Komunikaty PR

Ruszaj bez promili! W Płocku startuje program szkolenia kierowców

2022-09-08  |  14:00
Biuro prasowe

 

 

Każdego roku w wypadkach drogowych w Polsce giną ludzie. Jedną z przyczyn jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu – zwłaszcza przez młodych kierowców. Płock jako pierwsze polskie miasto rusza z pilotażem prewencyjnego programu szkolenia kierowców „Autosobriety”, którego celem jest zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, a co za tym idzie – śmiertelnym wypadkom i kolizjom drogowym.

 

Według policyjnych statystyk w ubiegłym roku odnotowano niemal 2,5 tys. wypadków drogowych, w których uczestniczyli użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod wpływem alkoholu, i w których śmierć poniosło 331 osób. W samym tylko województwie mazowieckim doszło do 354 wypadków z udziałem osób pod wpływem alkoholu, z czego śmierć poniosły 73 osoby, a rannych zostało niemal 400 osób.

 

Bardzo dużo wypadków odnotowano w grupie osób młodych – między 18 a 24 rokiem życia. Brak doświadczenia, zbytnia pewność siebie, podejmowanie ryzykownych zachowań i – niestety – jazda pod wpływem alkoholu, to najczęstsze przyczyny wypadków powodowanych przez świeżo upieczonych kierowców.

 

Szkolenie, które może wiele zmienić

 „Autosobriety” to program szkolenia kierowców online, mający na celu zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, a co za tym idzie – śmiertelnym wypadkom i kolizjom drogowym. Powstał z inicjatywy UNITAR - Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń (United Nations Institute for Training and Research) i jest obecnie realizowany w Republice Południowej Afryki, Dominikanie, Meksyku i Ekwadorze, a do 2024 r. zostanie wdrożony w kolejnych, ponad 10 krajach. Polska jest pierwszym krajem w UE, który realizuje ten projekt. Kierowany jest przede wszystkim do przyszłych kierowców, instruktorów szkół jazdy oraz ośrodków szkolenia kierowców.

 

Szkolenie składa się z czterech modułów dostępnych bezpośrednio na stronie UNITAR, a także na partnerskiej platformie mikrolearningowej EdApp. Kandydaci na kierowców dowiedzą się z nich jaki wpływ na organizm ma alkohol, jak wpływa na możliwości prowadzenia pojazdów i jakie ryzyka są z tym związane, z jakimi konsekwencjami prawnymi należy się liczyć prowadząc pojazd po alkoholu, a także jakie są statystyki dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu w Polsce i na świecie oraz jak zapobiegać prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu. W ramach szkolenia kursanci mogą też skorzystać ze specjalnych gogli VR, przez które można obejrzeć film odwzorowujący sposób postrzegania osoby będącej pod wpływem alkoholu.

 

Płock inicjatorem zmian w Polsce

W Polsce koordynacją wdrożenia projektu będzie się zajmował, działający w strukturach Urzędu Miasta, ośrodek CIFAL Płock. To jeden z 25 afiliowanych, międzynarodowych centrów szkoleniowych UNITAR.

 

– Nietrzeźwi kierowcy to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Niezwykle istotne jest, aby przed siadaniem za kółkiem po alkoholu powstrzymywał kierujących nie tylko strach przed karą, ale zrozumienie, jak tragiczne mogą być tego skutki. Celem edukacyjnego projektu, który dziś rozpoczynamy w Płocku, a który – mam nadzieję – już wkrótce obejmie cały kraj, jest wyposażenie kierowców w wiedzę. Chcemy, aby program Autosobriety docelowo rozszerzył i uzupełnił tradycyjny program nauki realizowany przez ośrodki szkolenia kierowców – będziemy o tym rozmawiać z właścicielami szkół nauki jazdy, aby każdy kursant mógł je odbyć. Program będzie też dostępny on-line, co umożliwi samodzielne ukończenie szkolenia praktycznie każdemu chętnemu. Mam nadzieję, że wdrożenie programu w Płocku to początek szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej, która przyczyni się do eliminacji tak istotnego problemu, jakim jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu – podkreśla Artur Zieliński, zastępca prezydenta Płocka i Dyrektor Wykonawczy CIFAL w Polsce.

 

Partnerzy Programu

Partnerem programu w naszym kraju jest Stowarzyszenie Polska Wódka (SPW), które m.in. zajmuje się działaniami edukacyjnymi w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu, wspiera edukację młodych kierowców w celu zapobiegania prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, prowadzi programy edukacyjne dotyczące wpływu alkoholu na organizm.

 

– Wszyscy musimy mieć świadomość, że nie ma zgody na prowadzenie pojazdów przez nietrzeźwych kierowców. Dlatego nasze przesłanie jest proste: kiedy w planach mamy podróż autem – bezwzględnie zrezygnujmy z alkoholu, bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg jest najważniejsze. Nasze Stowarzyszenie angażuje się w akcje społeczne i edukacyjne dotyczące odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu – uważamy, że wiedza i wynikająca z niej świadomość oraz odpowiedzialność są najważniejsze – mówi Elżbieta Kwiecińska-Prysłopska, dyrektor Generalna Stowarzyszenia.

