Komunikaty PR

Santander Consumer Bank: Jak oszczędzić na utrzymaniu samochodu?

2022-03-29  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
CCG
CCG

CCG
02-518 Warszawa
clearcom|clearcom.pl| |clearcom|clearcom.pl
512 643 009
CCG

Według danych platformy dobrymechanik.pl płacimy coraz więcej za naprawy samochodów. W 2019 średni koszt wizyty w warsztacie wynosił 505 zł, w 2020 już 598 zł, a w pierwszym półroczu 2021 roku aż 614 zł. Rośnie też średnia stawka za litr benzyny Pb95 i oleju napędowego. W związku z wojną w Ukrainie możemy spodziewać się dalszych wzrostów cen usług warsztatowych, paliw, a co za tym idzie wydatków na utrzymanie auta. Jak zminimalizować ilość pieniędzy pochłanianą przez nasze samochody? Radzi ekspert Santander Consumer Banku.

Wrocław, 29 marca 2022 r. Oszczędzanie na utrzymaniu samochodu najlepiej zacząć od podstaw, czyli od wyboru odpowiedniego modelu. Należy zwrócić przy tym uwagę na jego kluczowe elementy - jak choćby trwałość silnika - i pamiętać, żeby nie sugerować się wyłącznie ceną. O ile zbyt tani samochód może wzbudzić podejrzenia, co do tego, czy sprzedawca nie ukrywa znaczących wad, trzeba zdawać sobie sprawę, że zakup drogiego pojazdu w przyszłości będzie skutkował wyższymi opłatami serwisowymi.

Kupno lub wymianę auta warto zaplanować tak, żeby zaoszczędzić na OC, wybierając markę, którą ubezpieczyciele uważają za bezpieczną. Firmy ubezpieczeniowe opierają swoją wycenę o statystyki wypadków różnych marek. Jeśli wiemy więc, że auta danego producenta gorzej wypadają pod kątem wypadkowości, lepiej zdecydować się na inny model.

Rodzaj samochodu to jednak nie jedyna rzecz, którą biorą pod uwagę ubezpieczyciele. Na wysokość OC wpływają m.in. miejsce parkowania, od którego zależy ryzyko kradzieży czy uszkodzenia pojazdu, wiek auta i kierowcy czy – o czym nie wszyscy wiedzą - sposób uiszczenia opłaty za ubezpieczenie. Przeanalizowanie tych czynników przed wyborem ubezpieczyciela pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Jak wskazuje jedna z popularnych porównywarek ubezpieczeń, tylko opłacenie całego okresu ochrony z góry może zmniejszyć jego koszt nawet o 23 proc.

Dobrym sposobem na zyskanie nieco gotówki w portfelu są również tzw. długookresowe oszczędności, które w przypadku auta można uzyskać przez regularne przeglądy oraz używanie płynów i olejów dobrej jakości. Takie preparaty są o wiele wydajniejsze, dlatego nie trzeba wymieniać ich tak często jak produktów z niższej półki. Jednocześnie pozytywnie wpływają one na pracę podzespołów, zmniejszając ryzyko uszkodzeń.

- Oszczędności długoterminowych można szukać również w ciekawych produktach bankowych jak np. Visa TurboKarta, która w marcu br. zyskała pierwsze miejsce w rankingu dla kart kredytowych z  największymi benefitami dla kierowców – mówi Agata Krawczyk, Kierownik Zespołu Produktów Kartowych z Santander Consumer Banku. – Jej użytkownicy mogą zaoszczędzić nawet 360 zł w skali roku, dzięki zwrotom za płatności kartą w samodzielnych myjniach samochodowych, na stacjach paliw czy w restauracjach. Dodatkowo posiadacze karty otrzymują bezpłatne ubezpieczenie car assistance, które może przydać się, gdy na drodze przydarzy się problematyczna sytuacja np. awaria pojazdu lub kolizja. W okresie pogłębiającej się inflacji te zalety zyskują na znaczeniu i wpływają na komfort kierowcy – dodaje.

