajdzie Dakar - to chyba najlepsze potwierdzenie tego, jak sprawdzona jest to konstrukcja.
Na rynku amerykańskim dostępna jest specjalna i limitowana wersja, która łączy w sobie wszystko to, co w historii Land Cruisera było najlepsze. Model Land Cruiser 200 Heritage Edition dostępny jest zarówno z dwoma jak i trzema rzędami siedzeń. Samochód oferowany jest w czterech wyjątkowo eleganckich kolorach nadwozia (biała perła oraz metaliczna czerń, szarość i grafit), ma grill z czarnego chromu i dostępne tylko w tej wersji 18-calowe felgi BBS w kolorze brązowym. Całość uzupełniają emblematy w stylu retro, nawiązujące do tradycji Land Cruisera.
Żaden teren nie straszny
Wytworne dodatki nie wpłynęły na zdolności terenowe Land Cruisera 200. Pod maską znajdziemy potężny, wolnossący silnik V8 o pojemności 5,7 litra, który generuje 381 KM i 401 Nm momentu obrotowego. 8-biegowa skrzynia automatyczna, napęd na cztery koła, centralna blokada mechanizmu różnicowego, reduktor - to auto naprawdę poradzi sobie w trudnych warunkach. Do tego dochodzi konstrukcja oparta o ramę i zestaw elektronicznych systemów pomocniczych z kamerą 360-stopni włącznie, które ułatwiają poruszanie się w terenie. Nie trzeba się obawiać zjeżdżania z głównej drogi - auto ma zamontowane osłony najważniejszych podzespołów.
Komfort z najwyższej półki
W środku zadbano o najwyższy komfort i wyrafinowanie. Wnętrze wykończono czarną skórą i miękkimi obiciami, a brązowa nitka nawiązująca do koloru felg BBS dodaje wnętrzu wyjątkowego charakteru. Podgrzewane i wentylowane fotele przednie, podgrzewana kierownica, 9-calowy wyświetlacz systemu inforozrywki, 14-głośnikowy system audio Premium JBL, czterostrefowa klimatyzacja, panoramiczny dach - w takich warunkach miło spędzić czas. Do tego o bezpieczeństwo dbają systemy Toyota Safety Sense P.
Wydawać by się mogło, że Land Cruiser ze swoim eleganckim wyglądem i nowoczesnym wyposażeniem daleko odjechał od swojego pierwowzoru. Model Land Cruiser 200 Heritage Edition udowadnia, że Toyota nie zapomina o korzeniach swojego kultowego modelu.
Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Prido prezentuje ofertę na Black Friday i Cyber Monday
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.