 

Program został ponadto objęty patronatem przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce.

 

- Cieszymy się, że możemy patronować inicjatywie, której podstawą jest ciekawy i angażujący program edukacyjny. Problem prowadzenia po alkoholu na polskich drogach jest niestety wciąż aktualny. Podstawą do jego wyeliminowania jest konsekwentne uświadamianie i szkolenie z zagrożeń, jakie ze sobą niesie. Szczególnie ważną grupą w tym szkoleniu są młodzi kierowcy. Tym bardziej cieszy nas to, że program „Autosobriety” został skierowany szczególnie do tej grupy użytkowników dróg – mówi Dorota Olszewska, prezeska Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

 

„Autosobriety” dla Celów SDG

Program „Autosobriety” ma się też przyczynić do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDG) przyjętych przez państwa członkowskie ONZ, a konkretnie celu nr 9 – do 2030 roku zmniejszenia o połowę liczby rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu i ograniczenia liczby wypadków spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem innych substancji psychoaktywnych.

 

 

 

***

CIFAL Płock – pierwszy w Europie afiliowany ośrodek szkoleniowy Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń UNITAR, dostarczający innowacyjnych szkoleń w zakresie zrównoważonego rozwoju, zgodnie z wytycznymi „Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”. Pomaga budować kompetencje z zakresu zrównoważonego zarządzania transportem i przestrzenią miejską, SMART CITY, partnerstwa publiczno-prywatnego i rozwoju ekonomicznego. Odbiorcami szkoleń są urzędnicy szczebla centralnego, regionalnego i lokalnego Polski i krajów sąsiadujących, a także przedstawiciele sektora prywatnego oraz organizacji międzynarodowych.

http://cifal.pl/

 

Stowarzyszenie Polska Wódka (Polish Vodka Association) – jednym z filarów działalności organizacji jest promowanie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Programy edukacyjne i kampanie społeczne prowadzone przez Stowarzyszenie, skierowane są nie tylko do potencjalnych konsumentów alkoholu, w tym w szczególności ludzi młodych, ale także do organizacji, które mają wpływ na kształtowanie postaw społecznych oraz do producentów, hurtowników i sprzedawców. Stowarzyszenie przeprowadziło 15 edycji kampanii „Pływam bez promili”.

https://pva.org.pl/

 

Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego – działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce. Od momentu powstania w 2000 roku do 2006 roku było afiliowane przy Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Ministerstwie Transportu. W maju 2007 zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie i od tej pory jest niezależną instytucją skupiającą przedstawicieli trzech sektorów życia publicznego: biznesu, rządu i organizacji pozarządowych.

https://www.pbd.org.pl/

 

 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Przygotuj swój jednoślad do wiosny Biuro prasowe
2023-03-27 | 13:45

Przygotuj swój jednoślad do wiosny

Przed pierwszą jazdą motocyklem lub skuterem należy obowiązkowo naładować akumulator, nasmarować łańcuch, oraz napełnić bak. Warto także sprawdzić poziom oleju oraz cieczy w układzie
Motoryzacja Wyścig NASCAR z gwiazdami Formuły 1 i komentarzem Mikołaja Sokoła
2023-03-23 | 01:00

Wyścig NASCAR z gwiazdami Formuły 1 i komentarzem Mikołaja Sokoła

Szósta runda tegorocznego sezonu w NASCAR Cup Series, przenosi kierowców najpopularniejszej serii wyścigowej Ameryki na teksański tor drogowy Circuit of The Americas. Samochody
Motoryzacja Georgia przywita kierowców NASCAR Cup Series - Ambetter Health 400 w Motowizji!
2023-03-17 | 01:00

Georgia przywita kierowców NASCAR Cup Series - Ambetter Health 400 w Motowizji!

Atlanta Motor Speedway to kolejny przystanek na tegorocznej mapie cyklu NASCAR Cup Series. Obiekt, który przed ubiegłym sezonem przeszedł rekonfigurację i stał się trzecim

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Farmacja

Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia

Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.

Edukacja

Czytanie książek już niemowlakom ułatwia im opanowanie języka. Efekty są jeszcze lepsze, jeśli rodzice czytają regularnie

Regularne czytanie książek nawet niemowlętom w wieku poniżej 12 miesięcy ułatwia im opanowanie umiejętności językowych – dowiedli naukowcy z Marshall University School of Medicine. Dotychczas było to potwierdzone u starszych dzieci. Ważna jest jednak systematyczność – rodzice, którzy zobowiązali się czytać jedną książkę dziennie, notowali lepsze postępy językowe swoich pociech. Tymczasem problem opóźnionego rozwoju mowy może dotyczyć nawet 15 proc. polskich dzieci i nie wszystkim udaje się szybko dogonić rówieśników.