Instalacja LPG coraz bardziej opłacalna

Kierowcy, którzy chcieliby oszczędzić na utrzymaniu auta, powinni zapoznać się też z pojęciem eco-drivingu, czyli ekonomicznej jazdy, zmniejszającej wydatki na paliwo i powodującej mniejsze zużycie części eksploatacyjnych pojazdu, jak m.in. klocki hamulcowe. Jak to osiągnąć? Np. wstrzymując się od mocnego wciskania pedału gazu, typowego w trakcie wyprzedzania. Niekorzystnie na spalanie i zużycie części wpływa również gwałtowne hamowanie. Stosując się do zasad ekonomicznej jazdy, należy poruszać się pojazdem spokojnie i płynnie, unikając zwiększonych obrotów. Jeśli sami mamy z tym problem, zwłaszcza podczas dłuższych tras, możemy uruchomić tempomat, który utrzyma stałą prędkość bez naszej ingerencji.

Chcąc oszczędzić na paliwie, w miarę możliwości należy również unikać klimatyzacji i ogrzewania, regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach i nie wozić ze sobą rzeczy niepotrzebnych, w tym nieużywanego bagażnika dachowego. W monitorowaniu jego eksploatacji mogą pomóc specjalne aplikacje mobilne dla kierowców, ułatwiające kontrolę spalania.

Jeśli jednak chcemy płacić za jazdę jeszcze mniej, możemy rozważyć montaż instalacji LPG. Co prawda na ten cel trzeba przeznaczyć ok. 2-4 tys. złotych, ale inwestycja szybko się zwraca. Według ekspertów koszty utrzymania samochodu na gaz - nawet w okresie jego rosnących cen -  nadal są dużo mniejsze niż na benzynę. Różnice sięgają nawet 50 proc. To istotna oszczędność w portfelu każdego kierowcy, przydatna zwłaszcza, gdy często pokonuje on duże dystanse.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Przygotuj swój jednoślad do wiosny Biuro prasowe
2023-03-27 | 13:45

Przygotuj swój jednoślad do wiosny

Przed pierwszą jazdą motocyklem lub skuterem należy obowiązkowo naładować akumulator, nasmarować łańcuch, oraz napełnić bak. Warto także sprawdzić poziom oleju oraz cieczy w układzie
Motoryzacja Wyścig NASCAR z gwiazdami Formuły 1 i komentarzem Mikołaja Sokoła
2023-03-23 | 01:00

Wyścig NASCAR z gwiazdami Formuły 1 i komentarzem Mikołaja Sokoła

Szósta runda tegorocznego sezonu w NASCAR Cup Series, przenosi kierowców najpopularniejszej serii wyścigowej Ameryki na teksański tor drogowy Circuit of The Americas. Samochody
Motoryzacja Georgia przywita kierowców NASCAR Cup Series - Ambetter Health 400 w Motowizji!
2023-03-17 | 01:00

Georgia przywita kierowców NASCAR Cup Series - Ambetter Health 400 w Motowizji!

Atlanta Motor Speedway to kolejny przystanek na tegorocznej mapie cyklu NASCAR Cup Series. Obiekt, który przed ubiegłym sezonem przeszedł rekonfigurację i stał się trzecim

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Farmacja

Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia

Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.

Edukacja

Czytanie książek już niemowlakom ułatwia im opanowanie języka. Efekty są jeszcze lepsze, jeśli rodzice czytają regularnie

Regularne czytanie książek nawet niemowlętom w wieku poniżej 12 miesięcy ułatwia im opanowanie umiejętności językowych – dowiedli naukowcy z Marshall University School of Medicine. Dotychczas było to potwierdzone u starszych dzieci. Ważna jest jednak systematyczność – rodzice, którzy zobowiązali się czytać jedną książkę dziennie, notowali lepsze postępy językowe swoich pociech. Tymczasem problem opóźnionego rozwoju mowy może dotyczyć nawet 15 proc. polskich dzieci i nie wszystkim udaje się szybko dogonić rówieśników.