Polka rekordzistką Guinnessa
Biuro Rekordów
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
info|biurorekordow.pl| |info|biurorekordow.pl
+48 690 939 469
https://biurorekordow.pl/
Polka rekordzistką Guinnessa. Jest pierwszą na świecie kobietą sędzią żużlową
Irena Nadolna-Szatyłowska została rekordzistką Guinnessa jako pierwsza kobieta na świecie, która została licencjonowaną sędzią żużlową. 29 maja 2024 biuro w Londynie oficjalnie potwierdziło jej osiągnięcie.
Irena Nadolna-Szatyłowska w 1964 roku zdobyła licencję sędzi żużlowej. Była pierwszą kobietą na świecie, która tego dokonała. Już w latach 50. jeździła w rajdach motocyklowych i latała szybowcem. Po zamknięciu kobiecej grupy rajdowej postanowiła dalej działać w sporcie motorowym, ale już jako sędzia. Rekordzistka zdobyła tytuł sędzi żużlowej.
Do tamtej pory przepisy Międzynarodowej Federacji Motocyklowej nie przewidywały, że kobieta może sędziować zawody motorowe. Dla pani Ireny Nadolnej-Szatyłowskiej zrobiono jednak wyjątek, czyniąc ją tym samym pierwszą kobietą sędzią żużlową.
W tym roku, 6 września, minie dokładnie 60 lat od jej sędziowskiego debiutu na stadionie żużlowym w Toruniu. Pani Irena sędziowała wówczas mecz Stal Toruń – Tramwajarz Łódź. Łącznie sędziowała 224 imprezy, w tym 32 międzynarodowe. Zakończyła swoją karierę 25 października 1987 podczas Turnieju o Łańcuch Herbowy w Ostrowie Wielkopolskim.
W pomoc w zebraniu odpowiednich dokumentów, relacji świadków oraz funduszy zaangażowane były Magdalena Świerczyńska-Dolot oraz Anna Zielińska-Fedoruk. Powstał także specjalny profil na portalu Facebook dedykowany osiągnięciom pani Ireny i jej dążeniom do wpisu do Księgi Guinessa.
https://www.facebook.com/profile.php?id=61558048141470

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy

Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki
Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Prawo
400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.