Komunikaty PR

Polka rekordzistką Guinnessa

2024-06-05  |  07:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paulina Garczyk
Biuro Rekordów

ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
info|biurorekordow.pl| |info|biurorekordow.pl
+48 690 939 469
https://biurorekordow.pl/

Polka rekordzistką Guinnessa. Jest pierwszą na świecie kobietą sędzią żużlową

Irena Nadolna-Szatyłowska została rekordzistką Guinnessa jako pierwsza kobieta na świecie, która została licencjonowaną sędzią żużlową. 29 maja 2024 biuro w Londynie oficjalnie potwierdziło jej osiągnięcie.

Irena Nadolna-Szatyłowska w 1964 roku zdobyła licencję sędzi żużlowej. Była pierwszą kobietą na świecie, która tego dokonała. Już w latach 50. jeździła w rajdach motocyklowych i latała szybowcem. Po zamknięciu kobiecej grupy rajdowej postanowiła dalej działać w sporcie motorowym, ale już jako sędzia. Rekordzistka zdobyła tytuł sędzi żużlowej.

Do tamtej pory przepisy Międzynarodowej Federacji Motocyklowej nie przewidywały, że kobieta może sędziować zawody motorowe. Dla pani Ireny Nadolnej-Szatyłowskiej zrobiono jednak wyjątek, czyniąc ją tym samym pierwszą kobietą sędzią żużlową.

W tym roku, 6 września, minie dokładnie 60 lat od jej sędziowskiego debiutu na stadionie żużlowym w Toruniu. Pani Irena sędziowała wówczas mecz Stal Toruń – Tramwajarz Łódź. Łącznie sędziowała 224 imprezy, w tym 32 międzynarodowe. Zakończyła swoją karierę 25 października 1987 podczas Turnieju o Łańcuch Herbowy w Ostrowie Wielkopolskim.

W pomoc w zebraniu odpowiednich dokumentów, relacji świadków oraz funduszy zaangażowane były Magdalena Świerczyńska-Dolot oraz Anna Zielińska-Fedoruk. Powstał także specjalny profil na portalu Facebook dedykowany osiągnięciom pani Ireny i jej dążeniom do wpisu do Księgi Guinessa.

https://www.facebook.com/profile.php?id=61558048141470

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Biuro Rekordów
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać? Biuro prasowe
2025-04-07 | 15:00

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rejestracja samochodu poza granicami Polski to temat, który wraca regularnie na fora motoryzacyjne i do rozmów przedsiębiorców. Choć może się wydawać, że to
Motoryzacja Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
2024-12-30 | 12:00

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy

Jazda rowerem w sezonie zimowym stawia przed rowerzystami nie lada wyzwania, zwłaszcza gdy korzystają z jednośladów ze wspomaganiem elektrycznym. Klasyczne baterie litowo-jonowe w takich
Motoryzacja Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
2024-12-19 | 12:00

Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams

6,5 tys. historii, 75 dni napływających zgłoszeń, 11 finalistów i 1 zwycięzca, a w zasadzie zwyciężczyni – tak w liczbach prezentuje się finał konkursu Uber Dreams. Podczas

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.

Prawo

Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.