Komunikaty PR

Odpowiednia ochrona wzroku to bezpieczeństwo na drodze

2022-07-08  |  15:00
Biuro prasowe

Co drugi Polak ma zdiagnozowaną wadę wzroku. Wydłużony czas pracy przy urządzeniach cyfrowych niestety wpływa niekorzystnie na kondycję oczu. Specjaliści ochrony wzroku zalecają regularne badania. Odpowiedni dobór soczewek okularowych jest bardzo ważny. Soczewki powinny zapewniać lepsze widzenie, wyraźny obraz, pełen kontrast oraz zwiększać komfort codziennego funkcjonowania. Dlatego oprócz samej korekcji wady ważna jest dodatkowa ochrona wzroku, jaką zapewnia powłoka antyrefleksyjna, która zabezpieczy oczy przed promieniowaniem UV i odblaskami wpływającymi na jakość widzenia podczas prowadzenia auta lub jazdy na rowerze.

Wzrok najważniejszym zmysłem człowieka

Za pomocą wzroku człowiek odbiera ponad 80% bodźców. Niewłaściwa budowa oka skutkuje wadami takimi jak krótkowzroczność, astygmatyzm, nadwzroczność i zaburza sygnały, które mamy odbierać
z otaczającego świata.

Krótkowzroczność jest spowodowana zbyt „długim” kształtem gałki ocznej, astygmatyzm nieprawidłową krzywizną rogówki, a nadwzroczność „krótką” gałką oczną. Wad wzroku jest wiele, ważne, by pamiętać, że spowodowane są nie tylko bezpośrednio czynnikami genetycznymi, ale również trybem życia. Ogromne znaczenie dla zdrowia wzroku odgrywa czas spędzany na korzystaniu
z urządzeń cyfrowych, ale też zrównoważona dieta. Odpowiednia troska o wzrok polepsza bezpieczeństwo własne i bliskich, szczególnie podczas jazdy samochodem, rowerem czy innym środkiem transportu.

Jak przeprowadzane jest badanie wady refrakcji, czyli specjalistyczne badanie wzroku?

Specjalista ochrony wzroku zazwyczaj posługuje się w diagnostyce metodą Dondersa oraz profesjonalnym urządzeniem - refraktometrem. Ważną częścią badania jest wywiad z pacjentem: pytania dotyczą nie tylko  problemów związanych ze wzrokiem, ale też  przebytych chorób,  czynników genetycznych i  stylu życia.

 

 

Diagnoza: określenie wartości krótkowzroczności i nadwzroczności. Mam wadę wzroku – co dalej?

Określenie wartości wady krótkowzroczności polega na dobieraniu soczewek od najsłabszej, sukcesywnie do mocniejszej aż do osiągniecia prawidłowego widzenia w dal.  W tym celu używana jest tablica Snellena - obrazki, cyfry, litery różnej wielkości do odczytania przez pacjenta. Soczewka, dzięki której uzyskamy pełną ostrość wzroku, określa naszą wadę krótkowzroczności. – mówi Anna Tuła
z salonu optycznego Lazur Optique.

Nadwzroczność określamy, rozpoczynając od soczewek skupiających o dużej mocy, a następnie stopniowo obniżamy ich moc aż do soczewki, która umożliwia pożądaną jakość widzenia.

Wadę wzroku można stwierdzić również metodą „obiektywną”, retinoskopią lub skiaskopią. Badanie to wykorzystuje metodę polegającą na różnorodnych odbiciach światła na dnie oka dla poszczególnej wady wzroku. W tym badaniu specjalista ochrony wzroku najczęściej „poraża” akomodację, stąd zastosowanie kropli, które mają na celu tzw. "rozszerzenie" źrenic. Dlatego przed badaniem  często podaje się atropinę, tropikamid lub cyklopentolat. – dodaje Anna Tuła.

Podczas badania oświetlamy oko, po którym powstaje odblask, jeśli porusza się on zgodnie, wtedy diagnozujemy nadwzroczność. Natomiast w oku z wadą krótkowzroczną ruchy odbić świetlnych, cień źrenicy poruszają się w odwrotnym kierunku lub w przypadku wady osiągającej poziom -1 D może nie występować żaden ruch. Wadę wzroku bada się również przy pomocy oftalmometru typu Javala
i refraktometru ręcznego lub automatycznego. Oftalmometr typu Javala jest stosowany w diagnostyce astygmatyzmu, pozwala zmierzyć promień krzywizny rogówki. Autorefraktometr to urządzenie służące do „komputerowego badania wzroku”. To zaawansowane przyrząd mierzy ostrość wzroku oraz  również niezborność rogówki.

Wizyta u specjalisty pozwala nie tylko na określenie wady wzroku i konieczności stosowania odpowiedniej korekcji, ale też na wybór odpowiedniej jakości soczewek okularowych, w tym powłoki ochronnej.

Odpowiednio dobrana powłoka antyrefleksyjna nie tylko wpłynie na jakość widzenia, pomoże też
w codziennym funkcjonowaniu. Powłoka może przykładowo minimalizować odblaski i „olśnienia”, na które narażeni są kierowcy podczas jazdy samochodem, wpływając na zmęczenie, komfort
i bezpieczeństwo jazdy.

