Nowy sportowy sedan Lexusa jeszcze w tym roku?
Interesujące informacje napływają z Japonii. Media z Kraju Kwitnącej Wiśni sugerują, że Lexus jest bardzo bliski pokazania nowej odsłony sportowego sedana IS F. Pod maskę auta ma trafić duży silnik V8. Powracają również pogłoski o kolejnych modelach z serii F.
Sprawdzony napęd
Prędką premierę nowego Lexusa IS F przewiduje portal Best Car Web. Zdaniem japońskich dziennikarzy auto ma zadebiutować już w listopadzie tego roku. Tak samo jak pierwotny sedan IS F, którego Lexus pokazał po raz pierwszy w 2007 roku, samochód otrzyma najpewniej wolnossący, 5-litrowy silnik V8. Japończycy sugerują, że będzie to ten sam motor, który znajdziemy obecnie w coupé RC F. Moc Lexusa IS F 2020 można zatem oszacować na niemal 480 KM. A to oznacza wzrost o około 50 KM względem pierwszej odsłony ekstremalnego sedana.
IS F czy IS 500?
Spekulacje na temat bardzo mocnego wariantu nowego Lexusa IS nasiliły się pod koniec czerwca. Lexus zarejestrował wtedy w amerykańskim urzędzie patentowym oznaczenie IS 500. Japończycy obecnie określają taką liczbą dwa typy silników – ponad 400-konną V-szóstkę 3.5 z dwiema turbosprężarkami, którą znajdziemy w limuzynie LS, a także wolnossący motor V8 5.0 znany z Lexusa LC 500 czy wspomnianego modelu RC F. Nie jest obecnie jasne, do jakiego napędu odnosi się niedawno zarezerwowany symbol.
Ekstremalne odsłony aut Lexusa otrzymują oznaczenie F. To z kolei sugeruje, że pod nazwą IS 500 kryje się raczej wyraźnie szybszy wariant standardowego sedana, niż prawdziwie sportowa konstrukcja. Trudno więc rozstrzygnąć, czy Lexus zamierza wprowadzić na rynek model IS w dwóch mocnych wersjach, czy IS 500 jest samochodem, który powinniśmy traktować jako następcę słynnego Lexusa IS F. Niemniej nadejście kompaktowego sedana z wyraźnie większą dawką mocy wydaje się niemal pewne.
Więcej Lexusów z serii F?
Best Car Web zapowiada też, że Lexus pracuje nad dwoma kolejnymi ekstremalnymi autami. Według nieoficjalnych informacji w przyszłym roku marka ma pokazać sportowy wariant limuzyny LS oraz długo wyczekiwane coupé LC F. Oba auta otrzymają najprawdopodobniej nową V-ósemkę twin turbo o pojemności 4 l i mocy nawet 670 KM. Zdaniem Japończyków Lexus LS F miałby zadebiutować w październiku 2021, zaś LC F miesiąc później.
Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Prido prezentuje ofertę na Black Friday i Cyber Monday
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.