Komunikaty PR

Lexus UX 300e z papieru. Tak się składa, że nawet jeździ

2021-11-25  |  10:00
Biuro prasowe

Towarzyszy nam na co dzień, przez co nie zwracamy większej uwagi na jego właściwości. Papier okazuje się być jednak niezwykle wszechstronny, gdy trafi w odpowiednie ręce. W tym przypadku użytek zrobiła z niego szkocka artystka Kyla McCallum, która stworzyła model papierowego Lexusa UX 300e w skali 1:10. Gdy zgłębimy tę historię, okaże się, że prawdziwy, pełnowymiarowy SUV Lexusa również jest nierozerwalnie związany z papierem i sztuką origami.

Papierowy kot. Właśnie takie origami regularnie składają takumi, czyli japońscy mistrzowie rzemiosła pracujący w zakładach produkcyjnych Lexusa. Mają na to zadanie jedynie 90 sekund i muszą posługiwać się ręką niedominującą. Taki manualny trening służy poprawie zręczności i utrzymaniu odpowiedniej formy wśród prawdziwej elity pracujących dla Lexusa rzemieślników. Papierowy Lexus UX 300e, który został stworzony przez szkocką artystkę jest więc swego rodzaju hołdem dla ludzi, których precyzyjna i sumienna praca przekłada się na wyjątkowość oraz jakość modeli Lexusa.

Mistrzowie origami z Londynu

Za ten niezwykły projekt odpowiada Kyla McCallum, która prowadzi Foldabilitylondyńskie studio, którego praca jest w całości poświęcona origami. Artystka nie tylko tworzy dekoracje, rekwizyty i elementy scenografii dla klientów z całego świata, ale również dzieli się wiedzą, prowadząc warsztaty traktujące o sztuce składania papieru. Opracowanie papierowego modelu Lexusa UX 300e w skali 1:10 było jednym z najciekawszych wyzwań, przed jakimi miała okazję stanąć szkocka projektantka. W ramach przedsięwzięcia powstał model nadwozia, jak i makieta wnętrza, które zostało przeniesione do papierowego świata z imponującą dokładnością.

Papierowy Lexus wymagał czterech miesięcy pracy

Nic dziwnego, że prace nad papierowym UX 300e trwały aż cztery miesiące. Od przekształcenia komputerowego projektu do gotowego modelu upłynęły setki godzin pracy, a efekt jest naprawdę imponujący. Jeszcze większe wrażenie robi fakt, że podobnie jak pierwowzór, Lexus z papieru również jeździ i jest napędzany energią elektryczną. Model stworzony przez artystkę został bowiem osadzony na podwoziu zdalnie sterowanego samochodu. Częścią projektu było więc stworzenie papierowego, miejskiego otoczenia, która licuje z tym nietypowym origami i tworzy scenerię, którą możemy oglądać na zdjęciach i na filmie dokumentującym prace nad projektem.

Nie było to proste zadanie

Papierowy Lexus UX 300e został wykonany z papieru o gramaturze 120 g/m2. To dość cienki materiał, ale zastosowanie właśnie takiego rodzaju było wskazane z uwagi na liczne przetłoczenia i specyficzne załamania na powierzchni nadwozia auta. Nie da się ukryć, że Lexus UX nie należy do samochodów o prostej stylistyce. Jego kształty, zgodne z językiem stylistycznym marki, są dynamiczne, a komplet tych właściwości musiał zostać przeniesiony do papierowego świata. Na dowód skomplikowania prac nad modelem UX 300e artystka podaje na przykład technikę, w jakiej został wykonany grill. Papier był tam zarówno gięty, cięty jak i poddawany tzw. bigowaniu, po to, by jego zagięcia pozostały trwałe.

„Gdy zamówiłam papier i usiadłam, by rozpocząć prace, wpadłam w lekką panikę. Uświadomiłam sobie, ile linii i kształtów ma ten samochód. To dość nietypowy kształt do odwzorowania i z pewnością jeden z najtrudniejszych projektów, przy jakich pracowałam” – powiedziała Kyla McCallum.

Tapicerka skórzano-papierowa

Nie mniej ciekawie jest we wnętrzu auta. Kokpit nie znajduje się w środku papierowego Lexusa. To osobny projekt, którego wielkość przypomina rozmiary pudełka po butach. Choć model wnętrza jest niewielki, znalazły się w nim detale takie jak przeszycia na dźwigni skrzyni biegów, perforowany wzór skórzanej tapicerki foteli czy mały przycisk rozruchu. Poszczególne elementy deski rozdzielczej różnią się od siebie fakturą, by w maksymalnym stopniu oddać walory wnętrza oryginału.

Lexus UX 300e

Pierwowzór, a więc Lexus UX 300e w skali 1:1 to w pełni elektryczny model, który wjechał na polski rynek w tym roku. Ten bezemisyjny samochód czerpie garściami z doświadczenia Lexusa w tworzeniu zelektryfikowanych napędów. UX 300e może się pochwalić szczególnie długą gwarancją na akumulatory. Obowiązuje ona przez 10 lat lub aż milion kilometrów.

Zobaczcie film o tym, jak powstawał papierowy Lexus i zwróćcie uwagę, z jaką pieczołowitością był tworzony przez artystkę. Nic dziwnego, że przy jego tworzeniu liczyła się mistrzowska technika i dokładność.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Patryk Mikiciuk,Cyber Marian i plenerowa scena muzyki trance - AIR MOTO SHOW Biuro prasowe
2024-04-24 | 20:00

Patryk Mikiciuk,Cyber Marian i plenerowa scena muzyki trance - AIR MOTO SHOW

Pilskie lotnisko przygotowuje się na kolejną niezwykłą majówkę! AIR MOTO SHOW 2024, największe w Wielkopolsce wydarzenie motorsportowe i lotnicze, zaprasza wszystkich
Motoryzacja Przygotowanie do sezonu rowerowego: bike days w Elektrowni Powiśle
2024-04-16 | 12:37

Przygotowanie do sezonu rowerowego: bike days w Elektrowni Powiśle

Wczesna wiosna to idealny moment na przygotowanie do sezonu rowerowego. W dniach 18-20 kwietnia każdy, kto przyjedzie do Elektrowni Powiśle jednośladem, będzie mógł skorzystać z
Motoryzacja Niterra przedłuża współpracę ze Scuderia Ferrari
2024-03-29 | 11:00

Niterra przedłuża współpracę ze Scuderia Ferrari

Jako wieloletni oficjalny dostawca Scuderia Ferrari, zespołu wyścigowego Formuły 1, firma Niterra, specjalizująca się w zapłonie i elektronice samochodowej, przedłużyła

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.