Prawo jazdy dla 14-latka? Tak, ale pod pewnymi warunkami
Monika Bielkiewicz
Good One PR
Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
monika.bielkiewicz|goodonepr.pl| |monika.bielkiewicz|goodonepr.pl
+48 881 575 502
https://goodonepr.prowly.com/
Polskie przepisy dają możliwość prowadzenia pojazdów mechanicznych już osobom powyżej 14 r.ż. Kategoria AM uprawnia młodzież do kierowania motorowerami oraz lekkimi pojazdami elektrycznymi i spalinowymi o maksymalnej pojemności silnika 50 cm3 lub mocy do 4 kW. Dzięki niej nastolatki mają możliwość wczesnego rozwijania swoich umiejętności kierowania w bezpiecznych i regulowanych warunkach, co stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia ich mobilności. To również praktyczne rozwiązanie, które oferuje młodym ludziom większą niezależność transportową, a ich rodzicom ogranicza konieczność dowożenia dzieci do różnych miejsc. Maciej Płatek, Prezes Zarządu Electroride wyjaśnia, czym jest prawo jazdy kat. AM i jakie możliwości daje młodzieży.
19 stycznia 2013 roku weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 z późn. zm.), która zmieniła Prawo o ruchu drogowym. To wówczas pojawiła się kategoria prawa jazdy AM, zastępując obowiązującą wcześniej kartę motorowerową i rozszerzając jej zakres. Uprawnia ona do kierowania pojazdami o pojemności silnika spalinowego do 50 cm3, a w przypadku silnika elektrycznego o mocy do 4kW,prędkości maksymalnej 45 km/hi maksymalnej masie 350 kg.
Aby uzyskać prawo jazdy kategorii AM, należy spełnić następujące warunki:
- mieć ukończone 14 lat (wymagana jest także zgoda rodziców),
- uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów danej kategorii,
- odbyć kurs w wymiarze minimum 10 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin praktycznych,
- zdać egzamin państwowy, teoretyczny oraz praktyczny.
Dzięki zmianie przepisów możliwość prowadzenia pojazdów trzy- i czterokołowych oraz microcarów jest dostępna dla znacznie większej liczby użytkowników niż dotąd. Zważywszy, że na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli zaliczających się do tej kategorii, a które w swojej konstrukcji nie odbiegają znacząco od tradycyjnych samochodów, młodzi ludzie mogą zacząć przygodę z motoryzacją już w wieku nastoletnim.
Mikromobilność dla makroniezależności
Kategoria AM stanowi pierwszy stopień niezależności transportowej, umożliwiając nastolatkom samodzielne poruszanie się na krótkich dystansach. Daje im dużą swobodę, co jest istotne w kontekście rozwijających się obszarów miejskich i rosnącej popularności mikromobilności.
– Posiadanie prawa jazdy kategorii AM przynosi wiele korzyści dla młodych użytkowników, w tym większą samodzielność i niezależność. Dzięki możliwości kierowania np. elektrycznymi motorowerami dwu- i trzykołowymi lub czterokołowcami lekkimi, młodzi ludzie mogą zyskać cenne doświadczenie na drodze już od 14. roku życia, czyli znacznie przed osiągnięciem pełnoletności. Istotnym ograniczeniem kategorii AM jest stosunkowo niska prędkość maksymalna pojazdu, która powinna skutecznie poskromić niewłaściwe zapędy najmłodszych kierowców, co jest ważnym aspektem dla wielu rodziców. Prosta i intuicyjna obsługa tych pojazdów jest idealna dla początkujących kierowców, co znacząco ułatwia naukę i zdobywanie umiejętności.
Ważne jest jednak, aby przy wyborze pojazdu kierować się nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale także kwestiami bezpieczeństwa, takimi jak np. jego konstrukcja. Prawo jazdy kategorii AM jest więc doskonałym narzędziem wspierającym rozwój młodych ludzi w ich drodze do samodzielności i odpowiedzialności – podsumowuje Maciej Płatek, Prezes Zarządu Electroride.
Uprawnienia do kierowania stanowią wartość nie tylko dla młodzieży. To również okazja dla rodziców na wsparcie rozwoju niezależności dziecka, budowanie zaufania do niego oraz kształtowania jego dojrzałości. Posiada również wymiar praktyczny — czas opiekunów zostaje uwolniony i nie muszą już dowozić swoich pociech na dodatkowe zajęcia sportowe, do kina, czy na spotkania z przyjaciółmi.
Ważne nie tylko uprawnienia
Przygotowanie młodych kierowców do prowadzenia pojazdów wymaga jednak szczególnego podejścia. Bezpieczeństwo uczestniczenia nastolatków w ruchu drogowym wykracza poza znajomość technicznej obsługi pojazdów.
– Młodzi ludzie często nie są jeszcze w pełni świadomi ryzyka i konsekwencji związanych z prowadzeniem pojazdów, co może prowadzić do nadmiernej pewności siebie na drodze. Dlatego ważne jest, aby proces adaptacji nastolatków do uczestnictwa w ruchu drogowym obejmował nie tylko szkolenie umiejętności technicznych, ale również rozwój zdolności oceny zagrożeń i odpowiedzialne podejmowanie decyzji. Istotne jest zatem, aby rodzice i opiekunowie wzięli aktywny udział w edukacji młodych kierowców, budując w nich dobre nawyki i podkreślając wartości takie jak bezpieczeństwo i odpowiedzialność, a także dając wzór rozważnych i dojrzałych zachowań na drodze – podkreśla Maciej Płatek.
Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.
Electroride jest polską, rodzinną firmą założoną w 2017 roku, specjalizującą się w produkcji lekkich pojazdów elektrycznych, takich jak skutery czy minicary. Jest niekwestionowanym liderem tego sektora w Polsce, a swoje produkty sprzedaje na terenie całej Unii Europejskiej. Wszystkie modele są zaprojektowane z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników, przeznaczone dla szerokiej grupy kierowców. Marka Electroride wyróżnia się przyjazną obsługą klienta na każdym etapie zakupowym, oferując pełne wsparcie, gwarancję oraz możliwość serwisowania pojazdów door-to-door.
Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Prido prezentuje ofertę na Black Friday i Cyber Monday
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.