Okulary to poprawa komfortu widzenia i jakości życia

Standardowe soczewki okularowe odbijają poświatę monitora lub innego źródła światła. Odblaski te nie tylko pogarszają jakość widzenia, ale sprawiają też, że innym trudniej jest zobaczyć nasze oczy. Według badań ankietowych firmy SHAMIR w USA*, posiadanie soczewek okularowych z powłoką antyrefleksyjną, która minimalizuje odblaski płynące z monitorów, komputerów i telefonów zwiększa wiarygodność, więź emocjonalną między ludźmi i ma pozytywny wpływ na efekt „pierwszego wrażenia” – w szczególności podczas spotkań online.  W oparciu o te potrzeby firma SHAMIR stworzyła nową powłokę PREMIUM na soczewki okularowe, do codziennego użytku - Shamir Glacier Expression™. Zapobiega zakłóceniom widzenia podczas jazdy samochodem oraz po zmroku, dzięki większej wrażliwości na kontrast i lepszej ostrości wzroku. Glacier Expression™ jest dostosowana do zachowania i potrzeb naszych oczu. Jest optymalnym połączeniem świetnego wyglądu i doskonałego widzenia.

Jakie okulary do jazdy samochodem?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców szacuje, że za pomocą wzroku kierowca odbiera nawet 90% informacji na drodze. Odpowiednia ochrona oczu ma więc realne przełożenie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wybierając soczewki okularowe, szczególnie te do jazdy autem, powinniśmy zwrócić uwagę na soczewki chroniące wzrok przed odblaskami od mijających aut, czy „oślepiającego” słońca. Firma SHAMIR opracowała powłokę, która nie tylko zwiększa bezpieczeństwo na drodze, ale również poprawia ogólny komfort i jakość widzenia.

Na drodze odpowiadamy nie tylko za siebie i swoich bliskich. Dzięki nowej powłoce Glacier Expression™ kierowcy i wszyscy użytkownicy okularów mogą realnie zwiększyć swój komfort widzenia podczas codziennych czynności. Uczestnicy testujący soczewki okularowe marki SHAMIR z powłoką Glacier Expression™ stwierdzili, że:

- o 25% zwiększa się wrażliwość wzroku na kontrast (przeciętny wzrost sprawności),

- 55% użytkowników wykazało krótszy czas reakcji, w porównaniu ze standardową powłoką*.

Doskonałe połączenie materiału, konstrukcji soczewki i powłoki, tworzą unikalne doświadczenie wzrokowe, zapewniające bezprecedensowy komfort i perfekcyjny wzrok  w czasie prowadzenia pojazdów. – mówi Magdalena Poźniak Marketing Team Leader z SHAMIR Polska.

Podczas jazdy samochodem najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej jakości widzenia. Właściwy dobór soczewek okularowych, które będą chroniły przed odblaskami, jest podstawą zachowania bezpieczeństwa na drodze. W przypadku wystąpienia problemów ze wzrokiem warto sięgnąć po poradę specjalisty, który doradzi i dobierze skuteczną ochronę, dostosowaną do codziennego trybu życia i potrzeb wzroku.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Przygotuj swój jednoślad do wiosny Biuro prasowe
2023-03-27 | 13:45

Przygotuj swój jednoślad do wiosny

Przed pierwszą jazdą motocyklem lub skuterem należy obowiązkowo naładować akumulator, nasmarować łańcuch, oraz napełnić bak. Warto także sprawdzić poziom oleju oraz cieczy w układzie
Motoryzacja Wyścig NASCAR z gwiazdami Formuły 1 i komentarzem Mikołaja Sokoła
2023-03-23 | 01:00

Wyścig NASCAR z gwiazdami Formuły 1 i komentarzem Mikołaja Sokoła

Szósta runda tegorocznego sezonu w NASCAR Cup Series, przenosi kierowców najpopularniejszej serii wyścigowej Ameryki na teksański tor drogowy Circuit of The Americas. Samochody
Motoryzacja Georgia przywita kierowców NASCAR Cup Series - Ambetter Health 400 w Motowizji!
2023-03-17 | 01:00

Georgia przywita kierowców NASCAR Cup Series - Ambetter Health 400 w Motowizji!

Atlanta Motor Speedway to kolejny przystanek na tegorocznej mapie cyklu NASCAR Cup Series. Obiekt, który przed ubiegłym sezonem przeszedł rekonfigurację i stał się trzecim

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Farmacja

Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia

Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.

Edukacja

Czytanie książek już niemowlakom ułatwia im opanowanie języka. Efekty są jeszcze lepsze, jeśli rodzice czytają regularnie

Regularne czytanie książek nawet niemowlętom w wieku poniżej 12 miesięcy ułatwia im opanowanie umiejętności językowych – dowiedli naukowcy z Marshall University School of Medicine. Dotychczas było to potwierdzone u starszych dzieci. Ważna jest jednak systematyczność – rodzice, którzy zobowiązali się czytać jedną książkę dziennie, notowali lepsze postępy językowe swoich pociech. Tymczasem problem opóźnionego rozwoju mowy może dotyczyć nawet 15 proc. polskich dzieci i nie wszystkim udaje się szybko dogonić rówieśników.